اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی برای انزلی نیازمند شفاف سازی
اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی برای انزلی نیازمند شفاف سازی

پس از سفر ریاست محترم جمهور به بندرانزلی اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان برای انزلی تصویب شد که مفاد و جزئیات آن نیازمند شفاف سازی است.

افق انزلی/ یادداشت روز: پس از سفر ریاست محترم جمهور به استان گیلان در رسانه ها اعلام شد که به واسطه حضور دو وزیر و یک معاون رئیس جمهور در بندرانزلی و همت نماینده محترم شهرستان، اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‌ها و پروژه‌های عمرانی بندرانزلی تصویب شده است.
از این میزان اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه و مجموعه‌های ورزشی و بخش‌های محیط زیست و آب فاضلاب انزلی تخصیص یافت که ۳۰ میلیارد تومان آن برای ساخت سکوهای ورزشگاه تختی انزلی است. و ۶۰۰ میلیارد تومان از بودجه سازمان بنادر و دریانوردی نیز برای توسعه زیرساخت‌های بندری در انزلی اختصاص یافت که ۲۵۰ میلیارد آن مربوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش زیرساخت‌های این سازمان است.
آنها که دستی بر آتش دارند می دانند که رقم ۱۰۰۰ میلیارد که ۶۰ درصد آن به تنهایی به اداره کل بنادر و دریانوردی تخصیص یافته، با توجه به میزان تورم و ارزش پول ملی و همچنین مشکلات زیرساختی عمیق بندرانزلی از جمله بحران تالاب، جاده کنار گذر، جاده‌های ورودی و خروجی شهرستان، پروژه عظیم آب و فاضلاب و ده ها پروژه ناتمام و نیمه تمام دیگر، رقم قابل توجهی نیست. بنابراین عدالت در تخصیص اعتبار تصویب شده از سوی هیئت دولت موضوعی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
نکته قابل تأمل این است که تنها ۳ درصد از بودجه ۱۰۰۰ میلیاردی به مجموعه ورزشی تختی انزلی اختصاص یافته که با توجه خیل عظیم جوانان علاقه‌مند به ورزش و تیم فوتبال ملوان بندرانزلی رقمی نیست؛ که بتواند ورزشگاه سالخورده انزلی را احیا کند. همچنین در اخبار منتشر شده اشاره به این نشده که یک یا چند پروژه عمرانی مهم تر از ورزشگاه انزلی وجود دارد که اولویت بیشتری برای تخصیص اعتبار داشته اند.
پرسش اساسی در خصوص اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی این است که تصویب هزینه کرد آن بر چه مبنایی اولویت بندی شده است؛ و چه میزان از آن و در چه بازه زمانی در آینده قابل نقد شدن و تخصیص برای توسعه شهر بندرانزلی است؟ این بودجه قرار است چه تحول بنیادینی در اقتصاد این شهر ایجاد کند و سهم توسعه شهری از آن چه میزان است؟ آیا به شرایط آب و هوایی و توانایی پیمانکاران برای جذب کامل این اعتبارات دقت شده است؟
در پایان با توجه به اینکه سال مالی دولت به زودی به پایان می رسد و چندماه بیشتر برای استفاده از اعتبار یاد شده فرصت نیست، تاثیر این اعتبار در توسعه اقتصادی بندرانزلی باید برای مردم این شهرستان به صورت لیست تخصیص اعتبارها شفاف سازی و اطلاع رسانی شود.