منطقه آزاد انزلی حلقه اتصال به اتحادیه اقتصادی اوراسیا
منطقه آزاد انزلی حلقه اتصال به اتحادیه اقتصادی اوراسیا

عضو هیأت مدیره و معاون اموربندری و حوزه خزرسازمان منطقه آزاد انزلی این منطقه را حلقه اتصال با اتحادیه اقتصادی اوراسیا دانست و گفت: کریدور چین، قزاقستان، ایران با محوریت منطقه آزاد انزلی ایجاد شده و تاکنون سه هزار و۶۰۰ TEU کانتیتر با ۴۸ کشتی در این مسیر وارد بندر کاسپین شده و ۱۲ کشتی نیز از این کریدور به کشور چین صادرات شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی امین افقی فعال سازی کریدور شمال جنوب را از دیگر برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی برشمرد و یادآور شد: ماه گذشته نخستین کانتینر کالا با هماهنگی سازمان در این مسیر به صورت آزمایشی ترانزیت شده است .
وی که در پنل تخصصی “ظرفیت ها و چالش های لجستیک” سخن می گفت افزود: توسعه زیرساخت ها و فعال سازی کریدورهای بین المللی از مهمترین برنامه های این سازمان ظرف سالهای اخیر بوده است .

معاونان امور بندری و حوزه خزر و اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست  تخصصی که در ارتباط با کشورهای اوراسیا برگزار شد، به بیان ظرفیت ها و توانمندی های این منطقه به عنوان تنها منطقه آزاد در شمال کشور پرداخت و منطقه آزاد انزلی را حلقه اتصال با اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور است که با هدف توسعه مبادلات کشورمان با کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا ایجاد شده، به بیان ظرفیت های این منطقه با وجود دو بندرانزلی به عنوان قدیمی ترین بندرایران در این حوزه و بندر کاسپین پرداخت.

افقی خاطرنشان کرد : وجود پسکرانه مناسب و آبخور بالا با  امکان پهلوگیری کشتی های با ظرفیت حمل بالا در این بندر ، استقرار شهرک صنعتی شماره دو و احداث شهرک صنعتی ناحیه سه که در سال آتی در پسکرانه بندر کاسپین ساخته می شود این بندر را به یک بندر نسل سوم تبدیل کرده، و همچنین احداث مخازن، انبارهای سرپوشیده و روباز، سیلوهای غلات و طرح های زیرساختی بندری در کنار فاصله کم بندر تا فرودگاه، اتصال به شبکه ریلی تا سال آتی، احداث اسکله رو رو و فاصله زیر یک هزار کیلومتری با ۱۰  شهر بزرگ کشور در کنار اقدامات سازمان در توسعه همکاریهای اقتصادی بین المللی با کشورهای منطقه باعث می شود منطقه آزاد انزلی در آینده به کانون ترانزیتی کشورهای منطقه با اوراسیا و اروپا تبدیل شود.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان خواستار بهره گیری سرمایه گذاران بخش خصوصی از ظرفیت های ایجاد شده از سوی سازمان متبوع خود در ارتباط با استان آستراخان شد و افزود: فعال شدن سرای ایرانی، در اختیار داشتن بندر سالیانکا توسط شرکت کشتیرانی خزر، امکان مبادلات پولی و خدمات بانکی و توافقات منعقده از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی با منطقه ویژه لوتوس آستراخان، وجود کنسولگری ایران در آستراخان امکان می دهد تا فعالین بخش خصوصی توجه داشته باشند که منطقه آزاد انزلی و آستراخان روسیه، مبادی اصلی ورودی به بازارهای اوراسیا و ایران می باشند.

افقی در پایان با اشاره به پهلوگیری مجموع ۱۲۰ کشتی تجاری در بندرکاسپین و تشریح اقدامات سازمان در حوزه توسعه مبادلات تجاری با اوراسیا،تاکید کرد: تشکیل کارگروه توسعه مراودات اقتصادی اوراسیا در این منطقه، برگزاری دوره های آموزشی اوراسیا، حضور فعال سازمان و بخش خصوصی در همایش ها و نمایشکاه های مرتبط و عضویت در میز اوراسیا در گیلان را از دیگر اقدامات این سازمان بر شمرد.

فرصت های جدید سرمایه گذاری بر مبنای اقتصاد دریا محور

وحید طالب پور عضو هیأت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان نیز در کارگروه تخصصی چالش های تولید و صادرات به اوراسیا با حضور فعالان اقتصادی مناطق ، ظرفیت ها، مزیت ها و اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان متبوع خود در مسیر افزایش ظرفیت های صادراتی به کشورهای حوزه اوراسیا را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد انزلی خود را نسبت به تجار، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تولیدی متعهد می داند، چراکه منافع این سازمان با منافع بخش خصوصی گره خورده و پیگیری رفع دغدغه های سرمایه گذار از مهمترین اولویت های سازمان را تشکیل می دهد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۳۰ واحد تولیدی صنعتی در دو شهرک صنعتی و موفقیت های این منطقه در شاخص های صادرات و اقتصاد مقاومتی در سطح مناطق آزاد، از اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی ناحیه دو و ایجاد شهرک صنعتی جدید در فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین خبر داد.

طالب پور با بیان اینکه فرصت های جدید سرمایه گذاری در حوزه تولید منطقه بر مبنای اقتصاد دریا محور و بهره گیری از مزیت های نسبی کشورهای اوراسیا خصوصا روسیه و قزاقستان و در هم پیوندی با پتانسیل های استان گیلان و استانهای همجوار با توجه به ثقل جمعیتی کشور طراحی شده اند.

وی افزود: سرمایه گذاری در حوزه روغن خوراکی، غلات، صنایع فلزی و فولادی، صادرات مجدد محصولات کشورهای منطقه، صنایع پوشاک، سلولزی و چوب، صنایع های تک و فرآوری محصولات کشاورزی از ارزش افزوده بالاتری در ارتباط با کشورهای اتحادیه اوراسیا برخوردار می باشد و سازمان منطقه آزاد انزلی آمادگی خود را برای کاهش هزینه ها و عوارض قانونی خود به منظور تأمین منافع بیشتر فعالان اقتصادی اعلام می دارد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: علی رغم اینکه منطقه آزاد انزلی دارای کوچکترین محدوده مصوب در بین مناطق آزاد کشور می باشد ولی با تمرکز بر سیاست جانمایی در پهنه های عملیاتی صنعت و تجارت و بندر، همواره دارای شاخص های اقتصاد مقاومتی ممتازی در بین مناطق آزاد به لحاظ میزان تولید، سرمایه گذاری،صادرات، شرکت های فناور بوده و در ۱۰ ماهه سالجاری نیز بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار صادرات و صادرات مجدد از منطقه صورت گرفته و امید است تا پایان سال از این مقدار هم بیشتر شود.

در بخش پایانی از نشست تخصصی بخش خصوصی و دولتی حاضر در این کارگروه به بیان نقطه نظرات و مسائل موجود در توسعه روابط با اوراسیا به صورت پرسش و پاسخ پرداختند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.