قانون‌شکنی‌های پی‌درپی در ‌منطقه آزاد انزلی / تغییر کاربری‌های غیر‌مجاز در منطقه آزاد
قانون‌شکنی‌های پی‌درپی در ‌منطقه آزاد انزلی / تغییر کاربری‌های غیر‌مجاز در منطقه آزاد

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی به محلی برای قانون‌شکنی‌ تبدیل شده گفت: عضویت همزمان مسرور در سه پست مشاور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، عضو هیئت مدیره شستا و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی غیرقانونی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی حسن خسته‌بند با انتقاد شدید از اتفاقاتی که در منطقه آزاد انزلی رخ داده اظهار داشت: قانون، بر عهده داشتن دو وظیفه سازمانی را منع کرده اما اخیراً فردی که در سازمان تأمین اجتماعی و هیئت مدیره شستا سمت دارد مجدداً به عنوان سرپرست منطقه آزاد انزلی معرفی شده است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با بیان اینکه گویا دنباله اتفاقات عجیب و غریب و منحصر به فرد در دولت تدبیر و امید تمامی ندارد عنوان کرد: اینکه فردی که جدیداً به عنوان عضو موظف هیئت مدیره شستا و مشاور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزیده شده بود را مجدد به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی معرفی کنند عملی خلاف قانون است.

خسته‌بند بحث عضویت شش ساله مسرور در منطقه آزاد انزلی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: ظاهراً موضوع قانون‌شکنی در مناطق آزاد موضوعی تمام نشدنی است به طوری‌که مصداق بارز این سخن نیز در منطقه آزاد انزلی با بازگشت مجدد مسرور به صورت کاملاً مشخص و هویدا اتفاق افتاده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه این اقدام کم‌سابقه در حالی روی داده که قانون صراحتاً عضویت همزمان در دو هیئت مدیره و بر عهده داشتن دو وظیفه سازمانی را برای یک فرد منع کرده است بیان داشت: نادیده گرفتن اصول قانون اساسی، قانون تجارت و قانون بودجه سال ۹۸ از سوی دبیرخانه مناطق آزاد کشور پذیرفتنی نیست.

وی از تذکرات جدی خود به دبیر مناطق آزاد سخن گفت و با بیان اینکه به نظر می‌رسد آقایان برای تحمیل گزینه مورد نظر خود به منطقه آزاد انزلی قانون‌شکنی نوینی را تعریف کرده‌اند افزود: دبیرخانه مناطق آزاد با تمام تشکیلاتش یک اداره کوچک دور افتاده از پایتخت نیست که نتواند تغییرات در بدنه مناطق آزاد را پیش‌بینی کرده و جلوی آن را بگیرد.

خسته‌بند ضمن بی‌سابقه خواندن اتفاقاتی که اخیراً در منطقه آزاد انزلی رخ داده عنوان کرد: مگر در نظام و مقارن با بیانیه گام دوم انقلاب، کشور دچار بحران قحط‌الرجال شده که باید در این برهه حساس که همه به‌ویژه دستگاه قضا کمر همت به برخورد با فساد بسته‌اند شاهد یک بی‌انضباطی اداری که نتیجه آن جز بروز فساد و رانت و قانون‌شکنی نیست باشیم.

وی به برخی خبرهای نگران‌کننده‌ای که از وضعیت حاکم بر منطقه آزاد انزلی به گوش می‌رسد نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تخلفات متعددی در منطقه آزاد انزلی روی داده که مصادیقی نظیر تغییر کاربری‌های غیر‌مجاز، حیف و میل بیت‌المال، تخلفات عمده در ساخت و سازها و واگذاری‌ها، بی‌توجهی به نیروهای بومی از جمله آن است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اقدام اخیر در بحث صدور حکم مجدد مسرور به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی را زیر پا گذاشتن آشکار قواعد و قوانین قانونی و عمومی دانست و تصریح کرد: این روند غیرقانونی خود رویه‌ای جدید و ناصواب است که قطعاً از دستگاه قضا انتظار می‌رود موضوع را رصد و با عوامل آن برخورد کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس ضمن ابراز نگرانی از ترویج و گسترش این اتفاق غیرقانونی در کشور مبنی بر اشغال دو وظیفه سازمانی توسط یک فرد افزود: اگر چنین اقدام خلافی که توسط زیر مجموعه وزارت اقتصاد انجام شده نهادینه و بدعت شود، دیگر چگونه می‌توانیم از این پس قادر به اداره سالم و بی‌حاشیه کشور باشیم.

خسته‌بند با تأکید بر اینکه وی تا دستیابی به نتیجه و اجرای صحیح قانون و برخورد با افراد خاطی، و در راستای ایفا وظیفه نظارتی خود به عنوان نماینده مردم پیگیری‌های خود را ادامه خواهد داد تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی متعلق به همه مردم انزلی، گیلان و کل کشور است و انتظار داریم دستگاه‌ قضا از توسعه فساد در آن جلوگیری به عمل آورد.

  • منبع خبر : تسنیم گیلان