Search

فرمانده ناوگروه روسی : شهدای وطن اسطوره های ماندگار تمامی ملتها هستند

۲:۴۴ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی ناخدا یکم ‘ والری اسمیرنوف ‘ روز سه شنبه در حاشیه مراسم ادای احترام به شهدای شهرستان بندر انزلی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا ، در پاسخ به این پرسش که احساسش از حضور در این مکان چیست گفت : ما برای تمام کسانی که جانشان را در دفاع از میهن از دست داده و شهید محسوب میشوند احترام خاصی قائلیم .

وی افزود: احترامی که مردمان ایران برای شهدای خود قائلند نیز برای ما در خور توجه و تامل است زیرا این احترام گواهی می دهد برای مردمانی که با فرهنگ از خود گذشتگی در راه آرمان وطن عجین هستند، هر مشکل و دشواری هرچند بزرگ، کوچک و قابل حل است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه در کشور روسیه چگونه یاد و خاطره قهرمانان جنگ را گرامی می دارند، گفت: ما در تاریخ خود دو جنگ مهم داریم؛ جنگ های جهانی اول و دوم که از آنها بعنوان ‘جنگ کبیر میهنی’ یاد می کنیم و در آنها متحمل خسارات سنگینی شدیم بطوریکه امروز تمامی خانواده های ما عزیزی را دارند که در این جنگ ها جان خود را از دست داد و شهید راه میهن شدند.

اسمیرنوف افزود : ما هر سال نهم ماه مه را بعنوان ‘روز پیروزی’ و همچنین در سالهای اخیر هم مراسمی ویژه برای جنگ اول جهانی برگزار می کنیم .

وی همچنین اظهار کرد : در تمام شهرهای ما تندیس های یادبودی مربوط به شهدای جنگ ، نصب شده است و نیز بسیاری از مدارسمان را به نام قهرمانان جنگهای کبیر میهنی نامگذاری کرده ایم و از کودکی فرزندانمان را با این قهرمانان و تاریخ زندگی شان آشنا می کنیم .

ناخدا یکم اسمیرنوف افزود : ما در ناوتیپ مان روز نهم ماه مه و روز هفتم نوامبر را بعنوان ‘روز وحدت ملی’ با انجام مراسم مخصوصی برگزار می کنیم .

وی یادآور شد : ما در این مراسم تاکید داریم که حتما از قهرمانان جنگ که هنوز در قید حیات هستند دعوت کنیم اگرچه بسیاری از این عزیزان در گذشته اند اما تمامی قهرمانان زنده را می شناسیم و همواره تلاش می کنیم تا کمکهای مفید و موثری به این افراد شود تا زندگی راحت تری داشته باشند . 

فرمانده ناوگروه روسیه ، هیات همراه و سرکنسول روسیه در گیلان روز سه شنبه با حضور در مقابل یادمان شهدای بندرانزلی در بوستان ساحلی به مقام شامخ شهدای ایران ادای احترام کرد . 

به گزارش ایرنا، سرود ملی دو کشور توسط گروه موسیقی منطقه چهارم نیروی دریایی به زیبایی نواخته شد. 

فرمانده ناوگروه روسیه و هیات همراه در محل یادمان شهدای انزلی حضور یافتند و تاج گلی به شکل سکان کشتی را همراه مراسم رسمی اهداء کردند. 

فرمانده ناوتیپ منطقه چهارم دریایی ارتش جهوری اسلامی ایران در این مراسم با ادای احترام به شهدای جنگ تحمیلی به روح پاک شهیدان درود فرستاد. 

ناخدایکم ‘عبدالحسین ظفری ‘ خطاب به هیات روسی گفت : تعدادی از شهدای ناوچه پیکان و جوشن و شهدای نیروی دریایی در جریان جنگ ایران و عراق به شهادت رسیدند که مزار تعدادی از آنان در این شهر و تصاویر آنان در این یادمان قرار دارد. 

فرمانده ناوگروه روسی نیز ضمن ادای احترام به مقام والای شهدای ایران از فقدان این دلاورمردان ابراز تاسف کرد. 

ناخدا یکم ‘والری اسمیرنوف’ خاطرنشان کرد : ساخت این یادبود برای رزمندگان شهید نمایانگر روح بلند مردم ایران و استقامت و وحدت مردم کشورتان در مقابل هرگونه تهدید است . 

ناوگروه روسیه شامل یک فروند ناوشکن و یک فروند ناوچه به فرماندهی ناخدا یکم ‘ والری اسمیرنوف’ با پیام صلح و دوستی در خزر روز دوشنبه وارد بندرگاه انزلی شد و از سوی مقام های رسمی ناوگان شمال مورد استقبال قرار گرفت. 

این هیات روز گذشته با فرمانده ناوگان شمال دیدار کرد و قرار است پس از دیدار با استاندار گیلان، ایران را به مقصد آذربایجان ترک کند.

منبع : ایرنا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *