Search
مسئولان به فریاد بی صدای نابودی محیط زیست توجه کنند؛

گلوگاه انزلی، قتلگاه درختان و منابع طبیعی

منطقه گلوگاه در بندرانزلی یکی از مناطق گردشگر پذیر است که در ایام عید نوروز نیز همواره تفریحگاه بسیاری از مسافران بوده است اما این روزها به دلیل برداشت بی رویه ماسه و تخلیه ناجوانمردا زباله وضعیت مساعدی ندارد.

۲:۰۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی شهرستان بندرانزلی به عنوان یکی از مهم ترین، راهبردی ترین و گردشگر پذیر ترین شهرهای استان گیلان در سطح کشور شناخته می شود و حفظ و حراست از منابع طبیعی و سرمایه های بکر و بی نظیر این شهر و کشورمان از آنجا که تنها متعلق به نسل ما نیست باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

امروزه جذب گردشگر و حفظ آن از بزرگترین و کم هزینه ترین صنعتهای درآمدزای جهان است که بسیاری از کشورها از این راه به درآمد های کلانی رسیده اند اما متاسفانه ترویج این فرهنگ در کشور و به ویژه استان گیلان و بندرانزلی به دلایل مبهم از ارزش و اعتباری برخوردار نیست.

توفیق در صنعت گردشگری با بهره برداری از ظرفیتهای موجود و شرایط محیطی و بهینه سازی زیرساختهای طبیعی امکان پذیر است و از طرفی زیبایی منظر شهری نشانگر میزان فرهنگ هر شهر در نظر میهمانان خواهد بود.

متاسفانه در شرایطی که تالاب زیبا و بی نظیر بندرانزلی طی سالهای سکوت و بی خبری و غفلت به نابودی کشیده شد و اکنون برای هر اقدامی بسیار دیر شده است اخیرا چالش دیگری حاشیه تالاب و دریا و جنگل های طبیعی حاشیه شهر را تهدید می کند و آن قطع غیر مجاز درختان و تخلیه زباله با شیرآبه های خطرناک و مواد پلاستیکی و برداشت بی رویه ماسه و ایجاد گودال های بسیار بزرگ تا عمق ۱۰ متر است که صدمات بسیارخطرناکی به طبیعت و پوشش گیاهی موجود خواهد زد.

جنگل های کاج سنگاچین (گلوگاه) که محل توقف بسیاری از مسافرین عبوری و تفریحگاه همشهریان ما در طول سال و بخصوص سیزده بدر بوده هم اکنون در خواب غفلت به محل تخلیه زباله و برداشت غیر قانونی و ناجوانمردانه ماسه در حال کشیدن نفس های آخر خود است.

این منطقه برای مردم انزلی نوستالژیک بوده و خاطرات بسیاری در آن دارند به همین جهت انتظار است که مجموعه ها و نهادهای مرتبط با این امر از جمله منابع طبیعی, محیط زیست، فرمانداری و دهیاری و … به جهت حفظ و حراست از منابع طبیعی ارزشمند بندرانزلی وارد میدان عمل شوند و شرایط را پیش از ورود به سال جدید برای تخلیه و پاکسازی منطقه از زباله فراهم سازند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *