Search

اگر مردم نخواهند؛ کذبیات مجازی به کار خودشان ادامه می دهند

با توجه به وجود احکام مختلف در دین مبین اسلام و وجود قانون در جمهوری اسلامی ایران؛ اما بازهم اخبار کذب در بین افرادی که خود را بی‌نیاز به صحت اخبار می‌دانند به‌راحتی در حال رواج است.

۱۲:۲۴ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی به نقل از  پایگاه خبری درسیاهکل، فضای مجازی؛ یا فضای واقعی، موضوعی که امروزه جای خود را به یکدیگر داده‌اند.

بسیاری از مردم هر چیزی را که در فضای مجازی می‌بینند به‌عنوان واقعیت تلقی می‌کنند و برایشان مهم نیست که آن مطلب را چه کسی و با چه استنادی بیان کرده است و این موضوع از خوراکی و ورزشی گرفته تا مسائل سیاسی را شامل می‌شود.
موضوعی که این چند وقت شامل حال برخی از فضاهای آلوده مجازی شده است؛ شایعاتی پیرامون برخی از مسئولین و یا اشخاص مطرح است که هرچند مطالب آن غیرواقعی و کذب است؛ اما دست‌به‌دست شدن آن‌ها نشان می‌دهد که شنیدن آن‌ها برای برخی جالب است و حتی با پخش کردن آن‌ها به مطالب این‌چنینی دامن می‌زنند.
وزارت ارشاد در سال‌های گذشته اقدام به ساماندهی فضاهای مجازی کرده است و نهادهای امنیتی نیز در این راستا رصدهای خود را انجام می‌دهند تا مردم از اخبار صحیح و واقعی برخوردار باشند، اما فراری‌هایی که روزگاری افتخار می‌کردند در کنار خانواده‌های شهدا عکس بگیرند؛ در آن‌سوی مرزها پا روی خون شهدا گذاشته و با مظلوم‌نمایی؛ هرچه می‌توانند به نشر اکاذیب می‌پردازند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاهکل در گفتگو با خبرنگار درسیاهکل اظهار داشت: عرصه فضای مجازی به تعبیری عرصه دورها و نزدیک‌هاست، دور از بعد مکانی و نزدیک از منظر دسترسی آنی به همدیگر و به شبکه اطلاعات و اخبار و مهم این است که این فضا چقدر می‌تواند خلا دوری و بعد مکانی را از همدیگر و از اخبار، رویدادها و اتفاق‌ها رقم بزند.

حسینی
سید رضا حسینی افزود: پر واضع است که امروزه شبکه‌های اجتماعی محملی است برای دسترسی آسان و آنی به شبکه به هم تنیده وقایع روز جهان و این عرصه، عرصه فرصت‌ها و تهدیدهاست.
وی تصریح کرد: استفاده بهینه و به هنجار از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند اعتماد ساز شود ولی بعضاً و بیشتر می‌بینیم که این هویت عصر مدرن بیشتر از آنکه هویت‌ساز و اعتمادآفرین باشد؛ تبدیل به فضایی برای سلب آرامش و خبرسازی‌های ناروا و غیر مستند شده است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاهکل بابیان اینکه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مطلوب و فرصت باشند درصورتی‌که فرهنگ چگونگی بهره‌گیری و بهره سازی از آن در ما شکل بگیرد، گفت: پایش و مراقبت شبکه‌های اجتماعی با وضع قوانین بازدارنده و اعتماد ساز یکی از سازوکارهای پیرایش و آراستگی این ابزار امروزی می‌تواند باشد.

به گزارش درسیاهکل، تعدادی از این افراد با انتشار مطالب مذهبی، نشر مشکلات مردم و مطالب اینچنین سعی بر این دارند که بگویند از مردم هستند و می خواهند از فسادهایی که توسط مسئولین می شود پرده بردارند؛ اما اگر کمی دقت در مطالب آنها شود، به وضوح می توان دید که اهدافی شوم را در سر می پرانند.

دین اسلام در رابطه با لزوم دقت در دریافت اخبار، روایات زیادی دارد.

امام‌جمعه سیاهکل در گفتگو با خبرنگار درسیاهکل اظهار داشت: خداوند در قرآن در بحث برخورد با افکار، آرا و افزار عمومی و حرف‌وحدیث‌هایی که ردوبدل می‌شود؛ بحث تبیین، تحقیق و نپذیرفتن حرف بدون سند و دلیل را مطرح می‌کند.

شکسته دل (۱)
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا شکسته‌دل بابیان اینکه نباید بدون تحقیق هر چیزی را پذیرفت، افزود: در قرآن کریم آمده است «ان جاءکم فاسق بنباء فتبینوا» اگر آدم فاسخی مطلبی را بیان کرد؛ شما تحقیق کنید و بدون تحقیق به‌هیچ‌وجه آن را نپذیرید.
وی بابیان اینکه واقعه عاشورا به‌موجب اتهام و شایعات پیرامون اباعبدالله الحسین (ع) به وقوع پیوست، گفت: دشمنان نسبت‌های ناروایی به امام حسین (ع) می‌دادند که نمی‌توان آن‌ها را بر زبان جاری کرد و چنین می‌گفتند که امام از دین خارج‌شده و تا سپاه دشمن متوجه کذب بودن این شایعات شوند آن واقعه سهمگین به وقوع پیوست.
امام‌جمعه سیاهکل بابیان اینکه مثال «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها غلط است»، تأکید کرد: می‌گویند مردم دروغ‌های بزرگ‌تر را خیلی راحت‌تر باور می‌کنند و دروغ‌های کوچک‌تر را ممکن است باور نکنند و این مثال نیز یکی از چیزهای غلطی است که رواج پیداکرده است.
شکسته‌دل بابیان اینکه در فضای مجازی هر چیزی گفته و نوشته می‌شود و مردم باید از استاندهای درست اخبار را پیگیری کنند، گفت: تمامی مردم خوب، مؤمن، قرآنی و حسینی را دعوت می‌کنم تا نسبت به هر چیزی که می‌شنوند و به گوش آن‌ها می‌خورد ترتیب اثر ندهند و اهل تحقیق و تبیین باشند و بدون استناد قوی هر چیزی را باور نکنند.

رئیس دادگستری سیاهکل نیز در گفتگو با خبرنگار درسیاهکل بابیان اینکه قانون با متخلفین در فضای مجازی برخورد می‌کند، گفت: انتشار اکاذیب از مصادیق بارز جرائم رایانه‌ای می‌باشد و قانون باکسی که چنین مواردی را منتشر کند به‌صورت جدی برخورد می‌کند.

parsamanesh (1)
عباس پارسامنش بابیان اینکه دادگستری سیاهکل با شکایت‌های مختلفی از این قبیل روبرو بوده است، گفت: برخی از افراد در گروه‌های تلگرامی مواردی را مطرح کرده بودند که با شکایت شاکیان به پرونده آن‌ها رسیدگی و محکومیت متخلفین صادر و قطعی شد.

به گزارش درسیاهکل، در ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی آمده است:
هرکس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سامان سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به‌طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نودویک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

به گزارش درسیاهکل، با توجه به وجود احکام مختلف در دین مبین اسلام و وجود قانون در جمهوری اسلامی ایران؛ اما بازهم اخبار کذب در بین افرادی که خود را بی‌نیاز به صحت اخبار می‌دانند به‌راحتی در حال رواج است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *