Search

وحدت حوزه و دانشگاه آثار و برکات فراوانی دارد

بی تردید وحدت حوزه و دانشگاه، دارای آثار و برکات فراوانی دارد و باید موانع شکل گیری این وحدت مورد بررسی و تبیین قرار بگیرد.

۶:۰۰ ق٫ظ

یک استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار افق انزلی در رابطه با سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه، یکی از هدف های برجسته حضرت امام خمینی رحمه الله قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. به مناسبت شهادت آیت اللّه دکتر محمد مفتح در سال ۱۳۵۸ که خود از پیونددهندگان حوزه و دانشگاه بود، ۲۷ آذرماه، به طور رسمی روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شد.

سید محمدعلی موسوی افزود: شاید نخستین مانع در راه وحدت حوزه و دانشگاه، عدم وضوح و تبیین دقیق مفهوم آن نزد طرفین باشد. به نظر می‌رسد که این موضوع به صورت جدی بررسی نشده و در عوض، برخی نتایج علمی و احتمالی این وحدت در زمینه‌های مختلف مورد تأکید بوده است. 

وی خاطرنشان کرد: غرض از وحدت حوزه و دانشگاه، این نیست که حوزوی ها، علوم دانشگاهی، و یا دانشگاهیان الزاما علوم حوزوی بخوانند؛ بلکه منظور از وحدت این است که هر دو گروه علمی، هماهنگ، متحد و همسو، به تدبیر امور ملت و جامعه اسلامی بپردازند. البته شکی نیست که این کار به تفاهم بسیار، ذهن باز، سعه صدر، فروتنی علمی، قدرت تحمل عقاید و نظریه ها، روحیه احترام متقابل و نگرش به آینده نیاز دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی دیگر از موانع وحدت، عدم شناخت دقیق از خصوصیات و توانایی‌های خود و طرف مقابل است، لذا به نظر من اصلی‌ترین مانع در راه وحدت حوزه و دانشگاه، نبودن گفتمان «علم دینی» است. 

موسوی تصریح کرد: بی تردید وحدت حوزه و دانشگاه، دارای آثار و برکات فراوانی دارد. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای درباره وحدت حوزه و دانشگاه چنین فرمودند: «تأکید بر وحدت حوزه و دانشگاه و اینکه بر روی آن اصرار می کنیم، به خاطر آثار و برکات آن است. این دو نهاد با تبادل روش ها، یکدیگر را کامل کنند و مجهز به روش های علمی جدید و سنتی شوند».

 




دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *