Search

وقتی عربستان از ریل تصمیم گیری درباره قیمت نفت خارج می شود

کارشناس روابط بین الملل گفت: در حال‌حاضر هرچند نشست‌های اوپک همچنان بر قیمت نفت تاثیر‌گذار است، اما دیگر این صدای وزیر نفت عربستان نیست که بیشترین تاثیر را بر بازار دارد، بلکه موضع یک تولیدکننده غیر‌عضو اوپک یعنی روسیه و به‌ویژه شخص ولادیمیر پوتین است که نقشی اثرگذار پیدا کرده است.

۱۱:۰۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی یک استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل گفت:  درست یک سال پس از توافق کاهش تولید که عربستان سعودی پایه‌گذار اصلی آن بود؛ ادامه حیات این توافق تاریخی برای ایجاد تعادل در بازار نفت به اراده روسیه وابسته شده است.

سعید محمد زاده افزود: در چنین شرایطی مقامات ایرانی نیز می توانند از روابط حسنه با دولت روسیه استفاده نمایند و نقش خود را نسبت به قبل در سازمان اوپک افزایش دهند.

وی تصریح کرد: روسیه در حالی بخش زیادی از بار کاهش تولید حدودا ۶۰۰ هزار بشکه‌ای کشورهای غیرعضو اوپک را بر عهده گرفت که تا پیش از اجرای رسمی توافق کاهش تولید در ژانویه ۲۰۱۷، سطح تولیداتش را به بیشترین سقف در ۳۰ سال گذشته رسانده بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روسیه در حال افزایش نقش سیاسی و اقتصادی خود در معدلات بین المللی است، خاطرنشان کرد: خارج شدن عربستان از چرخه تصمیم گیری در خصوص اوپک از سوی روسیه نه تنها به سود ایران، بلکه به سود منطقه است.

محمد زاده اذعان داشت: برای بیش از نیم قرن این وزیر نفت عربستان سعودی بود که می‌توانست با بر زبان آوردن چند کلمه در مورد تصمیم احتمالی اوپک در نشست بعدی این سازمان، بازارها را تکان دهد و میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار سود عاید حلقه درونی این سازمان کند.

وی افزود: این نقش حالا به روسیه و شخص ولادیمیر پوتین رسیده است. در حال‌حاضر هرچند نشست‌های اوپک همچنان بر قیمت نفت تاثیر‌گذار است، اما دیگر این صدای وزیر نفت عربستان نیست که بیشترین تاثیر را بر بازار دارد، بلکه موضع یک تولیدکننده غیر‌عضو اوپک یعنی روسیه و به‌ویژه شخص ولادیمیر پوتین است که نقشی اثرگذار پیدا کرده است.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *