Search
در جلسه جلسه کمیته گردشگری ساحلی و دریایی تاکید شد؛

لزوم توجه به توسعه گردشگری دریایی و افزایش سطح معیشت مردم انزلی

مدیران و مسئولان استان گیلان در جلسه کمیته گردشگری ساحلی و دریایی در زمینه احیای تالاب انزلی بر توسعه گردشگری دریایی و افزایش سطح معیشت مردم انزلی تاکید کردند.

۵:۲۴ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی جلسه کمیته گردشگری ساحلی و دریایی  به ریاست مصطفی سالاری استاندار گیلان در مهمانسرای محیط زیست در قلم گوده بندر انزلی برگزار شد و مسئولان ذی ربط در زمینه  احیای تالاب انزلی راهکارهای خود را ارائه دادند.

نماینده مردم انزلی  در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با ابراز ناخرسندی از شرایط نامساعد تالاب بین المللی انزلی، اظهار کرد: باید تمام تلاشمان را به کار ببندیم تا این تالاب به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشود.

حسن خسته بند گفت:  سالانه بالغ بر ۶۰۰هزار تن رسوبات از طریق رودخانه ها وارد تالاب میشود و ما میتوانیم با انجام فرایند آبخیزداری و برنامه های متنوع عمق تالاب را افزایش دهیم ولی مشکل ما به شکل دیگری است ما مشکل وسعت تالاب را داریم که در اوضاع وخیمی قرار دارد.

وی با بیان اینکه احیای تالاب نیازمند بودجه ای کلان است، تصریح کرد: باید برای حل بحران تالاب انزلی از مجامع جهانی درخواست کمک کنیم که قطعا آنها در این زمینه با ما همکاری خواهند کرد.

نماینده مردم انزلی با تاکید بر تبدیل چالش ها به فرصت ها افزود: همانطور که در جریان هستید جوانی انزلیچی تونسته با همین ازولا کاغذ تولید کنه ما باید از این منابع برای تبدیل به فرصت استفاده نماییم.

خسته بند گفت: بسیاری از آلودگی های تالاب انزلی مربوط به رودخانه هایی است که به این تالاب ختم می شوند با خود حجم زیادی از فاضلاب و زباله را وارد تالاب می کنند اما مسافران با دیدن این صحنه فکر می کنند که مردم انزلی تالاب را به این وضعیت دچار کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: باید به دنبال طرح ها و پروژه هایی باشیم که برای ما اشتغال زایی به همراه داشته باشد تالاب سرمایه این شهر و مردمانش است و اگر ما بتوانیم توجیه اقتصادی مناسب و درستی را برای مردم این شهر در خصوص تالاب داشته باشیم و از انها یاری بخواهیم مردم خودشان با شتاب به سمت کمک رسانی و احیای تالاب حرکت می کنند.

 نماینده مردم انزلی با اشاره به اهمیت جذب درامد و گردشگر از طریق دریا و تالاب اظهار کرد: از جمله برنامه های مهم در این راستا احداث یک اسکله گردشگری مارینا است که قطعا پس از اتمام مسافران زیادی به آن مراجعه خواهند کرد.

 

استاندار گیلان نیز در این نشست گفت: باید با فعال سازی کمیته های مختلف در مرحله اول برای احیای تالاب باید به فکر معیشت و اقتصاد مردم باشیم زیرا وقتی مردم ببینند که تالاب برایشان درامد زایی دارد خودشان هم به کمک احیای تالاب می آیند و ما سعی میکنیم برای فراهم کردن بخش مالی هم از  استان و هم از بودجه ملی کمک بگیریم.

مصطفی سالاری افزود: مسئولان باید مطالعات لازم در زمینه فعالیت های درآمد زا و متناسب با زیست بوم این حوزه را انجام داده و زمینه لازم برای حرکت در این مسیر را فراهم و به مردم اعلام کنند.

وی با بیان اینکه در طرح های مرتبط با گردشگری دریایی باید فعالیت های طبیعت گرایانه مورد توجه باشد، گفت: باید مصالح بکار رفته در سازه های گردشگری دریایی کاملا طبیعت گرا باشد و سازه های ناهمگن و غیر مرتبط با تالاب و زیست محیطی ایجاد نشود چرا که مردم نیز آن را نمی پسندند.

سالاری با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی ، آب دریای خزر تا چند دهه پیشروی ندارد، تاکید کرد: در صورت واگذاری مالکیت زمین های حاشیه تالاب به مردم به صورت فصلی از سوی دولت ، از بسیاری از تصرفات جلوگیری می شود.

فرماندار بندر انزلی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت تالاب و ضرورت حفظ این نعمت الهی گفت : سرنوشت تالاب و مباحث مربوط به احیای تالاب از مهمترین دغدغه های اجتماعی مردم بندر انزلی است و روزی نیست که در فضای عینی و فضای مجازی بطور گسترده و جدی این بحث مطرح نشود .

وی به اقدامات انجام گرفته در ارتباط با پیشگیری و مقابله با نابودی تالاب در سال های گذشته اشاره نمود و افزود : علیرغم کارهای خوبی که انجام گرفته ولی متاسفانه افکار عمومی مردم  ، برداشت قوی و استنباط خوبی از عملکرد دستگاه های اجرایی در خصوص احیای تالاب ندارند و انتظارشان بیشتر این است که در بحث احیای تالاب ، عملیات فیزیکی و اجرایی ببینند .

فرماندار بندر انزلی به ظرفیت های موجود اشاره نمود و تصریح کرد : لازم است که بیش از پیش ازظرفیت های ملی و بین المللی در احیای تالاب استفاده کنیم تا کار اجرایی پر رنگ تر خود را نشان دهد و برای افکار عمومی نیز ملموس تر باشد . همچنین باید با آموزش حاشیه نشینان در شهرستان های مجاور تالاب و بسیج مردم و نهادهای مردمی چون شوراهای اسلامی و دهیاران ، درجهت فرهنگ سازی وایجاد اراده همگانی کار ویژه ای را انجام دهیم .

مومنی زاده اطلاع رسانی درخصوص کارهای انجام شده را بسیارمهم دانست و ضمن تشکر از اهتمام استاندار، معاون عمرانی استاندار، حفاظت محیط زیست وزیرکمیته های مربوطه افزود : اطلاع رسانی را باید بطور جدی در راس کار خود قرار دهیم زیرا مردم با این همه زحمت و وقت و هزینه صرف شده آن باور واقعی و قضاوت مثبت را در خصوص عملکرد مجموعه دست اندرکاران امر احیای تالاب ندارند.

 

 

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *