Search

گره کور المپیک و تروریسم/ ریو ۲۰۱۶ و نگرانی‌هایی که به راحتی رفع نمی‌شوند

۷:۰۳ ب٫ظ

المپیک ۲۰۱۶ ریو مدت‌هاست با انواع خطرات تروریستی دست و پنجه نرم می‌کند اما تروریسم همیشه سایه‌ای سنگین بر سر المپیک‌ها محسوب می‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی ، اتوبوس حامل تیم بسکتبال چین و خبرنگاران چینی در ریودوژانیرو مورد حمله قرار گرفت که در این حادثه ۶ محلی جان خود را از دست دادند. هنوز دلیل این حمله مشخص نیست و هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، اما حقیقت ماجرا این است که از مدت‎ها قبل پیش‎بینی چنین مواردی می‎شد و امروز این امر رخ داد.

از سال ۱۹۷۲ تا به امروز تاریخ تروریسم و بازی‎های المپیک با یکدیگر گره خورده است. در سپتامبر ۱۹۷۲ یک گروه به دهکده بازی‎ها حمله کرد و تعدادی از ورزشکاران کاروان ورزشی اسرائیل را گروگان گرفتند که در نهایت ۱۱ عضو تیم ورزشی رژیم اشغالگر قدس کشته شدند. از آن زمان تا به امروز بازی‎های المپیک و رویدادهای ورزشی بزرگ‎، به طور کلی به هدف‎هایی برای تهدیدات تروریستی بدل شده‎اند.

در سال ۱۹۹۶ و در بازی‎هایی که به میزبانی آتلانتا برگزار شد، یک بمب لوله‎ای ۴۰ پوندی در هنگام کنسرت موسیقی در پارک المپیک منفجر شد. این انفجار یک کشته و بیش از یک صد زخمی برجای گذاشت. در سال ۲۰۰۸ رقابت‎‎های رالی داکار، به دلیل تهدید گروهک تروریستی القاعده مسابقات لغو شد. از این دست اتفاقات کم در ورزش رخ نداده است.

البته در سال ۲۰۰۴ هم در چین انفجاری در یکی از ساختمان‎های نزدیک محل برگزاری بازی‎ها رخ داد که این حادثه دو کشته بر جای داشت اما مسئولان این کشور هیچ‌گاه تائید نکردند که این اقدام تروریستی بوده است و البته اطلاعات دقیقی هم از آن در دست نیست.

در المپیک ۲۰۱۲ لندن، دولت انگلستان برای تامین امنیت بازی‎های خود که به شدت از سوی چند گروهک ترورسیتی از جمله القاعده تهدید می‎شد، رقمی در حدود یک میلیارد دلار را صرف تامین امنیت بازی‎ها کرد.

خوشبختانه در طول تاریخ المپیک تنها دو مورد المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و ۱۹۹۶ آتلانتا دستخوش حملات تروریستی بوده‎اند اما شرایط برای المپیک ۲۰۱۶ ریو چگونه است؟ المپیک ۲۰۱۶ ریو همزمان با ظهور گروهک تروریستی داعش است. گروهکی وحشی که برای رسیدن به اهداف خود هر کاری را انجام می‎دهند. حالا این گروه عجیب امنیت بازی‎های برزیل را به مخاطره انداخته و بدل به تهدیدی جدی شده است.

چندی پیش، اسپوتنیک نوشت: برزیل یک گروه را که قصد انجام اقدامات تروریستی در حین مسابقات المپیک را داشتند دستگیر کرد. بنا بر اعلام خبرگزاری‌های محلی برزیل، این گروه ۱۰ نفره مرتبط با داعش بوده و به دنبال برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات تروریستی در برزیل بوده است. وزارت دادگستری برزیل نیز اعلام کرده که اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد داعش قصد دارد در ۹ ایالت این کشور و در حین برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ اقدامات تروریستی انجام دهد.

«لئوناردو پیچیانی» وزیر ورزش برزیل گفته است که همه چیز برای بازی‎های المپیک آماده است و حدود ۸۵ هزار نیرو از جمله پلیس، ارتش و دیگر ماموران از امنیت ریو محافظت می‎کنند. این رقم نیرو ۲ برابر افرادی خواهد بود که در المپیک لندن ۲۰۱۲ به کار رفتند. همچنین ریودوژانیرو به مقر یک مرکز ضد تروریستی متشکل از کارشناسان چندین کشور تبدیل شده است تا که با هم اندیشی در مسائل امنیتی بپردازند. هرچند که هنوز اطلاعات دقیقی از حادثه تلخ اخیر ریو منتشر نشده است اما این اتفاق بد نشان داد که ریو هنوز برای مقابله با مسائل اینچنینی آماده نیست. باید امیدوار بود که این اولین و آخرین اتفاق تلخ برای المپیک ریو باشد./تسنیم

انتهای پیام/
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *