اتصال راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی یک طرح مهم و استراتژیک است
اتصال راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی یک طرح مهم و استراتژیک است

حسن روحانی گفت: اتصال راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی برای ارتباط با کشورهای همسایه یک طرح مهم و استراتژیک است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی، دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های ملی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور بابیان اینکه اتصال راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی طرح بسیار مهم و استراتژیکی است که بنادر جنوبی خلیج‌فارس را به این بخش از دریای خزر در گیلان متصل می‌کند، اظهار داشت: کار بسیار بزرگی در بندر انزلی و مخصوصاً مجتمع بندری کاسپین انجام‌شده و بنده این بندر بسیار مهم را از نزدیک دیده‌ام، مجتمع بندری که در دریای خزر و در ارتباط با کشورهای همسایه حائز اهمیت است.

رئیس شورای عالی مناطق آزاد با تأکید بر لزوم تسریع اتصال راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی به‌عنوان طرح بسیار مهم و استراتژیک؛ انتقاد از عقب بودن از زمان بهره‌برداری تا پایان اسفندماه سال جاری، اضافه کرد: از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، استاندار گیلان، وزیر راه و شهرسازی و دکتر بانک می‌خواهم این پروژه را به‌عنوان یک پروژه مهم استراتژیک با همه توان در دستور کار قرار دهند.

وی خواستار افزایش فعالیت کاری در مسیر تکمیل این پروژه در سه شیفت کاری به‌منظور افتتاح آن تا اوایل سال آتی شد و تصریح کرد: در صورت وجود هرگونه مشکل و اعتبار در مسیر اجرای پروژه، دبیرشورایعالی مناطق آزاد و استاندار گیلان، مستقیم به بنده اطلاع دهند، تاپیگیری شود، باید توجه داشت این پروژه طرح بسیار مهمی است چراکه بنادر جنوبی خلیج‌فارس را به این بخش از دریای خزر در گیلان متصل می‌کند.

رئیس‌جمهور، اتصال راه‌آهن به بندر کاسپین را در مقابل تمامی پروژه‌های منطقه دارای اهمیت ویژه‌ای قلمداد کرد و افزود: خود بنده نیز، سرعت بخشیدن به این پروژه را دنبال می‌کنم. از آقای بانک می‌خواهم ظرف دو هفته آینده گزارش مکتوب ای در خصوص مشکلات و مسائل این پروژه به بنده ارائه داد

دکتر حسن روحانی در چهل و یکمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی و توسعه‌ای کشور پس از افتتاح ۶۰ طرح زیربنایی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ارزش حدود ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، خاطرنشان کرد: از آغاز دولت یازدهم تأکید من این بوده است که مناطق آزاد نباید محل واردات کالا باشد و باید به محلی برای صادرات تولیدات و محصولات کشور تبدیل شود.

رئیس شورای عالی مناطق آزاد بابیان اینکه از ابتدا بنابراین بوده که در مناطق آزاد محصولاتی قابل‌رقابت با دنیا با استانداردهای قابل‌قبول تولید شود و این مناطق بتواند به مراکز صادراتی تبدیل شود که هم به اقتصاد منطقه و هم به اقتصاد کل کشور کمک کند، خاطرنشان کرد: با ریل‌گذاری‌های انجام‌شده، امروز آمارها نشان می‌دهد که در مسیر تبدیل مناطق آزاد از واردکننده کالا به صادرکننده تولیدات و محصولات کشور موفق بوده‌ایم و صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور رقمی بالغ‌بر ۱۳۸ میلیارد دلار است و در برابر واردات ما در این مناطق درمجموع ۴۷ میلیارد دلار بوده است.

دکتر روحانی با اشاره به راه‌اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: امروز به اعتبار توسعه و گسترش دولت الکترونیک مسیر راه‌اندازی کسب‌وکارها شفاف، کوتاه و عادلانه شده و به دلیل حذف مراجعات حضوری، فساد احتمالی از این روند نیز تا حدود زیادی رفع شده است.

رئیس‌جمهور افزود: امروز حدود ۷۰ درصد روند انجام کارهای لازم برای کسب مجوز فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تجاری در بستر دولت الکترونیک انجام می‌شود که تا پایان دولت فرایند الکترونیک به صد درصد ارتقا یافته و زمان لازم برای کسب مجوز نیز از ۳۰ روزبه ۲۰ روز کاهش خواهد یافت.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مناطق آزاد در شرایط تحریم می‌توانند کمک‌حال اقتصاد کشور باشند، اضافه کرد: در سال ۹۷ و هم‌زمان با آغاز جنگ تمام‌عیار و تروریسم اقتصادی علیه کشورمان تأکید کردم که مناطق آزاد و تجاری باید به کمک کشور برای مقابله با تحریم بیایند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز این خبر خوشحال‌کننده را شنیدیم که در همین شرایط فشار و تحریم‌های گسترده اقتصادی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به سال گذشته درمجموع ۵۶ درصد افزایش جذب سرمایه‌ داخلی و خارجی داشته‌اند که نشان از رشد و بهبود جذابیت‌های این مناطق و عملکرد موفق دولت در این زمینه است.

دکتر روحانی بابیان اینکه امروز تقریباً در همه کشورهای منطقه، مناطق آزاد و ویژه تجاری و اقتصادی در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: امروز رقابت برای جذب سرمایه سخت‌تر شده و لذا باید روزبه‌روز جذابیت و امتیازهای معقول مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را برای موفقیت در این رقابت افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت علاوه بر وعده‌هایی که برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده است در لایحه بودجه نیز تمهیداتی برای این منظور اندیشیده که از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهم این مسائل را در بررسی لایحه بودجه سال آینده مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند که باید برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وعده‌ها را عملی کنیم.

** مجلس امتیازات مناطق آزاد را کاهش ندهند

دکتر روحانی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که لوایح ارائه‌شده دولت برای ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در کشور را سریع‌تر بررسی و تصویب کنند تا بتوان از ظرفیت‌های مناطق مختلف کشور برای جذب سرمایه داخلی و خارجی و ایجاد و سرعت بخشیدن به رونق اقتصادی بهره برد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی علاوه بر جذابیت‌های موجود برای فعالیت‌های اقتصادی درزمینهٔ گردشگری نیز جذابیت‌های زیادی دارند، خاطرنشان کرد: بسیاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، چه در جنوب و چه در شمال کشور ظرفیت و امکان جذب گردشگر و رونق فعالیت‌های مرتبط رادارند که این امکان، ضرورت همکاری و هماهنگی دستگاه‌ها و قوای مختلف برای تسهیل فعالیت مناطق آزاد و تجاری کشور را بیش‌ازپیش اثبات می‌کند.