برگزاری مسابقات فوتچل در خشکبیجار
برگزاری مسابقات فوتچل در خشکبیجار

در این مسابقات ۲ روزه تیم‌های شهید قدوسی خشکبیجار، استار جیرسر ویشکاه، دهیاری جیرسر ویشکاه، دهیاری چپرپرد، شهدای اسطلک لشت نشا، شهدای رودپشت، شهید نوروزی بسته دیم و شرکت گاز گیلان حضور داشتند.

به گزارش افق انزلی؛ در دیدار فینال رقابت‌ها تیم‌های پایگاه مقاومت شهید قدوسی خشکبیجار و شرکت گاز گیلان به مصاف هم رفتند که پس از تساوی یک – یک دو تیم در وقت قانونی، در ضربات پنالتی تیم پایگاه مقاومت شهید قدوسی خشکبیجار ۵ بر ۲ حریفش را شکست داد و به مقام قهرمانی رسید

مسابقات فوتچل از ورزش‌های محلی گیلان
مسابقات فوتچل یا فوتبال در شالیزار از ورزش‌های محلی گیلان است که مسابقات آن بطور منظم طی چندین سال برگزار می‌شود

« فوتچل »
فوتچل یک ورزش بومی که شبیه فوتبال و در شالیزار برگزار می‌شود. این بازی بیشتر در استان گیلان و بین کشاورزان رواج دارد که معمولاً در زمان کاشت نشای برنج در زمین‌های کشاورزی انجام می‌شود. در روستای «کین چاه» از زمان های قدیم بین جوانان این روستا رواج داشته که با تلاش وهمت علاقمندان این ورزش بومی در سال ۹۵ به صورت یک ورزش قانونمند و در قالب مسابقات جام با حضور ۸ تیم برگزار شد وامسال با برگشتن گیلان به وضعیت عادی پیگیری برای برگزاری این بازی ها از سر گرفته شد این مسابقات با حضور تیم ها برگزار شد. فوتچل با فوتشال که در استان های دیگر ایران مشاهده شده از لحاظ قوانین متفاوت است نام این بازی ترکیبی از دو کلمه فوت و چَل است چل در گویش محلی روستاهای آستانه اشرفیه به معنی گِل است و فوتچل یعنی «فوتبال در گِل» به خاطر تشابه سختی شرایط ضربه زدن به توپ در گل با ماسه قوانین این بازی تا حدی به قوانین فوتبال ساحلی شباهت دارد. روستای کین چاه آستانه اشرفیه مهد فوتچل در گیلان است و مردم بومی منطقه از همه سنین با هیجان و شور این ورزش را حمایت میکنند این ورزش در کنار طناب کشی و مسابقات محلی دیگر در روستاهای آستانه اشرفیه به تشویق جوانان به ورزش و معرفی فرهنگ روستایی به جهان کمک میکند، در سال های اخیر این ورزش در شبکه های اجتماعی بازتاب قابل توجهی داشته توجه خاصی به خود جلب کرده است.