Search

آمریکا عذرخواهی کرد؛ تفنگداران آزاد شدند

۹:۲۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای با اشاره به قطعیت غیر عمدی بودن ورود غیر قانونی و غیر مجاز شناورهای رزمی امریکایی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس، از رها سازی تفنگداران دستگیر شده امریکایی در آب‌های بین المللی خبر داد.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است:در پی ورود غیر قانونی و غیر مجاز دو فروند شناور رزمی امریکایی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و در حوالی جزیزه فارسی در عصر روز گذشته (سه‌شنبه مورخ ۹۴/۱۰/۲۲ ) این شناورها پس از تمکین اخطار شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه متوقف و سرنشینان آن که ۹ تفنگدار مرد و یک تفنگدار زن بودند، دستگیر شدند.

این اطلاعیه افزوده است:همانگونه که در اطلاعیه‌های قبلی تصریح شده بود در هنگام توقیف این دو شناور رزمی، ناوگروه هواپیمابر “ترومن” امریکا و ناوگروه هواپیمابر “شارل دو گل ” فرانسه در آب‌های بین المللی منطقه حضور داشته‌اند و همزمان ناو گروه هواپیمابر امریکایی اقدام به تحرکات انفعالی و احساسی هوایی و دریایی نمود که با هوشمندی و مدیریت مقتدرانه نیروی دریایی سپاه کنترل و آرامش در منطقه تأمین شد.

در ادامه این اطلاعیه با بیان اینکه “در شناورهای امریکایی‌ سلاح‌های سبک و نیمه سنگین وجود داشته است” تصریح شده است: پس از انتقال و استقرار تفنگداران دستگیر شده در محل پایگاه نیروی دریایی سپاه، بررسی‌های لازم پیرامون چرایی و چگونگی ورود غیر قانونی آنان آغاز گردید و همزمان مقامات سیاسی امریکا در تماس‌های مکرر با مقامات سیاسی کشورمان با غیر عمدی خواندن اقدام شناورهای رزمی خود، آزادی تفنگداران امریکایی را در خواست کردند.

این اطلاعیه افزوده است: پس از بررسی‌های فنی و عملیاتی در تعامل با مراجع ذیصلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و مشخص شدن سهوی و غیر عمدی بودن ورود شناورهای رزمی امریکا به آب‌های جمهوری اسلامی ایران و عذر خواهی آنها؛ تصمیم به رها سازی آنان گرفته شد.

این اطلاعیه با تأکید بر اینکه “امریکایی‌ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند” آورده است: تفنگداران دریایی دستگیر شده لحظاتی قبل با نظارت شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های بین المللی رها شدند.

در پایان این اطلاعیه تأکید شده است رزمندگان غیور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مانند گذشته در پهنای خلیج فارس و تنگه هرمز با اقتدار و صلابت از سیادت دریایی و مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهند کرد.

ماجرا از کجا شروع شد؟

در پی تجاوز دو قایق آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران، ١٠ سرباز آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه دستگیر شدند.

این دو قایق آمریکایی با ١٠ سرنشین نظامی به همراه تجهیزات کامل و ردیاب‌های ماهواره‌ای در محدوده جزیره فارسی توقیف شدند

یک مقام آمریکایی در گفتگو با ان‌بی‌سی نیوز گفته که ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، بازداشت شده‌اند.

کاخ سفید می‌گوید در تلاش است تا موضوع قایق‌های توقیف‌شده در ایران را حل و فصل کند.

پنتاگون می‌گوید ایران گفته خدمه این دو قایق را آزاد خواهد کرد.

اسپوتنیک خبر داد: جان کری با همتای ایرانی خود گفتگو کرده و یک مقام آگاه آمریکایی نیز گفته ایران معتقد است این اتفاق تصادفی بوده و آمریکایی ها کمتر از یک ساعت دیگر در آب های بین المللی آزاد خواهند شد.

پنتاگون تجاوز دو قایق آمریکایی به آب‌های ایران را تایید کرده و گفت که تهران اعلام کرده آنها «فورا» آزاد خواهند شد.

نظامیان بازداشت شده در ایران ۱۰ نفر هستند که با شناورهای تهاجمی که هرکدام مجهز به ۳ مسلسل کالیبر ۵۰ می‌باشند، وارد آب‌های ایران شدند. آن‌ها از آب‌های بین‌المللی وارد شده و چند کیلومتری در آب‌های ایران گشت زدند.

این نظامیان کاملا با منطقه آشنا بوده و جی‌پی‌اس داشتند، و عمدا وارد آب‌های ایران شدند.

درحالی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که دو قایق آمریکایی به دلیل گم کردن مسیر وارد آبهای سرزمینی ایران شده اند که سرنشینان آن تجهیزات جی پی اس و ردیابهای ماهواره ای به همراه داشته اند.

از ۱۰ نظامی دستگیرشده، ۹ نفر مرد و یک نفر زن بوده‌اند. آن‌ها در شناورهای خود سلاح‌های نیمه سنگین همراه داشتند.

تماس‌های مکرر مقامات آمریکایی با تهران برای آزادی زندانیان ادامه دارد.

خبرنگار «نسیم آنلاین» از منابع آگاه کسب اطلاع کرد؛ چند شب پیش هم بالگردهای آمریکایی در تعقیب برخی گروه های افغانی به خاک ایران نزدیک شده بودند که با اخطار پدافند کشورمان، تا ۳۰ کیلومتری عقب نشینی کردند.

مکانی که ۱۰ نظامی آمریکایی بازداشت شده‌اند

 

اطلاعیه رسمی سپاه در خصوص توقیف دو فروند شناور رزمی آمریکایی

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در ساعت ۱۶:۳۰ سه شنبه مورخ ۲۲/۱۰/۹۴ دو فروند شناور رزمی امریکایی حامل ده تفنگدار مسلح که وارد آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسط واحدهای شناوری رزمی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف و به جزیره فارسی منتقل شدند .

بنابراعلام روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در هنگام توقیف این شناورها ، ناوگروه هواپیما بر “ترومن” امریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب های بین المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است .

همچنین نیروی دریایی سپاه اعلام کرده است در زمان توقیف شناورهای رزمی امریکایی ، ناوگروه هواپیمابر “شارل دوگل “فرانسه نیز در شمال شرقی جزیره فارسی در آب های بین المللی در حال گشت زنی بوده است .

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه یادآور شده است : سرنشینان شناورهای امریکایی شامل ۹ مرد و یک زن با برخورد اسلامی رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه در سلامت کامل در محل مناسبی مستقر شده اند .

سردار فدوی: اقدام به موقع سپاه آرامش را به منطقه بازگرداند

سردار فدوی در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه یک سیما با بیان اینکه نیروی دریای سپاه در خلیج فارس و تنگه هرمز یک استقرار کامل و همه جانبه و یک تسلط کامل بر همه آب های منطقه‌ای خلیج فارس دارد، اظهار داشت: طبیعتاً آب های سرزمینی کشور آب‌هایی است که شناورها باید حضورشان با هماهنگی قبلی باشد.

وی تاکید کرد: مسلسماً حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس هیچگاه بی ضرر نبوده و ما تلقی عبور بی ضرر را نداریم و این دو فرورند شناور که شامل ۱۰ تفنگدار آمریکایی بودند ۹ فرد از تفنگداران مرد و یک زن در ۳ مایلی آب‌های سرزمینی جزیره فارسی قرار گرفتند و بلا فاصله به لحاظ عدم حرفه‌ای عمل کردن این نیروها، توسط رزمندگان ما در دریا توقیف شدند و به جزیره فارسی منتقل شدند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: این تفنگداران مقاومت زیادی را از خودشان نشان ندادند ولی بعداً متآسفانه ما شاهد بودیم که نیروی دریای آمریکا، ناو هواپیمابر آمریکا و رزم‌ناو آمریکا برای مدت ۴۰ دقیقه رفتار غیر حرفه‌ای از خود نشان دادند و تحرکات هوایی و تحرکات شناوری را در منطقه داشت که این نشان دهنده عدم تعهد آمریکا بر خلاف گفته‌هایشان بود که می گویند می خواهند به تامین امنیت و تآمین آرامش اهتمام داشته باشند.

سردار فدوی ادامه داد: در آن ۴۰ دقیقه با آن اقدام به موقعی که ما کردیم آرامش به منطقه برگشت و تحت کنترل صد در صد ما قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: تقریباً از همان اوایل کار تماس‌های دیپلماتیک برقرار بود ما با عزیزان در وزارت خارجه آقای ظریف در تماس بودیم و شرح ماجرا داشتند مشخص بود که آقای کری تماس گرفته با آقای ظریف و درخواست آزادی داشته و آقای ظریف هم موضع بسیار قوی و محکمی داشتند راجع به اینکه اینها در آب‌های سرزمینی ما داشتند و باید عذرخواهی کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان گفت: این روند انجام شده مسلماً این روند طول زیادی نخواهد کشید و نیروی دریایی سپاه به محظ دستور از سلسله مراتب خود اقدام به دستوری که خواهد رسید خواهد کرد.

 

سخنگوی سپاه: مشخص شود ورود آمریکایی‌ها اطلاعاتی بوده قطعا اقدامات لازم انجام می‌شود

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران در خصوص آخرین وضعیت توقیف دو شناور آمریکایی و بازداشت ۱۰ ملوان تبعه این کشور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: همانطور که در اطلاعیه سپاه اعلام شد این اتفاق روز گذشته رخ داده و شناورهای آمریکایی وارد حریم آبهای ایران شده بودند.

وی افزود: پس از نقض حریم دریایی ایران نیروی دریایی سپاه با اقتدار وارد عمل شده و اخطار لازم را به شناورهای آمریکایی داده شد و آنها به این هشدارها تمکین کردند.

سخنگوی سپاه پاسداران  با بیان این مطلب که هیچ درگیری در منطقه خلیج فارس رخ نداده و آنها به اخطار سپاه تمکین کردند، اظهار داشت: پس از بازرسی شناورهای آمریکایی مشخص شد که آنها علاوه بر تجهیزات فنی، سلاح‌های سبک و نیمه سنگین نیز به همراه خود داشته‌اند.

سردار شریف در پاسخ به موضع‌گیری مقام‌های آمریکایی مبنی بر آزاد کردن فوری ملوانان بازداشت شده، گفت: قطعا ایران بر سر منافع ملی ایران با کسی شوخی نداشته و تسامحی نیز نخواهد کرد؛ آنها مطئمن باشند که برخورد ما بر اساس رأفت اسلامی خواهد بود و این چیزهایی که درباره آزادی فوری آنها مطرح می‌شود گمانه‌زنی است و من، آنرا نه تایید می‌کنم و نه تکذیب می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: قطعا پس از انجام تحقیقات، اگر مشخص شود که کار آنها عمدی نبوده برخورد دیگری صورت خواهد گرفت اما اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با آنها مشخص شود که ورود آنها به منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا مسئولان مربوطه اقدامات لازم را صورت خواهند داد.

کری با ظریف تماس گرفت: اشتباه کردیم

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا از ورود اشتباهی دو شناور نظامی تفنگداران این کشور به ابهای ایران خبر داد. وی در تماسی تلفنی با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود تاکید کرد این اقدام عمدی نبوده و اشتباهی صورت گرفته است.

تفنگداران دستگیر شده آمریکایی در آب‌های بین المللی رها شدند
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *