Search

همه بحرانهای پیش روی انزلی

بندرانزلی به دلیل شرایط اقلیمی و بافت فرسوده شهری می تواند با بحرانهای بسیاری مواجه باشد که نیازمند تدابیر ویژه برای پیشگیری از وقوع آنها است.

۱:۱۴ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی؛ بحران در حقیقت یک فشار زایی روانی – اجتماعی بزرگ و ویژه است که باعث در هم شکسته شدن انگاره های متعارف زندگی و واکنش های اجتماعی می شود و با آسیب‌های جانی و مالی، تهدیدها، خطرها و نیازهای تازه‌ای که به وجود می‌آورد.
در نتیجه می‌توان بحران را اینگونه تعریف کرد:

حادثه‌ای که به طور طبیعی و یا توسط بشر به طور ناگهانی و یا به صورت فزاینده به وجود می‌آید و سختی و به مشقتی به جامعه انسانی به گونه ای تحمیل نماید که جهت بر طرف کردن آن نیاز به اقدامات اساسی و فوق العاده باشد.

 

شهرستان بندرانزلی یکی از گردشگر پذیر ترین شهرهای کشور است که به دلیل وجود مواهب طبیعی جاذبه های بسیاری برای مسافران دارد. اما این شهر در مخاطرات طبیعی می تواند دچار بحران شود.

ساختمانهای فرسوده

در میدان مرکزی شهر انزلی و چند نقطه در مکانهای مختلف این شهر ساختمانهایی قدیمی وجود دارند که هر لحظه امکان ریزش آنها وجود دارد و در صورت عدم رسیدگی به آنها و یا عدم صدور مجوز تخریب می توانند برای مردم این شهر خطر آفرین باشند.

بعضی از این ساختمانها در مکانهای پر تردد شهری مانند بازار ماهی فروشان قرار دارد که در صورت عدم توجه به آنها جان بسیاری از شهروندان و مسافران در خطر خواهد بود.

بحران تالاب

تالاب ها آسب های فجایع را تا حد زیادی کاهش می دهند. برای نمونه، تالاب ها در امتداد خطوط ساحلی به عنوان محافظ عمل می کنند. طی طوفان کارائیب که در سال ۲۰۱۲ در محدوده سواحل جامائیکا، هائیتی، باهاما،کوبا، جمهوری دومینیکن اتفاق افتاد و به نیویورک و نیوجرسی کشیده شد، وجود تالاب در این محدوده ها موجب صرفه جویی ۶۲۵ میلیون دلاری در خسارات ناشی از طوفان شد. به طور کلی تالاب ها قادرند مثل یک اسفنج، حجم قابل توجهی از آب را به خود جذب کنند و بدین ترتیب، میزان صدمات وقایعی چون سیل، سونامی، بارش های شدید را کاهش دهند و از طرفی به هنگام بروز خشکسالی منبع مناسبی برای کاهش هزینه ها و به تعویق افتادن آن باشند.

تالاب انزلی چند سالی است که در وضعیت بحرانی قرار دارد و شاید در مدیریت کلان کشور آن اندازه ای که به دریاچه ارومیه توجه می شود به این تالاب توجه نمی شود. عمق آب تالاب در بسیاری از مناطق کاهش شدیدی یافته است و میزان زباله ها و فاضلاب های راه یافته به آن به قدری بالاست که شاید احیای مجدد آن چندسال زمان بردار باشد.

اما بحران تالاب فقط یک فاجعه زیست محیطی نیست. چرا که بحران تالاب زندگی مردم را نیز تحث تاثیر خود قرار خواهد داد و بی توجهی و یا کم توجهی به طبیعت تبعاتی جدی برای ساکنین آن منطقه خواهد داشت.

تغییر اقلیم

بندرانزلی در سالهای گذشته تابستانهایی بسیار گرم و زمستانهایی بسیار سرد را تجربه کرده است. برفهای سال ۸۶ و ۹۲ در بندرانزلی یکی از سنگین ترین برفهای استان گیلان در چند دهه گذشته بودند که در این شهرستان خرابی های بسیاری به جای گذاشتند، از طرفی قطع بی رویه درختان در نقاط مختلف شهری و ساختمان سازی انبوه باعث گرمای بیشتر هوا در فصل تابستان شده است.

مخاطرات دریایی

  به پدیده‌های طبیعی‌ای که تأثیر مخرب روی انسان و فعالیت‌های انسانی دارد، «مخاطرات طبیعی» گفته می‌شود و  به آن بخش از مخاطرات طبیعی که بدنه‌های آبی نهایی (دریاچه،‌ دریا و اقیانوس) سواحل و جزایر آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، «مخاطرات دریایی» می‌گویند. طیف گسترده‌ای از مخاطرات در دریای خزر قبلا رخ داده است. برخی از مخاطرات نیز با توجه به ویژگی‌های محیطی دریای خزر احتمال وقوع آنها وجود دارد. نوسان سریع‌ تراز آب خزر به ‌دلیل تغییر در میزان بارندگی در حوضه‌ آبریز، پدیده‌ای است که بسیاری با آن آشنا هستند. افزایش تراز آب به دلیل وقوع توفان، ایجاد امواج مرتفع در هنگام هوای توفانی،‌ تشکیل جریان‌های شکافنده در آب‌های ساحلی، شکوفایی جلبکی،‌ گسترش آلودگی نفتی و ورود گونه‌های مهاجم از پدیده‌های مخاطره‌آمیز رایج در خزر هستند. احتمال رویداد گل‌فشان، زمین‌لغزه و زمین‌لرزه و به‌تبع آنها، احتمال تشکیل امواج بلند سونامی، البته نه به‌شدت سونامی اقیانوسی، نیز وجود دارد.

 

سخن پایانی:

امروزه عمده ترین نقاط ضعف مدیریت بحران عدم هماهنگی و همکاری سازمانها ، کمبود ضوابط و مقررات جامع و مانع و پراکندگی و نا کافی بودن قوانین و مقررات موجود ، محدودیت منابع مالی است، اما خوشبختانه نقاط قوت بسیاری نیز وجود دارد که خود شامل تجارب مفید در مدیریت ها بحران و روحیه تعاون و نوعدوستی در جامعه و مشارکت خوب و ارزشمند مردم و سازمانهای NGO است که می توان با مرتفع نمودن نقاط ضعف و توجه بیشتر به نقاط قوت راه را برای عملکرد هر چه بهتر و قویتر در امر مدیریت بحران هموار نمود . باید تهدیدها و فرصت ها را به خوبی شناخت و خود را برای مقابله با تهدیدها و استفاده از فرصتها آماده ساخت.

در فرهنگ ما ضرب المثلی است که می گوید « علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد » متاسفانه در کشور ما زنگ خطرها نادیده و نا شنیده گرفته می شوند و بعد از وقوع بحران تازه به فکر می افتیم و راه حلی جستجو می نمائیم . متاسفانه مدیر بحران یا علائم را نمی شناسد و یا به اهمیت این علائم واقف نیست.

مدیر بحران باید به دنبال راه کارهایی جهت کاستن ابعاد بحران باشد. به عبارت دیگر آثار هر عامل را با پارامترهای دیگر سنجید و پس از تحلیل نسبت به رفع آن بکوشد مدیر بحران باید تفکر استراتژیک را یاد بگیرد یعنی بتواند به آشفتگی ذهنی خویش در کوتاهترین مدت نظم بخشد این امر امکان ندارد مگر با حضور مداوم در بحران ها نهایت پایداری مدیریت این سازمان را می طلبد. بندرانزلی از جهات مختلف با بحرانهای غیر منتظره مواجه است که باید با تدابیر ویژه از وقوع آنها پیشگیری کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *