Search

سالانه ۵۸۰هزارتن رسوب وارد تالاب انزلی می‌شود

‌مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: همه در قبال تالاب انزلی کوتاهی کردیم.

۰:۳۹ ق٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی قربانعلی محمدپور در جمع دهیاران حاشیه تالاب انزلی استان که در سالن اداره کل محیط زیست گیلان برگزار شد، گفت: تالاب انزلی درسه دهه اخیر متحمل آسیب‌های زیادی شده است و ورود فاضلاب از رودخانه‌های گوهررود و زرجوب آلودگی‌های زیادی را وارد تالاب کرده است.

وی ادامه داد: ورود سالانه ۵۸۰ هزارتن رسوبات به این تالاب و عملکرد تالاب خواران کم کم جان این تالاب را می‌گیرد.

محمدپور خاطر‌نشان کرد: پسماند مستقیم زندگی تالاب را نشانه گرفته است و شیرابه های سراوان لطمه‌های جدی به تالاب می‌زند و باید مانع ورود رسوبات جدید به تالاب شویم همانطور که دولت برای این موضوع برنامه دارد و در حوزه جنوبی تالاب احیای این اکوسیستم در حال انجام است. ما نیز در شهرستان صومعه سرا در بخش سلکه وارد فاز اجرایی شده‌ایم.

محمد پور ادامه داد: زندگی مردم را باید به تالاب انزلی گره بزنیم.  همه کوتاهی کردیم از سهل انگاری مدیران تا تصرف توسط مردم و چشم پوشی دهیاران گناه همه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از آزادسازی بخشی از اراضی تصرف شده خبر داد و افزود: دهیاران روستاهای حاشیه تالاب می‌توانند در حفاظت از تالاب موثر باشند.

‌محمدپور تصریح کرد: با کمک دهیاران و کارکردهای اجتماعی منجر به پیشگیری از افزایش رشد سنبل آبی در مناطق تالابی شده‌ایم.

مدیرکل حفاظت زیست گیلان ادامه داد:علیرغم تحریم‌ها دستگاهی پیشرفته برای جمع آوری پسماندهای شناور در تالاب انزلی خریداری شد.

محمدپور از لایروبی حیات وحش سرخانکل خبر داد و گفت: با اجرای این کار شاهد رونق کار صیادی و گردشگری در استان بوده ایم.

وی به پیوند بخش گردشگری به تالاب انزلی خبر داد و گفت: شاهد ایجاد روستاهای بی زباله بودیم و این باید برای نفع مردم باید توسعه دهیم.

محمدپور خاطر نشان کرد: دهیاران به محض مشاهده ورود فاضلاب به تالاب انزلی دستگاه های متخلف را شناسایی کنند و از تخلفشان جلوگیری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در سال پیش رو احیای بخشی از رودخانه گوهرود را در دستور کار قرار داده‌ایم و امیدواریم با کمک دهیاران تالاب‌ها حال بهتری داشته باشند زیرا قدم‌های آهسته دیگر جواب نمی‌دهد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *