۶۵ درصد پرونده‌های ارجاعی به مراکز مشاوره پلیس استان گیلان ختم به صلح می‌شود
۶۵ درصد پرونده‌های ارجاعی به مراکز مشاوره پلیس استان گیلان ختم به صلح می‌شود

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به خدمات مشاوره‌ای پلیس در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: ۶۵ درصد پرونده‌های ارجاعی به مراکز مشاوره پلیس گیلان به صلح ختم شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی؛ سرهنگ مجید رسول‌زاده درباره اقدامات نیروی انتظامی گیلان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در حاشیه شهرها اظهار داشت: مجموعه انتظامی با توجه به مأموریت‌های خود نگاه تحولی را در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی در دستور کار قرار دارد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان گفت: سرریز تمام آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، طلاق، کودکان کار، نزاع و درگیری، بیکاری، حاشیه‌نشینی، بی‌حجابی و موارد دیگر به سمت مجموعه انتظامی است و پلیس در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از ابتدای امسال اقدامات سلبی و ایجابی را اجرایی کرد.

وی با اشاره به برخی از این اقدامات انجام شده در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان گیلان تصریح کرد: ارائه خدمات مشاوره‌ای و مددکاری به صورت فردی و مشاوره فعال و ایجاد مصالحه ۶۵ درصدی در پرونده‌های ارجاعی به مرکز مشاوره از جمله این اقدامات بود.

وی با بیان اینکه طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر و معرفی آن‌ها به مراکز بازپروری نیز توسط نیروی انتظامی انجام شد ابراز داشت: در این راستا کارگاه‌های آموزشی در زمینه آموزش مهارت‌های زندگی، کنترل خشم و تاب‌آوری و فرزندپروری برگزار شد.

رسول‌زاده با اشاره به اینکه این آموزش‌ها برای خانواده‌ها به منظور استحکام بیشتر بنیان خانواده و پیشگیری از نزاع و درگیری در جامعه ارائه شد گفت: همچنین از جمله اقدامات سلبی مجموعه نیروی انتظامی گیلان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرای طرح مقابله با اراذل و اوباش بود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با اشاره به اجرای طرح پاکسازی مناطق آلوده و جرم‌خیز خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های مهار به منظور جلوگیری از ورود انواع قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی و شناسایی و دستگیری سارقان از دیگر اقدامات انجام شده در این عرصه بود.

وی در تشریح آماری در مورد اجرای طرح امنیت محله‌محور در استان گیلان با بیان اینکه امسال ۱۴ طرح امنیت محله‌محور در استان انجام شد اظهار داشت: در حوزه سرقت از ابتدای سال تاکنون تعداد ۱۸۲ نفر سارق و ۷۵۶ نفر نیز در زمینه سایر جرایم در گیلان دستگیر شدند.

رسول‌زاده با بیان اینکه در زمینه پرونده‌های قتل عمد در استان گیلان امسال ۱۹ درصد کاهش داشتیم و تعداد ۴۳ فقره مربوط به قتل بوده است عنوان کرد: در وقوع سرقت نیز با ۱۵ درصد افزایش مواجه بودیم و تعداد کل وقوع سرقت امسال در استان ۲۷ هزار و ۳۹۰ مورد بوده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تعداد پرونده‌های مربوط به کلاهبرداری در استان گیلان اذعان داشت: در حوزه کلاهبرداری و جعل ۳ درصد کاهش داشتیم و تعداد کل کلاهبرداری و جعل هزار و ۷۰۲ مورد بوده است.