جلوی اجرای طرح بایوجیمی را بدون تایید مراکز علمی خواهیم گرفت
جلوی اجرای طرح بایوجیمی را بدون تایید مراکز علمی خواهیم گرفت

دادستان کل کشور گفت: تا زمانی که همه دستگاه های ذی ربط و ذی صلاح با کارشناسی های علمی و دقیق بی خطر بودن پروژه برای محیط زیست و حیات انسان و آبزیان را اعلام نکنند، جلوی اجرا را خواهیم گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در راستای صیانت از حقوق عامه و بررسی وضعیت ساخت ساز‌های سواحل دریای خزر در انزلی از مناطق کپورچال وسنگاچین بازدید کرد.

در این بازدید که خرم‌آبادی معاون دادستانی کل حجت الاسلام والمسلمین خلیلی رئیس کل دادگستری و دادستان استان گیلان و دادستان بندرانزلی دادستان کل کشور را همراهی می‌کردند مدعی العموم در جریان آخرین وضعیت تالاب بندرانزلی و ساخت و ساز‌های سواحل دریا قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با حضور و بازدید میدانی از تالاب بین‌المللی انزلی در جریان آخرین وضعیت پرونده پروژه بایوجمی (زیست پالایی) قرار گرفته و بر حفظ و صیانت از حقوق عامه‌و سرمایه ملی و سلامت شهروندان تاکید کرد.

وی در حاشیه این بازدید در رابطه با علل توقف پروژه بایوجمی توسط دستگاه قضایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در طرح بایوجمی قرار بوده است که با تزریق موادی مشخص رسوبات کف تالاب را کاهش دهند که اکنون این موضوع از نظر علمی مورد تردید قرار گرفته است.

وی افزود: لذا دادستان بندرانزلی ورود کرده و استعلام‌های مختلف را از مراکز مختلف علمی گرفته و اکنون ادامه اجرای پروژه را متوقف کرده است.در این خصوص محیط زیست نسبت به توقف پروژه اعتراضاتی دارد. به لحاظ اهمیت مسئله و، چون موضوع برای مردم منطقه و برای آبزیان مطرح است و موضوع سرطان زا بودن پروژه مطرح است دستگاه قضایی وظیفه دارد برای پیگشیری از حوادثی که با سلامت جامعه سر و کار دارد ورود جدی داشته باشد. لازم بود شخصا به صورت میدانی بخش‌های از این تالاب را رصد کنیم و انشالله در دستگاه قضایی تصمیم داریم که بر اساس کار علمی و کارشناسی دقیق و کامل کار را پیش ببریم و اگر کوچکترین ضرر و‌زیانی برای مردم و حتی آبزیان وجود داشته باشد قطعا دستگاه قضایی اجازه نخواهد به سلامت مردم آسیب برسد و جلوی آن را خواهد گرفت.

حجت الاسلام و المسملین منتظری افزود: سازمان محیط زیست باید بداند که دستگاه قضایی در این پروژه قاطعانه خواهد ایستاد و تا زمانی که همه ابعاد مسئله روشن نشود و کارشناسان متخصص موضوع را تایید نکنند اجازه ادامه پروژه داده نخواهد شد.

وی گفت: ما متاسفانه در سراسر کشور با این موضوع مواجه هستیم که افرادی به حریم دریا، حریم جاده‌ها و جنگل‌ها، رودخانه‌ها تجاوز می‌کنند و بعد هم وزارت نیرو به راحتی به آن‌ها برق و آب میدهد و طبیعی است که افراد سودجو هم به کار خود ادامه می‌دهند و دیگران هم ترغیب میشوند که این کار‌ها را انجام دهند.

  • منبع خبر : میزان