Search

مستند “قائم مقام” نیازمند پخش گسترده و حمایت جدی

متنقد سینما درباره مستند قائم مقام گفت: سل جوان امروز به دلیل عدم مطالعه جدی در تاریخ کشور حافظه تاریخی خوبی ندارد و مشاهده چنین مستنداتی نه تنها بینش و بصیرت آنان را افزایش می دهد بلکه آنان را با خواص انقلاب و لغزش های آنان افزایش می دهد.

۱۱:۵۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی از جمله مستند های تاریخی و سیاسی است که ارزش دیدن را دارد و نسل جوان برای تصمیم گیری های بهتر سیاسی حتما باید این مستند را ببینند.

کامران حسینی متند سینما و تلویزیون در گفت و گو با افق انزلی اظهار کرد: «قائم‌مقام» عنوان مستندی است که این روز‌ها به روایت زندگی آیت‌الله حسینعلی منتظری برای نسل سوم و چهارم انقلاب می‌پردازد، شخصیتی که فراز و فرود‌های زندگی او و تقابلش با امام (ره) از چالش‌های سال‌های اول انقلاب است.

وی افزود: نسل جوان امروز به دلیل عدم مطالعه جدی در تاریخ کشور حافظه تاریخی خوبی ندارد و مشاهده چنین مستنداتی نه تنها بینش و بصیرت آنان را افزایش می دهد بلکه آنان را با خواص انقلاب و لغزش های آنان افزایش می دهد.

این منتقد سینما با بیان اینکه عده ای حاضر به حضور و مصاحبه در این مستند نشدند، تصریح کرد: در این مستند، چهره‌هایی هستند که برای اولین بار مقابل دوربین رفته و درباره مرحوم منتظری صحبت کرده‌اند. 

حسینی گفت: در میان آشفته بازار سینما و تلویزیون کشور مستندهای خوش ساختی مانند مستند قائم مقام نیازمند حمایتی جدی از سوی مسئولان فرهنگی و هنری کشور هستند.

وی خاطرنشان کرد: مستند قائم‌مقام در ساده‌ترین توصیف، پاسخی به این پرسش است که چرا لازم است نهادهای دانشگاهی ورود جدی‌تری به حوزه روانشناسی سیاسی داشته باشند؟ 

این منتقد سینما افزود: تاریخ انقلاب اسلامی مقاطع و شخصیتهای جذاب، مهم و پیچیده فراوانی دارد که حال پس از نزدیک به ۴۰ سال این امکان وجود دارد که فارغ از فضاها و فشارهای سیاسی و اجتماعی در مورد آن سخن گفت و یقینا هر فیلمساز از منظر و از زاویه دید خود موضوع خود را روایت میکند و نمیتوان از فیلمساز توقع داشت علایق خود را در اثر دخیل نکند. اما میتوان توقع داشت که فیلمساز برای روایت خود سخنان همه ی صاحبان تفکر را فارغ از نزدیکی و یا دوری به نظر فیلمساز شنیده و امکان بیان نظرات را برای آنها فراهم نماید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *