پیش ثبت‌نام ۱۱۶۱ نفر در گیلان و ۵۹ نفر در انزلی
پیش ثبت‌نام ۱۱۶۱ نفر در گیلان و ۵۹ نفر در انزلی

مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری گیلان با اشاره به دو نیم برابر شدن داوطلبین حضور در مجلس شورای اسلامی نسبت به سال گذشته گفت: یک هزار و ۱۶۱ نفر در استان گیلان برای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس پیش ثبت نام کردند.

به گزارش افق انزلی جواد شفیعی ثابت دبیر ستاد انتخابات گیلان با اشاره به پایان زمان پیش ثبت‌نام داوزدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در مجموع یک هزار و ۱۶۱ نفر فرآیند پیش ثبت نام خود را تکمیل کردند.

وی با اشاره به آمار تفکیکی پیش ثبت‌نام شده‌ها بیان کرد: ۱۴۰ نفر بانوان محترمه حدود ۱۲ درصد و یک هزار و ۲۱ نفر از آقایان حدود ۸۸ درصد هستند.

به گفته رئیس کمیته سیاسی ستاد انتخابات استان گیلان در حوزه انتخابیه آستارا ۶۲ نفر، آستانه اشرفیه ۵۸ نفر، بندرانزلی ۵۹ نفر، حوزه انتخابیه رشت و خمام ۳۹۳ نفر، رودبار ۷۸ نفر، رودسر و املش ۱۲۲ نفر، صومعه سرا ۴۲ نفر، تالش و رضوانشهر و ماسال ۱۰۳ نفر، فومن و شفت ۷۹ نفر، لاهیجان و سیاهکل ۱۱۳ نفر و حوزه انتخابیه لنگرود ۵۲ نفر پیش ثبت نام خود را تکمیل کردند.

شفیعی ثابت با اشاره به آمار دوره گذشته بیان کرد: در دوره قبل انتخابات مجلس ۴۶۵ نفر ثبت نام کرده بودند و با توجه به اتمام فرآیند پیش ثبت نام امسال شاهد افزایش تقریباً دو و نیم برابری داوطلبین بوده و از طرفی شاهد رشد ۱۸۰درصدی مشارکت بانوان محترم در انجام پیش ثبت‌نام هستیم.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری گیلان همچنین گفت که در روز پایانی پیش ثبت نام یعنی روز هفتم شاهد بیشترین تعداد داوطلبین به تعداد ۳۲۹ نفر در سامانه ستاد انتخابات استان بودیم.

وی در خصوص رنج سنی داوطلبین محترم بیان کرد: ۱۹درصد ۳۵ تا ۴۰ سال، ۱۸ درصد ۴۰ تا ۴۵ سال، ۱۴ درصد ۴۵ تا ۵۰ سال، ۱۲ درصد ۳۰ تا ۳۵ سال سن دارند که حدوداً ۶۳ درصد زیر ۵۰ سال بوده و ۳۷درصد نیز از سن ۵۰ تا ۷۵ سال فرآیند پیش ثبت‌نام را به اتمام رساندند که شاهد استقبال متولدین بعد از انقلاب با مدارک تحصیلی عالیه در این عرصه هستیم.

شفیعی ثابت همچنین با اشاره به فراوانی مدرک تحصیلی داوطلبین گفت: ۷۲ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۱۴ درصد دکتر و سه درصد مدارک حوزوی و ۱۱ درصد مدرک تحصیلی کارشناسی را در سامانه بارگذاری کردند که باید معادل سازی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۴۲ نفر از افرادی که سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی داشته در حوزه های انتخابیه استان گیلان پیش ثبت‌نام کردند، افزود: حدود ۲ درصد به تعداد ۱۹ نفر مدارک استعفای مربوط به ماده ۲۹ قانون انتخابات را بارگذاری کرده و همچنین ۲۴ درصد از کل داوطلبین دارای سوابق ایثارگری می باشند.

دبیرستاد انتخابات استان گیلان با بیان اینکه از امروز وزارت محترم کشور اسامی داوطلبین را از دستگاههای مختلف برای دریافت گواهینامه اصالت اظهارات مورد ارزیابی قرار خواهد داد، افزود: با همکاری ثبت احوال و فراجا و وزارت علوم و سایر دستگاهها پس از تایید مدارک افراد تا روز ثبت نام قطعی که از ۲۷ مهر آغاز خواهد شد به ترتیب پیامک کد رهگیری را برای داوطلبینی که امکان ثبت نام قطعی را خواهند داشت ارسال خواهد کرد.