Search
جهادگر اهل انزلی در برنامه "حرف حساب" شبکه یک سیما:

خستگی در اردوهای جهادی مفهومی ندارد/مردم مناطق محروم یارانه خود را برای تامین آب یک هفته خانوار هزینه می کنند

جهادگر اهل بندرانزلی گفت: در اردوهای جهادی به دلیل روحیه و انرزی بالا در میان داوطلبان چیزی به نام خستگی وجود ندارد.

۷:۳۰ ق٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی “سعید علی بخشی” جهادگر جوان اهل بندرانزلی که سالهاست در مناطق محروم و مختلف کشور به فعالیتهای جهادی می پردازد. وی با “داود اسفندیاری” مجری”برنامه “حرف حساب” شبکه یک سیما در خصوص فعالیتهای تابستانی خود و گروهش به گفت و گو پرداخت که متن این گفت و گو به شرح ذیل است:

مجری: در خدمت آقای “سعید علی بخشی” از دوستان جهادگر هستیم، آقای بخشی اوقات فراغت شما در تابستان چگونه می گذرد؟

سعید علی بخشی: اوقات فراغت ما و بچه های جهادگر در ایام فصل تابستان و در روستاهای مناطق محروم استان هرمزگان با برنامه های ده روزه و هفت روزه  با شرکت در اردوهای جهادی می گذرد.

مجری: شما اهل کدام استان هستید؟

سعید علی بخشی: من اهل شمال و استان گیلان هستم.

مجری: آب و هوای گیلان با هرمزگان چقدر فرق می کند؟

سعید علی بخشی: خب الان هوای گیلان هم بسیار گرم و داغ و شرجی است، اما هرمزگان می آب و هوای سخت تری دارد.

مجری: کدام منطقه از هرمزگان را برای فعالیتهای جهادی انتخاب کردید؟

سعید علی بخشی: ما بیش از چهارسال در این استان مشغول فعالیت هستیم و در منطقه غرب هرمزگان (شهرستان بندرلنگه و روستاهای اطراف آن) مشغول فعالیت هستیم. مثلا ما امسال ایام ولادت امام رضا (ع) در روستای “دمه گرز” بودیم و دوستان جهادی ما یک مدرسه یک کلاسه ساختند و به مردم این روستا هدیه کردند.

مجری: شما در این فعالیت ها چند نفر بودید؟

سعید علی بخشی: ما در سال جاری دو اردو در استان هرمزگان برگزار کردیم و از چهار استان در این اردو شرکت داشتند که در کار عمرانی آن ۵۰ نفر درگیر بودند و سایر دوستان کارهای فرهنگی و بهداشتی آن را انجام می دادند.

مجری: مدرسه یک کلاسه؟

سعید علی بخشی: این روستا ۲۰ دانش آموز دارد که در این آب و هوای سخت هرمزگان مجبور بودند برای تحصیل فاصله ای ۲۰ کیلومتری را با یک شرایط خیلی دشوار بپیمایند.

مجری: آموزش پرورش برای مدرسه یک کلاسه، معلم و ناظم  و مدیر میفرستد؟

سعید علی بخشی: آنجا در اصل یک معلم از پایه اول تا ششم را تدریس می کند. خودش هم مدیر و ناظم است و همه کارها گردنش خودش است.

مجری: می ارزد که برای یک جمعیت کوچک مدرسه بسازیم؟

سعید علی بخشی: خب آن جمعیت یک آرامش و آسایشی بخاطر این مدرسه پیدا می کند. میخواستم اول برنامه فوت دختران هرمزگانی را تسلیت بگویم اما الان میگویم. فرض کنید این دانش آموزان این مسیر ۲۰ کیلومتری را با موتور و ماشین طی کنند هر لحظه ممکن است برای آنها یک اتفاق ناگوار و مشابه بیفتد. همینکه دانش آموز بتواند با یک آرامش و آسایش به تحصیل خود بپردازد بسیار ارزشمند است.

مجری: آن یک معلم بیاید و همه بلا هم سر او بیاید؟

سعید علی بخشی: آن یک معلم هم آنجا اسکان دارد، مکانی برای او فراهم می شود تا بیاید و در منطقه محل تدریس خود زندگی کند. آموزش پرورش بیشتر برای چنین مدارسی از سرباز معلم استفاده می کند.

مجری: خود این روستاها توانایی ساخت همچین چیزی را ندارند و یا نداشتند؟

سعید علی بخشی: ببینید، غرب استان هرمزگان یکی از محروم ترین مناطق این استان و کشور است.

مجری در میان حرف میهمان:  چرا؟ چه چیزی وجود دارد که به این مناطق می گوییم محروم؟

سعید علی بخشی: خب مثلا همین مناطق مشکل آب دارند. آب حیات بخش است. از نظر بهداشتی و از نظر رفاهی می تواند مشکل آفرین باشد. این روستاها از نظر تامین آب مشکل بسیاری داشتند و اگر هم آبی باشد به صورت برکه است و آب برکه به دلیل راکد بودن وضعیت مطلوبی ندارد و از آب لوله کشی هم خبری نیست.

سعید علی بخشی: شاید باور نکنید اما مردم این منطقه یک تانکر آب را با پول یارانه خود به قیمت ۴۵ هزار تومان خرید می کنند.و آب مصرفی یک هفته خود را تامین می کنند.

مجری: پس مردم این منطاق برای کشاورزی چه می کنند؟

سعید علی بخشی:  اصلا کشاورزی ندارند.

مجری: دامداری چطور؟

سعید علی بخشی: برای دامداری شاید چند خانواده باهم جمع شوند و چند راس دام داشته باشند و تعداد آنها زیاد نیست.

مجری: دامها بالاخره آب میخواهند؟

سعید علی بخشی: خب یکی از سختی های نبود آب همین است.حتی برای تهیه علوفه هم مشکل دارند.

مجری: تعریف کنید، همین اردوهای ده روزه جهادی شبانه روز چگونه میگذرد. چه ساعتی کارتان را شروع می کنید؟ اینطور که شما می گویید بعضی ها می ترسند که بچه هایشان را بفرستند زیرا آب و  بهداشت نیست!

سعید علی بخشی:  اتفاقا امثال بچه های تهران که آمدند دانش آموز بودند و بیشتر اهل شمال تهران بودند و تنها چیزی که دستشان بود خودکار و مداد بود اما زمان برگشتن همه آبدیده و سوخته و خوشکل تحویل خانواده داده شدند.( میخندد)

مجری: یعنی اینها بخاطر رفاه زیاد صورتشان سوخته بود؟ (با لحن شوخی)

سعید علی بخشی:  آره (می خندد)

در اردوی جهادی چیزی به نام سختی  وجود ندارد. بعضی ها فکر می کنند می رویم اردوی جهادی تا کار کنیم. با یک رزمنده دفاع مقدس صحبت می کردیم میگفت جنگ سختی های خودش را داشت اما آن انرژی و خنده باعث می شد تا روحیه همه بالا باشد.

اردوی جهادی شاید کار کردن و سختی داشته باشد. اما چون دور همی هستیم و بچه ها از صبح برای نماز بلند می شوند ورزش صبحگاهی و تقسیم کارها انجام می شود روحیه بچه ها هم بالا می رود.افراد مختلفی هم در اردوهای جهادی از کارمند گرفته تا دانشجو حضور دارند و بعد از فراخوان ها هرکسی به فراخور تخصصش در این اردوها شرکت می کند.

مجری: هزینه فعالیتهای شما از کجا تامین می شود؟

سعید علی بخشی: هزینه ها بیشتر مردمی است و تلاش کردیم که مردم را درگیر این کار کنیم.

این نکته را هم بگویم که مردم این منطقه بیشتر اهل سنت هستند و ما بر لزوم حفظ وحدت که رهبر انقلاب بر روی آن تاکید دارند بسیار پایبند هستیم.

مجری: چگونه باید شما را پیدا کرد؟

سعید علی بخشی: ما در فضای مجازی کانالی با عنوان شبکه مرحم داریم و یا با عبارت @jahadi   می توانند با فعالیتهای ما بیشتر آشنا شوید.

مجری: ممنون از اینکه در برنامه ما شرکت کردید و برنامه های خود را برای اوقات فراغت تابستانی با ما در میان گذاشتید.

سعید علی بخشی:  تشکر از شما که بچه های جهادی را دعوت کردید حضور پیدا کنند و از برنامه های خود به مردم اطلاع دهند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *