ظرفیت تولید ماهی سواحل دریای خزر در حوزه استان گیلان چه میزان است؟
ظرفیت تولید ماهی سواحل دریای خزر در حوزه استان گیلان چه میزان است؟

مدیرکل شیلات گیلان گفت: سواحل دریای خزر در حوزه استان گیلان ۷۵ هزار و ۵۰۰ تن ظرفیت تولید ماهی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی عظیم مدبری اظهار داشت: استفاده از ظرفیت آب دریای خزر به‌عنوان یک پروژه اقتصاد مقاومتی است و به دلیل محدودیت‌ها در منابع آب و اراضی در گیلان برای توسعه آبزی‌پروری ناگزیر به استفاده از ظرفیت‌های آب دریای خزر برای پرورش ماهی در قفس‌های دریایی هستیم.

مدیرکل شیلات استان گیلان افزود: براساس مطالعات انجام شده، ظرفیت تولید ماهی درعرصه آبی دریای خزر در حوزه گیلان ۷۵ هزار و ۵۰۰ تن پیش بینی شده و اکنون در قالب ۷ سایت پشتیبان در طول نوار ساحلی برای رسیدن به تولید مطلوب در قفس‌های دریایی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

مدبری تصریح کرد: پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی با استفاده از منابع آب لب شور دریای خزر و با توجه به محدودیت منابع آب شیرین یکی دیگر از رویکردهای شیلات گیلان است که با هدف بهره‌گیری بهینه از منابع آبی دریا و اراضی غیرکشاورزی دنبال می‌شود.

مدیرکل شیلات استان گیلان خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف این رویکرد می‌توان به کمک به حفظ و بازسازی ذخایر طبیعی ماهیان خاویاری از طریق کاهش فشار صید ، ایجاد زمینه اشتغال و بازار کار تولید گوشت و خاویار و حفظ برند خاویار ایران در دنیا برای تأمین نیاز داخلی و خارجی و ارز آوری اشاره کرد.

وی تصریح کرد: به منظور حفاظت از گونه‌های بومی و با ارزش دریای خزر یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات گیلان در ۹ پایگاه در سطح شهرستان‌های نوار ساحلی مستقر هستند و همچنین یک ستاد مرکزی در بندر انزلی پشتیبانی این پایگاه‌ها را برعهده دارد.

مدبری افزود: این ستاد مرکزی برنامه‌ریزی و علامت‌گذاری‌های لازم برای جلوگیری از صید بی‌رویه، صید قاچاق ماهیان خاویاری، نظارت در رعایت استانداردهای صید و ضوابط و ابزارآلات را در فصل صید انجام می‌دهد تا در سال جهش تولید شاهد افزایش تولید در راستای افزایش درآمد توسعه و اشتغال پایدار جامعه صیادان استان باشیم.

  • منبع خبر : تسنیم