Search

پاکسازی تالاب انزلی و کاشت ۵۰۰ نهال با مشارکت سمن های رشت و انزلی

در اقدامی با مشارکت اعضای 2 سمن شهرهای رشت و انزلی به مناسبت روز جهانی تالاب ها، بخشی از تالاب بین المللی انزلی از زباله پاکسازی و 500 نهال نیز در حاشیه آن کاشته شد.

۷:۴۸ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی مدیرعامل سازمان مردم نهاد سرزمین ایده آل ما عصر پنجشنبه در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از مشارکت ۲ سمن از دو شهر، افزایش مشارکت مردمی و نهادینه کردن اینگونه فعالیت ها با کمک همدیگر است.
پیمان بازدیدی با اشاره به لزوم ترویج این فرهنگ بین سمن های شهرهای دیگر افزود: مردم همواره نقش پررنگی در حفظ محیط زیست دارند و باید به جوامع محلی آموزش داده شود که در حاشیه رودخانه ها زباله ریخته نشود چرا که همین زباله ها توسط سیلاب ها به تالاب انزلی وارد می شود.
وی با اشاره به ضرورت تقویت مشارکت مردمی در خصوص حفظ و حراست و همچنین پاکسازی تالاب انزلی گفت: برای اهتمام بیشتر در راستای احیای تالاب انزلی حاضریم همه گروه های مردم نهاد استان را در قالب یک گروه با هدف مشارکت عمومی برای احیاء و پاکسازی تالاب انزلی فراخوان کرده و بخش وسیعی از آن را از آلودگی های سطحی پاکسازی کنیم .
بازدیدی تاکید کرد: مسئولان باید به مردم اعتماد کنند و تجربه نشان داده در همه موارد خصوصا مسائل زیست محیطی ، هر زمان به مردم اعتماد شده، موفقیت های قابل توجهی به دست آمده است.

***احیای تالاب انزلی نیازمند عزم ملی است
سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرانزلی نیز در این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: مشارکت فعالان مدنی رشت و انزلی در یک فعالیت ارزشمند اجتماعی برنامه ریزی شده ، قابل تحسین است.
ابراهیم برفچالانی افزود: مسئولان کشور باید بدانند که تالاب بین المللی انزلی هنوز زنده و زیبا است اما نفس های آن به شماره افتاده است.
وی با اشاره به اینکه مرگ تالاب بندرانزلی اثرات جبران ناپذیر بسیاری برای بومیان منطقه و شهروندان انزلی در حوزه اشتغال و معیشت دارد، افزود: ممکن است که دریاچه ارومیه دوباره احیاء شود ولی بر اساس نظر کارشناسان ، در صورت از بین رفتن و مرگ تالاب انزلی، این تالاب بین المللی قابل احیاء شدن نیست.
برفچالانی با اشاره به لزوم عزم ملی برای احیای تالاب انزلی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضرعمق تالاب انزلی از ۵ متر، در بسیاری از نقاط به ۴۰ سانتی متر کاهش یافته و همگان باید صدای تالاب باشیم و بودجه های شهرستانی و استانی کفایت نمی کند.
وی با اشاره به سخن استاندار گیلان در خصوص لزوم پیوند تالاب و منطقه آزاد انزلی گفت: با توجه به توان مالی منطقه آزاد انزلی و همچنین توجه ویژه مدیرعامل منطقه آزاد به احیای تالاب، ورود سازمان منطقه آزاد برای احیای این موهبت طبیعی الهی ، خبر و اتفاق خوبی برای تالاب است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرانزلی با اشاره به پیگیری های شورای شهر در خصوص احیای تالاب خاطرنشان کرد: درصورت تامین اعتبار به میزان ۸۰۰ میلیارد ریال از سوی همه مسئولان استانی و کشوری و همچنین منطقه آزادانزلی ، با تغییر مسیر فاضلاب های ورودی به تالاب می توان با انتقال آن به تصفیه خانه ها ، از افزایش آلودگی تالاب جلوگیری کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم بیش از ۵۰ کیسه زباله ها از حاشیه تالاب بین المللی انزلی جمع آوری شد و حاضران در این مراسم اقدام به کاشت ۵۰۰ اصله نهال از گونه توسکا در حاشیه تالاب کردند.
تالاب بین المللی انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع است. این تالاب شامل بخش های شرقی، غربی، مرکزی، سلکه، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیربازار، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
دوم فوریه به عنوان روز جهانی تالاب ها نامگذاری شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *