Search

توزیع ۱۵۰۰ تُن بذر اصلاح شده برنج در بین کشاورزان گیلانی آغاز شد

توزیع هزار و ۵۰۰ تُن انواع بذر اصلاح شده برنج در بین کشاورزان گیلانی با حضور مصطفی سالاری استاندار این استان و جمعی از مسئولان حوزه کشاورزی آغاز شد.

۱۱:۰۰ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی با حضور مصطفی سالاری استاندار گیلان، علیرضا شعبان نژاد رئیس جهاد کشاورزی استان و جمع دیگری از مسئولان توزیع هزار و ۵۰۰ تُن انواع بذر اصلاح شده برنج از نوع هاشمی، خزر و گیلانه در بین کشاورزان گیلانی آغاز شد.

استانداری گیلان در این مراسم با تأکید براینکه امکان افزایش اراضی کشاورزی در استان وجود ندارد، افزود: به همین منظور باید از روش های دیگر برای افزایش تولید برنج و همچنین ارتقای کیفیت محصول تولیده شده در استان بهره ببریم.

 مصطفی سالاری با بیان اینکه سطح پایین اراضی کشاورزی در استان سبب شده که انجام کار کشاورزی برای کشاورز مقرون به صرفه نباشد، گفت: مسئولان باید با کاهش قیمت تمام شده تولید این محصول برای کشاورز انجام کار کشاورزی را برای آنها به صرفه کنند.

 وی همچنین در ادامه بر برندسازی برنج گیلانی تأکید و اظهار کرد: تولید برنج ارگانیک در استان گیلان بسته بندی زیبا برای جلب مشتری و همچنین کیفیت بالا محصول تولید از جمله اقداماتی است که در راستایبرندسازی برنج گیلانی مسئولان باید مدنظر قرار داده و انجام دهند.

 استاندار گیلان در ادامه با اشاره به اینکه میزان بالای ضایعات در تولید محصول برنج در خوز شأن استان نیست، خاطرنشان کرد: مسئولان باید با استفاده از علم و تکنولوژی روز در راستای کاهش این ضایعات گام بردارند.

ارتقای میزان توزیع بذرهای اصلاح شده به ۱۲ هزار تُن در سال های آتی

در ادامه این مراسم نیز رئیس جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به وجود ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان، گفت: استان گیلان با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن برنج سفید دومین تولید کننده برنج در کشور محسوب می شود.

علیرضا شعبان نژاد با بیان اینکه امکان افزایش سطح زیر کشت در اراضی شالیزاری استان گیلان وجود ندارد، افزود:یکی از مهم ترین برنامه های سازمان در این زمینه افزایش تولید محصول برنج در سطح زیر کشت است.

وی اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری را یکی از این برنامه برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان طرح تجهیز و یکپارچه سازی اجرای شده است.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان در ادامه به توزیع بذرهای اصلاح شده در بین کشاورزان گیلانی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر هزار و ۵۰۰ تن بذر اصلاح شده از نوع هاشمی، خزر و گیلانه در بین کشاورزان توزیع می شود که براساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی باید به ۱۲ هزار تُن افزایش یابد.

وی استفاده از این بذرها را از سوی کشاورزان سبب افزایش میزان تولید برنج در استان برشمرد و یاداورشد: از این مزان بذر توزیع شده هزار و ۴۰۰ تُن از نوع هاشمی و مابقی از نوع خزر و گیلانه است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *