امیرعبداللهیان: به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم/ آمریکا حسن نیت ادعایی خود را نشان دهد
امیرعبداللهیان: به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم/ آمریکا حسن نیت ادعایی خود را نشان دهد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عراقی با بیان اینکه به مرحله نهایی توافق در وین نزدیک هستیم، تصریح کرد: آمریکا باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.

افق انزلی / حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (دوشنبه) با «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق تلفنی گفت‌وگو کرد و ضمن تبریک عید نوروز، درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوی ضمن مرور حوزه‌های مختلف روابط فیمابین از جمله در عرصه دوجانبه، به تشریح دیدگاه ایران در زمینه تاخیر در برگزاری دور پنجم گفت‌وگو بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پرداخت.

گفتنی است وزرای خارجه ایران و عراق در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نیز با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. وزیر امور خارجه در دیدار همتای عراقی در مونیخ ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفت‌وگوها با عربستان تصریح کرده بود که این امر بیش از همه به اراده طرف مقابل بستگی دارد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق در این گفت‌وگوی تلفنی آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات وین و همچنین تحولات اوکراین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها نیز تأکید کرد: ما به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم. در اندک موضوعات بسیار مهم باقیمانده، ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه کرده‌ایم. اکنون این طرف آمریکایی است که باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.

وی تصریح کرد: ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و‌ پایدار مصمم هستیم. دکتر علی باقری با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها در تماس مستقیم و‌ مستمر است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد، خواستار تمرکز سازمان مزبور بر موضوعاتی شد که به همبستگی و‌ تقویت فضای همدلی امت اسلامی کمک کند.