Search
گزارشی در رابطه با لاحیه بودجه دولت برای سال 97؛

عملیاتی شدن بودجه ها نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی کشور/ بودجه بندی بر مبنای عملکرد تجسم هزینه ها را عینی تر می کند

در شرایطی که از تغییر در نظام بودجه بندی کشور سخن گفته می شود هنوز بسیاری از ساحتارهای اقتصادی دچار مشکل هستند و بدون اصلاح آنها عملیاتی شدن بودجه ها امکان پذیر نخواهد بود.

۳:۴۲ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی؛ نوزدهم آذرماه سال جاری دولت دوازدهم لایحه بودجه پیشنهادی خود برای سال ۹۷ را تقدیم مجلس خواهد کرد. اما بودجه بندی و شاخص های آن همواره حواشی زیادی را پیرامون خود داشته است و تحلیل گران اقتصادی را به انتقاد وا داشته است.

نکته‌ای که در مجلس در موضوع تدوین بودجه ۹۷ از سوی دولت باید مورد بررسی قرار گیرد این است که لایحه بودجه سال آینده عملیاتی و کاربردی تدوین شود. تدوین لایحه بودجه بر مبنای عملکرد موجب می‌شود تا دستگاه‌ها در تقسیم‌بندی بودجه‌ای برنامه‌ریزی‌های بهتری داشته باشند و بتوانند بودجه‌های تخصیصی را در رسیدن به برنامه‌ توسعه ششم هزینه کنند.

دولت سردرگم در چگونگی بودجه بندی

اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در آخرین یادداشت خود در رابطه با بودجه سال ۹۷ نوشت: بزرگ‌ترین مشکل امروز دولت، بودجه است. بودجه نامتعادل؛ درآمدهای کم و هزینه‌های زیاد. راه‌حل خروج از این بن‌بست، بالابردن درآمدها و کم‌کردن هزینه‌هاست. اما درآمدها از کجا می‌توانند زیاد شوند؟ یا باید قیمت سوخت تغییر کند یا سود عوارض گمرکی تغییر کند یا مثلا باید متناسب با رابطه تورم داخلی و خارجی، قیمت ارز تغییر کند تا صادرات کشور دچار افت نشود. اما هر یک از راه‌حل‌ها، راه‌حل‌های سختی هستند که عوارض دارند که عوارضش برای عده‌ای ناگوار است.

بودجه بندی باید بر منای عملکرد باشد

محمد رستمی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با افق انزلی در رابطه با بودجه سال  ۹۷ با تاکید بر تدوین بودجه بر مبنای عملکرد، گفت: در صورت تصویب تخصیص بودجه به سازمانها و دستگاه ها بر مبنای عملکرد تجسمی عینی تر و قابل لمس تر از هزینه کردها خواهیم داشت.

وی افزود: البته اتخاذ چنین تصمیمی نیازمند دسترسی دقیق به آمار و اطلاعات هر سازمان است تا تا هر سازمانی به اندازه نیاز و کارایی اش به بودجه دسترسی داشته باشد.

هزینه های جاری گره بزرگ دولت در بودجه بندی

طبق گفته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه صرف هزینه های جاری دولت می شود و یکی از ویژگی هایی که بودجه ریزی باید داشته باشد کاهش هزینه های جاری است تا بودجه های عمرانی مغفول واقع نشود. این یعنی نظام بودجه نویسی در دولت یازدهم و در چهار سال گذشته در حل مشکلات اقتصادی کشور موفق نبوده است و مسیر بودجه بندی بیشتر در راستای هزینه های جاری حرکت کرده است.

عملیاتی شدن بودجه ها نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی

نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در همین رابطه گفت: این یک واقعیت انکار ناپذیر است که ساختارهای تدوین بودجه مریض است و ساختارها و نظام ادرای کشور باید اصلاح و چابک سازی نیز جدی گرفته شود و تا وقتی که این اتفاقات صورت نگیرد تغییر رویکرد در بودجه ریزی در حد شعار باقی خواهد ماند و عملی نخواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که بودجه نویسی عملیاتی تا چه حد در نگارش و اجرا محقق خواهد شد گفت: به این قضیه خوش بین نیستم و فکر می کنم کمتر از ۱۰ درصد تحقق یابد چرا که مشکلات زیاد و زیرساخت ها نیز اصلاح نشده است.

تغییر در نظام بودجه بندی نباید شتاب زده باشد

وضعیت درآمد بودجه سال جاری در هشت ماه امسال نشان می‌دهد، دولت برای تامین مصارف جاری ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری دارد و احتمال استقراض از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی در ماه‌های آینده را قوت می‌بخشد.

دولت ها به دلیل اینکه در پروسه بودجه بندی و تامین منابع نگاهی غیر واقع بینانه دارند، همواره پیش بینی آنها در تامین پول درست از آب در نیامده و در طول سال با مشکل مواجه هستند. در مواقع بروز این قبیل مشکلات، دولت ها امکان برداشت از بودجه جاری کشور همچون حقوق و دستمزد کارکنان را ندارد. از این رو با دست بردن به منابع عمرانی کشور کسری بودجه خود را تامین می کنند.

پر واضح است که نظام اقتصادی کشور یک نظام اقتصادی بیمار است که باید به سرعت مورد مداوا قرار گیرد و برای آن علاجی پیدا شود. قطعا اقدامات شتاب زده در بودج بندی و تغییر روند آن در آینده ای نزدیک باعث ترکیدن حباب های اقتصادی و سقوط چشمگیر اقتصادی کشور خواهد شد.

به گزارش  خبری افق انزلی راهکارهای متنوع و خوبی برای برون رفت از این معضل پیش بینی شده است. طبق برنامه ششم توسعه دولت موظف به اجرای سالانه ۲۰ درصد بودجه عملیاتی کردن در دستگاه‌ها شد.

علاوه بر آن، کاهش سالانه ۱۰ درصدی هزینه‌های جاری پیش‌بینی شده است. سازمان برنامه و بودجه باید فارغ از شعار، حرف و ملاحظه کاری منافع کشور را در اولویت قرار دهد و با ورود به حیاط خلوت دستگاه‌ها اصلاحات ساختاری در بودجه را با سرعت بیشتری در دستور کار دهد تا دستگاهها در مورد هزینه ها خانه تکانی کنند.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *