Search

دیدار مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با سرلشگر صفوی

۱:۵۶ ب٫ظ

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی و رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در خصوص توسعه همکاری های مشترک در حوزه ژئوپلولیتک خزر و رشد مبادلات سیاسی اقتصادی و گردشگری ما بین ایران و کشور های حاشیه خزر دیدار کردند

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی ، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیر سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست مشترک با رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص کشورهای حاشیه خزر اظهار داشت:باید در راستای تشکیل شورای همکاری کشورهای خزر را تشکیل دهیم ، شورای همکاری حاشیه خلیج فارس را چند کشور عرب تاسیس شده باید که ایران در آن عضویت ندارد اما ما در تلاشیم تا اولین جلسه شورای همکاری خزر به میزبانی منطقه آزاد انزلی برگزار شود.

رضا مسرور با تاکید بر اهمیت تشکیل شورای همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: ما برای این مهم سفرای چهار کشورحاشیه دریای خزر را به منطقه آزاد انزلی دعوت نموده ایم تا این موضوع را با مقامات خود در میان بگذراند.

وی در ادامه تاکید کرد: مسیر کریدور شمال و جنوب کم هزینه ترین و اقتصادی ترین مسیر مبالادات برای منطقه آزاد است، بنابر این به دنبال این هستیم که منطقه آزاد را به مرکز داد و ستد کشورهای استراتژیک حوزه خزر تبدیل کنیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود : یکی از مهم ترین و اصلی ترین فعالیت های ما در این منطقه ساخت بندر کاسپین است ، پس از دو سال توقف پروژه و آغاز به کار مجدد زیر ساخت ها را تغییر دادیم و با مهندسی ارزش ، ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه احداث آن را کاهش دادیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: به جرات میتوان گفت در حال حاضر هیچ پروژه ای در کشور فعال تر و سریع تر از مجتمع بندری کاسپین در دست احداث نیست.

وی تصریح کرد: پس از سفر رییس جمهوری در سال گذشته به این منطقه توانستیم اعتباری بالغ بر سیصد میلیارد تومان از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه بندر کاسپین جذب کنیم.

مسرور با اشاره به ظرفیت بالای بندرکاسپین در منطقه آزاد انزلی افزود: این بندر دارای ظرفیتی بالغ بر ۱۵ میلیون تن می باشد ، فاصله دو موج شکن آن ۲۶۰۰ متر است ، موج شکن غربی ۶۲درصد و موج شکن شرقی نیز ۷۸ درصد پیشرفت داشته است.

وی ادامه داد: ما این بندر را با رویکرد صادراتی و مشخصا کشور روسیه در دست احداث داریم.
این مقام مسوول در آخر سخنان خود گفت: کار در دریای خزر بسیار سخت تر از خلیج فارس است چرا که اینجا موج هایی بالاتر از ده متر داریم و این موضوع بیانگر سختی کار منطقه آزاد برای احداث موج شکن است.
رییس انجمن ژئوپلیتیک ایران در دیدار با مدیرعامل و اعضای سازمان منطقه آزاد انزلی گفت : انجمن ژئوپلیتیک ایران که در حال حاضر که اساتید و دانشجویان بسیاری در آن فعال هستند از همکاری با منطقه آزاد استقبال می کند.

photo_2016-07-13_14-49-14

سید یحیی رحیم صفوی افزود: این انجمن با ارتباطی که دارد می تواند در گسترش روابط این منطقه در اروپا و چین و حوزه ژئوپلولیتک دریای خزر (چهار کشور حاشیه خزر)تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به اهمیت ژئوپلیتیک دریای خزر تصریح کرد: تاکنون نگاه ما به خزر یک نگاه گردشگری بوده نه نگاه اقتصادی ، باید بتوانیم در حوزه ژئوپلولیتک در دریای خزر و گسترش روابط با روسیه برنامه ریزی نماییم.

صفوی ادامه داد: محور روسیه ایران خلیج فارس ، محور ایران ، عراق ، مدیترانه ، محورهای استراتژیکی هستند که باید به آنها یک نکاه ویژه داشت.

رئیس انجمن ژئوپلوتیک ایران با تاکید بر امنیت بالای جمهوری اسلامی ایران و بستر مناسب برای سرمایه گزاری خارجی تاکید کرد: ایران انقدر قدرتمند شده که نگزارد هیچ کشوری به آن تجاوز کند بنابر این الان زمانی مناسب برای گسترش مبادلات اقتصادی کشور است.

وی افزود: ما با روسیه در سوریه دیدار میکنیم و روابط ما بسیار خوب است و همچنین ملاقات پوتین با رهبر انقلاب روابط ما را بسیار نزدیک کرد.

سرلشگر صفوی افزود : ما در حوزه ژئوپلولیتک دریای خزر باید در درجه اول ارتباطات خودمان را با روسیه و سپس با سایر کشور ها برنامه ریزی نماییم.

وی خاطرنشان کرد:انجمن ژئوپلیتیک چه در مباحث سیاسی چه در مباحث روابط سیاسی و چه صادرات و واردات و چه در حوزه آموزش کارکنان منطقه آزاد و برگزاری همایش ها میتواند تاثیر گزار باشد.

صفوی هم چنین در خصوص جد گردشگران خارجی به استان گیلان و حاشیه خزر اضافه کرد:روس ها ۷۰ درصد گردشگران خود را به ترکیه می‌فرستد ، اما در شرایط فعلی ما باید نگاهمان به جذب این گردشگران باشند.

وی افزود: ما میتوانیم به عنوان انجمن ژئوپلیتیک ایران در گسترش روابط این دو کشور و افزایش مبادلات تاثیرگذار باشیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت :در تهران می گویند گیلان استان برخورداری است ، اما این جنگل و فضای سبز نباید مسوولین را گول بزند چرا که این استان غیر برخوردار است و ما باید کمک کنیم که خیر وبرکت سازمان ها ی اقتصادی به مردم ان استان ها برسد.

photo_2016-07-13_15-20-54
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *