اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید
اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

چهاردهمین اهدای عضو در استان گیلان با رضایت خانواده زنده یاد رضا فلاح نیک مرادی نوجوان ۱۶ ساله به سه بیمار نیازمند به پیوند، زندگی دوباره بخشید

به گزارش افق انزلی به نقل از  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، کبد و ٢ کلیه این نوجوان ۱۶ ساله اهل و ساکن شهرستان لاهیجان که بر اثر تصادف و آسیب تروماتیک مغزی، دچار مرگ مغزی شده بود، به سه بیمار نیازمند دریافت عضو اهدا شد.

٢ کلیه این نوجوان دچار مرگ مغزی به ٢ بیمار زن ۲۲ و ۵۷ ساله مبتلا به نارسایی کلیوی و کبد وی نیز به بیمار مرد ۴۲ ساله مبتلا به نارسایی کبدی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت پیوند زده شد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.