قانون با نمایندگان متخلف مجلس چه برخوردی می‌کند؟
قانون با نمایندگان متخلف مجلس چه برخوردی می‌کند؟

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان توضیحاتی درباره نحوه برخورد قانون با نمایندگان متخلف ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی محمدجواد جمالی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در واکنش به موضوعی در فضای مجازی مبنی‌بر اینکه چرا نمایندگانی که تخلفات آن‌ها از نظر قوه قضاییه تأیید شده، از مجلس و کار نمایندگی اخراج نمی‌شوند، گفت: به نظر من این موضوع می‌توانست در قانون اساسی ذکر شود، اما چنین مسئله‌ای در آئین‌نامه داخلی مجلس و حتی قانون اساسی ذکر نشده است.

او ادامه داد: در زمان بررسی و اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس هم این موضوع به صورت پیشنهاد از سوی تعدادی از نمایندگان مطرح شد اما به تصویب نرسید.

نماینده مردم فسا در مجلس همچنین در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه آیا در صورت تأیید و محرز شدن تخلفات یک نماینده مجلس، قوه قضاییه برای برخورد با وی باید تا پایان دوره نمایندگی صبر کند، اظهار کرد: قوه قضاییه می‌تواند با این نماینده برخورد انجام دهد، عرف این است که اگر نماینده‌ای به حبس هم محکوم شده، برای اجرای این حکم تا پایان دوره نمایندگی صبر شود، اما در این مورد هیچ تصریحی در قانون وجود ندارد.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تأکید کرد: اینکه بشود فردی را در زمان دوره نمایندگی مجلس زندانی کرد یا نه، تنها بستگی به تفسیر کسانی دارد که می‌خواهند حکم را اجرا کنند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان