اطلاعات سه تالاب بین المللی گیلان در سایت کنوانسیون رامسر منتشر می شود
اطلاعات سه تالاب بین المللی گیلان در سایت کنوانسیون رامسر منتشر می شود

کارشناس دفتر حفاظت و احیای تالاب های کشور گفت: بزودی اطلاعات سه تالاب بین المللی انزلی ، امیرکلایه لاهیجان و بوجاق کیاشهر به روز رسانی شده و در سایت کنوانسیون رامسر بارگذاری می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی ژاله امینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : فرم های اطلاعات کنوانسیون بین المللی رامسر از سال ۲۰۱۶ به روز رسانی شده است و کشورهای کمی اطلاعات تالاب های کشورهای خود را براساس فرم های جدید در اختیار این کنوانسیون قرار داده اند.

وی افزود : گیلان به عنوان اولین استان کشور است که اطلاعات تالاب های آن در اختیار کنوانسیون رامسر قرار می گیرد و این اطلاعات پس از تایید بصورت آن لاین درسایت این کنوانسیون برای علاقه مندان در سطح جهان قابل دسترسی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه داده های موجود در باره تالاب ها نشان دهنده عزم جدی مسوولان استان گیلان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ارتقاء وضعیت تالاب های این استان است، خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهند که از سال ۱۹۰۰میلادی بیش از دو سوم تالاب های جهان از دست رفته و این روند در سطح جهانی همچنان ادامه دارد اما برنامه و اقدامات در حال انجام در سطح گیلان نوید دهنده بهبود وضعیت تالاب های این استان است .

این کارشناس محیط زیست کشور تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در راستای اجرای برنامه های قانونی اقدام به ابلاغ اعتبار جهت برنامه های احیایی و حفاظت از تالاب های گیلان کرده است.

وی تاکید کرد:تعیین نیاز آبی تالاب های امیرکلایه و بوجاق ، مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی و آزولا درتالاب های استان گیلان ، برنامه های آموزشی بخصوص پسماند ، بوم گردی و طبیعت گردی پایدار با مشارکت جوامع محلی ، تله های رسوبگیر و تورهای زباله گیر و در صورت لزوم لایروبی بخش های مورد نیاز این تالاب ها بخشی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب این استان بشمار می روند.

وی یادآورشد: علاوه بر این اقدامات، حمایت های قانونی برای جلوگیری از دست اندازی سودجویان به تالاب ها حائز اهمیت است و در دستور کار این سازمان قرار دارد.

کنوانسیون رامسر اولین کنوانسیون بین دولتها است که در ۱۳بهمن سال ۱۳۴۹در رامسر استان مازندران تشکیل شد که مقر آن هم اکنون در ژنو قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا گیلان