فیک نیوز ها بلای جان انزلی/ دستهای پشت پرده اخبار جعلی چه کسانی هستند؟
فیک نیوز ها بلای جان انزلی/ دستهای پشت پرده اخبار جعلی چه کسانی هستند؟

با نزدیک شدن ایام انتخابات فیک نیوز ها با رشدی قارچگونه در بندرانزلی و نشر اکاذیب، این شهر را از مسیر توسعه و تعالی منحرف کرده اند.

افق انزلی/ بندرانزلی با وجود برخورداری از مواهب گوناگون همواره از کش و قوس های سیاسی آسیب هایی جدی دیده است. رفتارها و تنش های سیاسی که ایجاد دو قطبی های کاذب می کنند بلای جان این شهر شده اند.
در چنین وضعیتی، علف های هرز سیاسی به خوبی رشد کرده و سپس نسبت به تغییر ارزشها و معیارهای جامعه و ایجاد بحرانهای کاذب تلاش می کنند و به همین جهت تشخیص اینکه آنها راست می گویند یا دروغ، به سختی ممکن خواهد بود.
در شرایطی که جوانان بندرانزلی با وجود تحصیلات عالیه جویای کار هستند و هر روز سایتهای استخدام و کاریابی را رصد می کنند علف های هرز سیاسی در میان این تنش ها و بحران ها بدون داشتن هیچگونه سبقه و رزومه مشخص، سودای پست های مدیریتی کلان را در سر دارند و هزینه های زیادی را چه مادی و چه غیر مادی انجام می دهند تا برای خود شخصیت و هویت بخرند. هزینه هایی که صرف خریدن شخصیت برای این افراد می شود می تواند برای چندین جوان در این شهر اشتغال ایجاد کند.
یکی از راه هایی که عموما اینگونه افراد برای رسیدن به شخصیت و هویت غیر واقعی از آن استفاده می کنند ایجاد پروپاگاندای رسانه ای با فیک نیوز ها است. افرادی که هویت سیاسی مشخصی ندارند با کمک فیک نیوز ها اخباری جعلی را با بزرگ نمایی و آب و تاب دادن برای تخریب دیگر چهره های سیاسی و اجتماعی که از حضور آنها احساس خطر می کنند منتشر کرده و هیچ سند مشخصی برای آن ارائه نمی دهند و یا برای آن سندی جعلی را ارائه می دهند.
این روزها با نزدیک شدن ایام انتخابات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بندرانزلی تا چشم کار می کند علف های هرز مشاهده می شوند که در صورت عدم برخورد با آنها باید توسعه سیاسی و اقتصادی بندرانزلی را آرزویی دست نیافتنی بدانیم.
فیک نیوز ها نه تنها به فکر توسعه و رشد انزلی نیستند بلکه آینده و زندگی جوانان این شهر برایشان اهمیت چندانی ندارد تنها چیزی که این گروه برایش مهم است منافع شخصی و تیمی است. فیک نیوز ها به هیچ وجه حرفی از نقاط ضعف فرد مورد حمایت خود نمی زنند و تنها از تخریب رقیب، برای خود مقبولیت می خرند.
از جمله آسیب های جدی که در صورت عدم برخورد با فیک نیوز ها و افراد پشتیبان آنها به بدنه شهر انزلی وارد می شود از بین رفتن امنیت روانی، رکود اقتصادی، کاهش مشارکت سیاسی و ایجاد نا امیدی است.
هانا آرنت فیلسوف سیاسی می گوید 《هنگامی که مدام به شما دروغ می‌گویند، نتیجه این نیست که شما این دروغ‌ها را باور می‌کنید، بلکه این است که دیگر هیچ‌کس به هیچ‌چیز باور ندارد.
مردمی که دیگر نتوانند چیزی را باور کنند، نمی‌توانند نظری هم داشته باشند. نه تنها از توانایی اقدام به کاری محرومند، بلکه از توانایی اندیشیدن و داوری کردن محروم می‌شوند و با چنین مردمی، شما هرکاری بخواهید می‌توانید بکنید.》
در حقیقت فیک نیوز ها برای رسیدن به منافع شخصی و تیمی اندیشه و قدرت تصمیم گیری مردم را نشانه گرفته اند اما به راستی راه مقابله با فیک نیوز ها چیست؟ فیک نیوز ها چگونه کارایی خود را از دست می دهند؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت از بین بردن فیک نیوز ها کار آسانی نیست. ولی در ابتدا باید در فضای مجازی نسبت به تمامی اخبار حساس بود و هیچ خبری را بدون مطالعه و تحقیق و ارائه سند معتبر قبول نکرد.

سپس مخاطب باید به پنج پرسش اساسی پاسخ دهد. «مخاطب باید پیش از بازنشر از خود بپرسد چه کسی این خبر را تولید کرده است؟ چگونه آن را تولید کرده است؟ چرا آن را تولید کرده است؟ چه زمانی آن را تولید کرده است؟ چه کاستی‌هایی دارد؟ و پس از مطلع شدن از آن چه باید کرد؟»
اگر روش های یاد شده را در زمان دیدن و یا باز نشر یک خبر استفاده کنید به راحتی می توانید فیک نیوز ها را از اخبار صحیح و رسمی تفکیک نمایید.

در پایان شایان ذکر است که برخی افراد سودجو با حمایت چهرهایی خاص، مدتهاست که منافع شهر انزلی را با استفاده از فیک نیوزها نشانه گرفته اند. عدم برخورد با این افراد قطعا مساوی با عدم پیشرفت و توسعه بندرانزلی خواهد بود. کافی است نگاهی اجمالی به اخبار چندسال گذشته بندرانزلی داشته باشید تا ببینید بی تفاوتی نسبت به اخبار جعلی چگونه این شهر را سالها از مسیر توسعه منحرف کرده است.