Search

تصویب کلیات بودجه پیشنهادی شهرداری برای سال آینده

بیست وهفتمین جلسه شورای شهر انزلی به صورت عادی و علنی با دستور کار بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری در سال ۹۷ و با حضور شهردار انزلی برگزار شد.

۰:۲۲ ق٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی بیست وهفتمین جلسه شورای شهر انزلی به صورت عادی و علنی با دستور کار بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری در سال ۹۷ و با حضور شهردار انزلی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه امیر احمدی فرد ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به حاشیه سازی پیرامون نصب یک بنر تبلیغاتی در شهر اشاره و اظهار کرد: در سال های اخیر شهرداری بر اساس مصوبه شورای ترافیک ملزم به نصب پل عابر پیاده در نزدیکی میدان مالا شد و به همین جهت قراردادی با شرکت پیمانکاری منعقد گردید که بر اساس آن پیمانکار به ازای نصب و نگهداری از این پل برای تبلیغات استفاده نماید.


رئیس شورای شهر انزلی افزود: پس ازانعقاد قرارداد، کانون های تبلیغاتی برای نصب بنرهای خود نیازی به مجوز شهرداری ندارند و از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام می نمایند؛متاسفانه بعد از نصب این بنر تبلیغاتی، عده ای انگشت شمار از ادبیاتی زننده علیه شهرداری و شورا استفاده کردند،بهتر است برخی منتقدین در ادبیات خود تجدید نظر کنند که لازم است باز هم اعلام نماییم ملوان همواره برای ما یک شهر با تمام عشق آن می باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه چندین ساعت جلسه در کمیسیون برنامه و بودجه برای بررسی بودجه سال ۹۷ برگزار شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه منابع مالی شهرداری ها محدود است، باید این منابع را به سمت پروژه های اولویت دار هدایت کنیم، طراحی و اجرای پروژه های بزرگ پس از مطالعات فنی و ترافیکی و زیست محیطی انجام شود و پروژه های نیمه تمامی را که ظاهرا در دوره های مدیریتی گذشته مقرر شده بود تا مادام العمر در بودجه باشند، نهایی نماییم.
امیر احمدی فرد گفت: امروز شهرداری ها ناگزیر هستند تا به سمت منابع جدید درآمدی رفته و از ابزارهای نوین مالی مانند اوراق مشارکت، فاینانس، وام و مشارکت بخش خصوصی بهره مند گردند

رئیس شورای شهر انزلی با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۷ یک برش یک ساله از برنامه ای پنج ساله است، خاطر نشان کرد: امیدواریم با تشکیل دفتر مطالعات استراتژیک و برنامه ریزی راهبردی شهرداری، در آینده نزدیک شاهد تدوین برنامه پنج ساله شهرداری انزلی باشیم و با تکمیل GIS در سالهای بعد بودجه را براساس اطلاعات جغرافیایی و به شکل کاملا علمی تنظیم نماییم
وی افزود: براساس برنامه ششم توسعه کشور، شهرداری ها موظف هستند تمامی عوارض و جرایم را از طریق نرم افزار، محاسبه و دریافت نمایند و ما نیز وظیفه داریم تا با بالا بردن سطح اعتماد مردم به شهرداری، مشارکت شهروندان در تامین هزینه های اداره شهر را بالا ببریم.
احمدی فرد افزود : میزان سرانه درآمدی شهرداری در صورت محقق شدن بودجه ۱۱۸۰۰۰۰ تومان خواهد بود که در تاریخ این شهر بی سابقه است و همچنین یکی از محاسن بودجه سال ۹۷ کاهش وابستگی بودجه به بودجه غیر نقدی به میزان ۱۳ درصد نسبت به بودجه ۹۶ و کاهش وابستگی به کمک های دولت دانست.

مهندس احمدی فرد، رشد بودجه سال ۹۷ را نسبت به بودجه قطعی سال گذشته ، حدود ۲۶۷ درصد خواند و تاکید کرد: با توجه به توانمندی های دکتر پورقربان در شهرداری های دیگر امیدواریم بتوانیم سال آینده رقم ۱۴۱ میلیارد تومانی بودجه را محقق نماییم و گامی بزرگ در مسیر توسعه شهر برداریم.
همچنین ریاست شورای شهر در قالب یک پاورپوینت جزئیات بودجه سال ۹۷ شهرداری را در معرض نمایش اعضا گذاشت و توضیحاتی در این خصوص ارائه شد.

یاسر کریم بخش در این جلسه پس ازعرض تسلیت به مناسبت درگذشت شماری از هموطنانمان در سانحه هوایی، اظهار کرد: از همه شهروندان تقاضا داریم که شورا و شهرداری را با توجه به بازه زمانی ورود به کار مورد نقد قرار دهند، متاسفانه در سال های گذشته چیزی کاشته نشده است که بتوانیم آن را برداشت کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا شهر در خصوص کلیات بودجه خاطر نشان کرد: کلیات بودجه نشان دهنده راهبرد شورای پنجم و شهرداری در اداره شهر است و گویای این اصل است که می خواهیم پس از چهار سال شهرداری را به چه نقطه ای برسانیم؟ آیا می خواهیم یک شهرداری با منابع پایدار داشته باشیم یا مجموعه ای که تنها می خواهد به هر قیمتی بودجه خود را تامین نماید؟

وی افزود: بودجه سال ۹۷ تکه پازلی از برنامه های شورا در چهار سال آینده است که اگر برنامه سال ۹۷ اساس سال های آینده قرار گیرد، سال ۱۴۰۰ شاهد یک قاب زیبا از خدمات و فعالیت های شورای پنجم خواهیم بود که قطعا امید را در دل مردم انزلی زنده نگاه خواهد داشت.

کریم بخش در ادامه یکی از اصل ها مهم بودجه نویسی را جامع و کامل بودن بودجه دانست وگفت: لازم است در بودجه تمام هزینه ها و درآمدها ذکر شود، در گذشته ما چنین شرایطی را نداشتیم و همین باعث شده است که شهردار انزلی تحقیق و تفحص از سازمان حمل و نقل را آغاز نماید و مواردی نیز نشان دهنده عدم شفافیت درآمد و هزینه های شهرداری در گذشته می باشد.

این عضو شورا متذکر شد: برنامه بودجه شهرداری همانند سالیان گذشته در ۳۰ صفحه تنظیم و تدوین شده است که به عقیده بنده لازم است تا ۳۰۰ صفحه نیز آنالیز و مطالعات همراه خود داشته باشد تا بتوانیم بر اساس آمار دقیق و کارشناسی شده، بودجه را  مورد بررسی قرار دهیم.

مهندس کریم بخش از دیگر مسائل مهم را انعطاف پذیری بودجه خواند و تصریح کرد: در بعضی از بخش های عمرانی بودجه، بسیار ریز شده ایم که این موضوع می تواند با انعطاف پذیری بودجه در تضاد باشد و ابتکارعمل در چنین آیتم هایی از شهرداری گرفته شود.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که تمام اعضای شورا در طول انتخابات و شش ماه گذشته به آن تاکید داشتند اداره فضایی و محله ای است، لازم است برای تمام ۴۲ محله انزلی بودجه یکسانی اختصاص یابد و رسیدگی به محله های محروم را بیش از گذشته در دستور کار خود قرار دهیم.

منشی شورای شهر انزلی با بیان اینکه به نظر بنده طی دو دهه گذشته کار مطالعاتی درستی در شهر صورت نگرفته است، اضافه کرد: این موضوع باعث شده که امروز وارث یک شهرداری بدهکار، بی برنامه و با ساختاری اشتباه باشیم که همین امر بزرگترین مانع برای افزایش کیفیت خدمات رسانی ما می باشد و به همین منظور از آقای پورقربان درخواست دارم که درصد اختصاص یافته از بودجه عمرانی برای مطالعات را مشخص نمایند.

کریم بخش شفاف شدن بودجه های فرهنگی، ممیزی املاک و GIS ، مطالعات فاکتورهای افزایش کیفیت زندگی شهروندان، تعیین نسبت درآمدهای پایدار و ناپایدار، تعیین نسبت درآمدهای نقدی و غیر نقدی و تعریف پروژه شاخص برای چهار سال آینده را از مسائل مهم پیش رو که لازم است شهرداری به آنها توجه و اهتمام بیشتری داشته باشد، دانست و تاکید کرد: هدف بنده از مطرح کردن نقدها، توجه به شعارتغییر، تدبیر و امید بود که پیش تر اعلام کرده بودیم و لازم است این تغییر را از امروز و براساس برنامه های دقیق مطالعاتی آغاز نماییم.

وی تاکید کرد: لازم است بدانیم تیم شهرداری چگونه به ارقام ذکر شده در بودجه رسیده است؟ به طور مثال برای عوارض و پروانه های ساختمانی ۲۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که خوب است ما نیز از فرمول های شهرداری برای رسیدن به این مبالغ آگاه شویم و سپس رای نهایی خود را اعلام کنیم.

هادی حیدری دیگر عضو شورای شهر با انتقاد از برنامه بودجه سال ۹۷ خاطرنشان کرد: قرار است بودجه سال ۹۷ برشی از برنامه های چهارساله این شورا باشد اما چیزی که مشخص است این برنامه بودجه هیچ شاخص و راهبردی برای مشخص شدن دلایل جهش ۲۶۰ درصدی بودجه نسبت به بودجه محقق شده سال ۹۵ ندارد.

وی افزود: ما نیزعلاقه مند هستیم درآمدها و بودجه شهرداری در راستای توسعه شهری بالاتر برود، اما فاکتورهای آن باید روشن و شفاف باشد، آیا قرار است پس از چهار سال ما نیز شهرداری را با بدهی های فراوان تحویل بدهیم؟ توقع ما این بود پس از گذشت چند ماه مطالعه ای راهبردی از شهرداری دریافت کنیم تا مشخص شود اکنون در چه وضعیتی قرار داریم.

حیدری با بیان اینکه از شهردار می خواهیم تا چشم انداز های خود برای شهر انزلی را تبیین نماید، اظهار داشت: لازم است اولویت ها و شاخصه های شهرداری طبق این بودجه بیان و اعلام شود چگونه می خواهیم به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود دست یابیم.

عضو شورای شهر انزلی رقم بودجه پیشنهادی برای سال ۹۷ را همانند طی کردن مسیر انزلی تا تهران در یک ساعت، دانست و گفت: ردیف هایی که برای احقاق بودجه آورده شده علامت سوال های زیادی دارد و در بحث درآمد بلاخص دریافت عوارض ها ارقام بسیار بالا است و فشار زیادی به مردم وارد خواهد شد.

مه سیما نصیری نیز به عنوان مخالف برنامه بودجه سال آینده، در این جلسه گفت: در سنوات گذشته ما به ارائه چنین دفترچه ای برای بودجه اعتراض داشتیم و به عقیده بنده این برنامه نیاز به پیوست و توضیحات مفصل تری دارد، افزایش رقم بودجه به خودی خود مشکل قانونی ندارد اما در حال حاضر مطالعات این رقم از بودجه مشخص نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در بندهای درآمدی شهرداری دریافت وام و فروش دارایی ها اعلام شده است و رقم برخی از بندها در حالی سه تا چهار برابر بیشتر از سال گذشته است که ما به همان مبلغ قبلی هم دست نیافته ایم، زمانی که بودجه واقعی نباشد یا باعث بدهکاری شهرداری می شود و یا ناقص ماندن پروژه ها و برنامه ها را شاهد خواهیم بود.

شعبان جعفری یکی از موافقین بودجه پیشنهادی شهردار با اشاره به رشد چشمگیر بودجه سال ۹۷ نسبت به سنوات گذشته، اظهار کرد: لازم است از جناب پورقربان بابت شهامت مثال زدنی ایشان تشکر کنیم، از نظر بنده بودجه ۴۲ میلیاردی شهرداری برای هزینه های جاری رقمی اجتناب ناپذیر و برای تمام اعضا قابل قبول است و بحث اصلی بر روی بودجه عمرانی و درآمدهای مربوط به تامین این بودجه می باشد.

نائب رئیس شورای شهر انزلی دغدغه سایر اعضا از بابت تحقق بودجه را بحق دانست و تاکید کرد: در بودجه سال ۹۷ ردیف هایی برای دغدغه های مردم انزلی که سالها بودجه ای برای آن در نظر گرفته نمی شد، تعیین شده است؛ که این موضوعی بسیار مهم و نوید بخش روزهای خوب شهر انزلی است.

ابراهیم برفچالانی نیز یکی از نقاط مثبت بودجه را ۷۰ به ۳۰ شدن بودجه عمرانی خواند و گفت: یکی از بحث های ما در انتخابات این بود که ۷۳ میلیارد تومان بدهی از شهرداری گذشته باقی مانده است، ما نمی خواهیم بازهم بدهی برای آیندگان به جا بگذاریم؛ وقتی می خواهیم بودجه ای را مصوب کنیم باید تمام جوانب آن را کاملا بسنجیم.

وی ضمن مخالفت با مبلغ بودجه سال ۷۳ ،افزود: یکی از بحث های ما این است که انزلی را مقصد گردشگری اعلام کنیم اما درآمد کمیسیون ماده صد را ۲۳ میلیارد تومان در نظر میگیریم و این یعنی اجازه تخلف بیشتر در ساخت و سازها صادر نماییم و این در حالی است که برای تبدیل شهر به یک فضا گردشگرپذیر لازم است این رقم سیر نزولی داشته باشد.

سخنگوی شورا شهر ادامه داد: ما در شورا صرفا مدافع شهر و شهروندان هستیم و وظیفه داریم هنگام تصویب بودجه با منطق بیشتری به ارقام نگاه کنیم زیرا در صورت عدم تحقق بودجه بدهی سنگینی به عنوان میراث برای انزلی می گذاریم.

بهمن زنجانخواه از دیگر موافقین بودجه پیشنهادی، در این جلسه یکی از بزرگترین چالش های پیش روی شهرداری را اصلاح ساختار شهرداری اعلام و خاطرنشان کرد: بخش درآمدی بودجه پیشنهادی ابهامات زیادی دارد که باید دید با ساختار فعلی می توانیم به این نقطه از درآمدها دست پیدا کنیم یا خیر.

خزانه دار شورا افزود: قطعا وقتی می بینیم مدیری چنین ریسک بزرگی برای توسعه و آبادانی شهر انجام می دهد از او حمایت خواهیم کرد، اما کتابچه بودجه سال ۹۷ بر زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد که ما برای تصویب آن باید تمام سطوح قضیه را در نظر بگیریم و شهرداری باید پاسخگوی ابهامات اعضای شورا باشد.

در ادامه جلسه شهردار بندرانزلی، پس از تشکر و قدردانی از نظرات کارشناسی شده تمام اعضا، گفت:بودجه پیشنهادی به هیچ وجه یک بودجه آرمانی و غیر قابل تحقق نیست و تمام مواردی که برای اعضای محترم شورا مبهم بود را به تفصیل توضیح خواهم داد.

حسن پورقربان افزود: برنامه کلی ما این است که تیمی برای همه واحدها تشکیل دهیم به طور مثال در واحد حقوقی یک تیم متخصص برای بررسی موانع و مشکلات حقوقی شهرداری تشکیل و بودجه را به تناسب نیاز و بیلان کاری هر واحد به آن اختصاص می دهیم.

وی شهر بندرانزلی را دارای استعداد های مناسبی در زمینه درآمدزایی دانست و تاکید کرد: در مسائلی همچون صدور پروانه، تفکیک اراضی،ساخت و سازهای غیر مجاز و آیتم های دیگر شرایط ما برای کسب درآمد بسیار خوب است و می توانیم در راستای پیشرفت شهر از چنین امکاناتی بیشترین بهره را ببریم.

پورقربان با بیان اینکه همواره برای افرادی که پیش از من مسئولیتی را بر عهده داشته اند، احترام قائل هستم متذکر شد: علاقه ای به درگیر گذشته بودن ندارم اما بسیار عجیب است که بدانیم چرا شهرداری مشاوری را در طرح جامع تفضیلی به مبلغ قرارداد۸۰۰ میلیون تومان استخدام کرده است؟ در تمام شهرهای استان گیلان اگر مشاوری برای این امر تعیین شود هزینه های مشاور به عهده اداره راه و شهرسازی می باشد؛ اکنون زیبنده مردم انزلی نیست که مشاور بگوید ابتدا مبلغ قرارداد ما را پرداخت کنید تا پاسخگوی مردم باشیم.

شهردار انزلی ادامه داد: در چند روز گذشته یک پروژه عام المنفعه، تفریحی و درآمدزا را مورد بررسی قرار داده ایم که از محل عوارض پروژه مذکور هفت و نیم میلیارد تومان عوارض به حساب شهرداری واریز خواهد شد. همچنین پس از جلسات مثبتی که با میراث فرهنگی داشتیم، چند گروه برای ساخت و ساز و دریافت پروانه به شهرداری مراجعه و جهت پرداخت تمام عوارض مربوط به ساخت وساز اعلام آمادگی کردند.

وی درخصوص موضوع دریافت وام از سوی شهرداری نیز تصریح کرد: در جلسه ای که با طبق داران ماهی فروش داشتیم مشخص شد این عزیزان وامی با بهره مناسب از بانک کشاورزی تقاضا کرده اند و بانک نیز با پرداخت ۲۰ میلیارد تومان موافقت کرده است که این کسبه تنها به مبلغی حدود ۱۰ میلیارد برای پرداخت بدهی خود نیاز دارند، از طرفی ماهی فروشان به دنبال توافق با شهرداری جهت صدور پروانه کسب هستند که من در آن جلسه از فرماندار درخواست کردم تا مابقی مبلغ وام به شهرداری  تعلق یابد و تمام موافقت ها از سوی فرماندار، بانک کشاورزی و سایر افراد مرتبط با موضوع صادر شده است.

پورقربان با بیان اینکه به دنبال بردن فردی به کمیسیون ماده صد نیستیم، افزود: به طور کلی قانونی که بر مبنای آن جریمه ای برای ساخت و ساز غیر مجاز دریافت نماییم، قانون اشتباهی است اما وقتی در مجاورت ساختمانی یک ساختمان با طبقات بیشتر ساخته شده است بی معنی به نظر می رسد که ما اجازه ساخت همان تعداد طبقات را صادر نکنیم.

شهردار انزلی افزود: هدف اصلی ما در ساخت و سازها یکسان سازی هر خیابان است و بدون شک خط آسمانی مورد نظر دوستان شورا را در دستور کار خود برای صدور مجوز های ساختمانی، قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به سخنان خود در خصوص استعدادهای این شهر در زمینه کسب درآمد ادامه داد: برخی از ادارات بزرگ در انزلی پایان کار ساختمانی ندارند که می توانیم برای صدور پروانه های این ادارات اقدام نماییم، همچنین در راستای استاندارد سازی حریم دریا شرایط بسیار مساعدی برای کسب درآمد وجود دارد که لازم است گروه نقشه برداری شهرداری را برای انجام کارهای ممیزی فعال نماییم و تمام مسائل شهری را مورد بررسی قرار دهیم.

حسن پورقربان با اعلام اینکه سرانه درآمدی شهرداری انزلی از شهرداری رشت بیشتر محاسبه شده است گفت: دلیل این امر، این بود که انزلی را شهری مستعد تر از رشت در زمینه کسب درآمد می دانیم مشروط به اینکه همکاری و حمایت تمام اعضای شورا و شهروندان را داشته باشیم.

شهردار انزلی با بیان اینکه معتقدیم هرچه سریع تر باید سیستم یکپارچه سازی اداری انجام شود، تصریح کرد: ما ایمان داریم تمام اینکارها با استفاده از استعدادهای خودمان انجام می شود، متاسفانه شهرداری سابق، برای اینکار مشاوری استخدام کرده بود که مشاور نیز بدون توجه به موضوع قرارداد، هزینه های زیادی را به شهرداری متحمل نمود در حالی که نیروهای شهرداری به خوبی از عهده انجام این کار بر می آیند.

در پایان این جلسه و پس از شنیدن نقطه نظرات اعضای شورا و ارائه توضیحات از سوی شهردار کلیات بودجه سال ۹۷ به رای گذاشته شد که با یک رای مخالف مه سیما نصیری و شش رای موافق سایر اعضا، کلیات بودجه با رقم ۱۴۱۵۳۸۰۰۰۰۰۰ تومان تصویب شد و شورا به مباحث جزئیات بودجه عمرانی شهرداری ورود پیدا نمود.

همچینین مقرر شد جلسه بررسی جزئیات بودجه صورت عادی و علنی روز ۶ اسفند برگزار گردد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *