حقوق ناجیان غریق به موقع پرداخت نمی‌شود!
حقوق ناجیان غریق به موقع پرداخت نمی‌شود!

با توجه به افزایش آمار غریق در برخی از سواحل استان طی تابستان، حقوق ناجیان غریق به موقع پرداخت نمی‌شود.

خبرنگار افق انزلی با حضور در میان ناجیان غریق در خصوص چالش‌هایی که  با آن مواجه هستند به گفتگو نشسته‌ است.
مسئولیت و شغل‌ ناجیان غریق در غالب یک هیئت و فدراسیون ورزشی ساماندهی شده است؛ حال آن‌که این افراد نیز همانند تیم‌های امداد و نجات و آتش‌نشان‌ها وظیفه‌ی حفظ جان انسان‌ها را برعهده دارند. بنابراین جای سوال است که چرا برابر با قوانین فدراسیون نجات غریق دارای ساده‌ترین امکانات اسکان و نجات نیستند؟!
خبرنگار افق انزلی که در ادوار گذشته عضو فدراسیون نجات غریق استان بوده است با بیان این‌که نگاه به ناجیان غریق در حد نگاه ورزشی است در این خصوص گفت:
دستمزد و بودجه‌ی این شغل نیز بر همین نگاه تنظیم شده است، درحالی‌که در هیچ رشته‌ی ورزشی همانند هیئت نجات غریق افراد با جان خود بازی نمی‌کنند.
وی با تاکید بر این‌که شغل نجات غریق یک شغل سخت و پرمخاطره بوده و دارای بار روانی و آسیب‌های جانی و روحی است، افزود:
با همه‌ی این تفاسیر در بحث پرداخت حقوق، نه تنها دستمزد آنان با نوع کارشان همخوانی ندارد، بلکه حتی میزانی که هیئت نجات غریق به‌عنوان دستمزد در نظرگرفته نیز پرداخت نمی‌شود.
خبرنگار افق انزلی در پی صحبت با ناجیان غریق متوجه شد که مشکلات بیمه‌ای هم از دیگر دغدغه‌های ناجیان است. شغل آن‌ها در جمع مشاغل پرخطر قرار دارد، اما بیمه‌ی ناجیان غریق صرفاً یک بیمه‌ی ورزشی است؛ در صورتی که اتفاقی برای آن‌ها رخ دهد، تنها بخشی از هزینه را بیمه‌ی ورزشی تامین می‌کند.
افزون بر این، شغل ناجیان غریق شامل بیمه‌ی مشاغل نمی‌شود زیرا دریا پیمانکار و متولی ندارد و برخلاف مشاغلی همچون ناجیان استخر و ناجیان دریا مشمول بیمه‌ی تامین اجتماعی نمی‌شوند. این تفاوت‌ها در حالی است که سختی کار ناجیان غریق در دریا بسیار بیشتر از ناجیان استخرها است.

یکی از ناجیان غریق که تمایلی به افشای نامش نداشت، اظهار داشت:
با این‌که هیچ قانون حمایتی برای ناجیان غریق وجود ندارد، مشاغل امدادی همچون آتش‌نشانی و هلال احمر از یک قانون حمایتی برخوردارند و این در حالی‌ست که ناجیان غریق هیچ قانون حمایتی ندارند و حتی شامل حمایت مستمری بگیران وزارت کار نیز نمی‌شوند و مشمول بیمه‌ی بیکاری نیز نمی‌شوند. بنابراین نیاز است که در این حوزه چاره‌اندیشی شود.
وی همچنین به نمایندگی از هم‌لباسان خود در نوار ساحلی از عدم پرداخت به‌موقع حقوق ناجیان نیز گلایه کرد و افزود:
نه تنها حقوق ماه‌های اخیر ناجیان غریق در استان و  شهرستان پرداخت نشده است، بلکه برخی از آن‌ها از سال‌های قبل نیز معوقاتی دارند.
این ناجی غریق اظهار داشت:
این مشکلات سبب شد امسال با چالش‌های زیادی در دریا مواجه باشیم که مهم‎‌ترین‌ آن عدم استقبال ناجیان از این شغل بوده که  جذب ناجی در دریا را با مشکل مواجه کرده است.
وی با اشاره به این‌که کسی پیگیر مطالبات ناجیان و ساماندهی وضعیت شغلی این افراد نیست، خاطرنشان کرد: همه‌ساله ما در طرح دریا با چالش حقوق ناجیان روبه‌رو هستیم و موضوع کمبود امکانات سخت‌افزاری برای ناجیان غریق و عدم پرداخت به‌موقع حقوق ناجیان غریق قصه و غصه‌ی پرتکرار ناجیان دریا است که حتی سبب شده برخی از این افراد به شغل‌های دیگر روی آورند و ممکن است ادامه‌ی این روند، دریا را در سال‌های آینده با چالش نبود ناجی روبه‌رو کند.
خبرنگار افق با استناد به آمارها افزود: باتوجه به افزایش قربانیان دریا در نوار ساحلی زیر سایه‌ی بی‌توجهی‌های فدراسیون می‌توان اشاره کرد
که یکی دیگر از علت‌های افزایش فوتی در دریا، عدم اطلاع‌رسانی کافی‌ست. باوجود این‌که مهم‌ترین ماموریت رسانه ملی هشدار، اطلاع‌رسانی و آموزش است، اما تاکنون هیچ برنامه‌ی آموزشی در خصوص خطرات دریا، معرفی مناطق ممنوعه‌ی شنا و این‌که هموطنان‌مان در کدام قسمت دریا می‌توانند شنا کنند، در صدا و سیما دیده نشده است. حتی این فدراسیون دست یاری به سمت هیچ رسانه‌ای دراز نکرده است.
ناجی غریق افزود:
متاسفانه حتی در زمان‌های طوفانی بودن دریا نیز هشدارهای لازم توسط رسانه‌ی ملی و سیمای استانی داده نمی‌شود تا حداقل مردم از این طریق مطلع شوند. تنها صدای ما از طریق شبکه‌های مجازی و امثال شما خبرنگاری که خودتان در سال‌های گذشته این لباس را بر تن کرده‌اید و از سختی‌های این شغل خبر دارید به گوش مردم و مسافران می‌رسد؛ هر چند بیشترین افراد غرق شده را غیربومیان و مسافران تشکیل می‌دهند.

 

ناجیان غریق عنوان کردند:
انتظار این است، شما خبرنگاری که در جریان کم‌وکاستی‌های ما هستید، رسانه‌ی خوب شما(افق انزلی) در خصوص خطرات دریا نیز به مردم آموزش‌های لازم را بدهد و حتی با چند تصویر و هشدار گوش زد کند. سالیان سال است که دریای مواج خزر از بین مردم و به‌ویژه مسافران که آشنایی کاملی با دریا ندارند، قربانی می‌گیرد.
یک ناجی از ناجیان غریق سواحل دریا افزود:
با وجود این‌که مردم برای رفع خستگی به شمال کشور سفر می‌کنند، ولی متاسفانه نبود اطلاعات کافی، کمبود علائم هشداری، کمبود امکانات امدادی در زمان کمک‌رسانی دریایی و همچنین کم‌توجهی مسئولین و فدراسیون سبب شده است که برخی خانواده‌ها ناخواسته و از روی ناآگاهی و عدم آموزش و حتی ادعای کذب در حرفه‌ای بودن در شنا موجب داغدار شدن عزیزان‌شان شوند که نیاز است در این خصوص راهکاری اندیشه شود.
خبرنگار ما باتوجه به صحبت‌های چندساعته افزود:
در چندین نقطه از سواحل دریا به دلیل نبود تابلوها و بیلبردهای هشداردهنده در سطح جاده‌های منتهی به استان برای آگاهی مردم لازم است حداقل در محورهای پرترددی همچون شهرهای ساحلی و سایر محورهای مواصلاتی استان، علائم هشداردهنده و آموزشی لازم در غالب تابلوهای جاده‌ای نصب شود تا آگاهی مردم افزایش یابد.