Search

اهداف و پیامدهای قیام امام حسین(ع) بررسی شود

رجبی دوانی با تآکید بر بررسی و دقت در اهداف و پیامدهای قیام امام حسین(ع) گفت: باید دانست که قیام امام حسین(ع) و فاجعه کربلا هم باید از نظر اهداف و پیامدهای آن مورد توجه و بررسی قرار گیرد و هم از جنبه عاطفی و احساسی.

۸:۰۴ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی محمدحسین رجبی دوانی به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) درباره لزوم توجه به اهداف و پیامدهای قیام امام حسین(ع) سخنانی بیان فرمود. در ادامه  متن سخنان وی را بخوانید:

 

«با عرض تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان، حضرت امام حسین(ع)، باید دانست که قیام امام حسین(ع) و فاجعه کربلا هم باید از نظر اهداف و پیامدهای آن مورد توجه و بررسی قرار گیرد و هم از جنبه عاطفی و احساسی. نمی‌توان یک بُعد را گرفت و بُعد دیگر را رها کرد. ما شیعه بر این باوریم که امامان(ع) حجت‌های خدا بر روی زمین بودند و بهترین و بزرگ‌ترین سعادت و خوشبختی انسان در دنیا و آخرت بوده و هستند. مانند مسیحیت تحریف‌شده نیستیم که بگویند حضرت عیسی(ع) کشته شد تا کفاره گناهان امتش باشد بلکه ما معتقدیم امام(ع) از این قیام و حرکت خود درس‌ها و آموزه‌های بزرگی برای پیروانش، شیعیان و برای همه مسلمین و تمام آزادگان جهان داد و اگر کسی در پی آزادگی و رستگاری است، باید از امام(ع) پیروی کند.

اما از آن طرف هم فاجعه‌ای که رخ داد، به قدری سنگین است، به قدری سوزناک است که در زیارتنامه‌ها داریم بر این فاجعه اهل آسمان‌ها گریستند و نمی‌شود کسی حتی اگر دین نداشته باشد و اندکی از انسانیت بهره برده باشد، نسبت به فاجعه کربلا بی‌تفاوت بماند. ما می‌بینیم که حتی غیر مسلمانان هم وقتی فاجعه کربلا را مطالعه می‌کنند، با اهل‌بیت(ع) که چنین مصیبت بزرگی دیده‌اند، همدردی می‌کنند و چه بسا اشک هم می‌ریزند.

در سیره امامان بزرگوار ما بوده است و به ما درس داده‌اند که در کنار زنده نگاه داشتن اهداف و راه امام که برای ما خطی است برای رفتن به مسیر حق، باید به بُعد عاطفی هم توجه داشت، با رسیدن محرم نیز سوگوار بود؛ این سیره امام کاظم(ع)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) بود. فکر کنم امام رضا(ع) است که می‌فرمایند وقتی محرم می‌رسید، پدرم چهره‌اش منقلب می‌شد و دیگر خنده بر لبان آن حضرت نمی‌آمد تا به روز عاشورا که می‌رسید، اوج حزون و اندوه آن وجود مقدس بود. شعرایی می‌خواستند که بیایند در ثای امام حسین(ع) اشعار خود را بخوانند … مداحان عزیز ما و روضه‌خوانان بزرگوار ما این توفیق را پاس بدارند و به این وظیفه و تکلیف خود به درستی عمل کنند در کنار زنده نگه داشتن هدف امام حسین(ع)»
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *