Search
امین حق ره:

هول حلیم و شورایی که توی دیگ افتاد

امین حق ره فعال اجتماعی نوشت: شهرداری یک از خطیر ترین حوزه های مدیریت شهری است که باید در انتخاب مدیر آن به جای اقدامات پوپولیستی فعالیتهایی کارشناسانه انجام شود.

۲:۵۰ ب٫ظ

افق انزلی/ هفته ای که گذشت، از طریق رسانه های مجازی، فراخوانی با امضای روابط عمومی شورای منتخب شهر بندرانزلی در دوره پنجم، میان کاربران همخوان شد که در آن از تمامی افراد واجد شرایط به خدمت در سِمت شهرداری می خواست تقاضای خود را مشخصن به یکی از دفاتر بیمه! یا به صورت خصوصی به هر یک از ۷ عضو منتخب شورا ارایه‌ نمایند!

جدای از شیوه ی بدیع، عجیب و مبتذل گزینش شهردار که دوستان برگزیده اند و شان تخصصی ترین و خطیرترین مسئولیت در امر مدیریت یک شهر را به جای تحقیق‌ و کار کارشناسی و رایزنی و گزینش شایسته ترین‌ها،‌ با اقدامی پوپولیستی، اعلان عمومی و دعوت به مداخله همگانی، در حد مسابقات پاپیولار استعدادیابی فروکاسته اند، اصل ورود به حوزه ی مدیریت شهری و اعلام فراخوان در حالی که هنوز شورای چهارم مستقر است و قانونن متولی تصمیم سازی، از طرف مجموعه ای که قرار است برای شهر هوای تازه بسازد و فصل تغییر را رقم بزند، مایوس کننده و تاسف بار است.

این گونه که از حواشی داستان بر می آید، شورای پنجم، علی رغم بهره مندی از بدنه ای که بر آمده از کار تشکیلاتی ست، هم تجربه ی شورا دارد و هم عضو قانوندان، هنوز گیج هیجانات پس از پیروزی در انتخابات است و آن قدر ذوق زده گیِ معطوف به در آغوش کشیدن شاهد قدرت بر‌ آن چیره است که رشته ی زمان و مکان را از کف داده، جایی را که ایستاده یادش رفته و هنوز به قول معروف نه به بار است و نه به دار، اراده به کاری خطا بسته و فعلِ خلاف اخلاق و قانون کرده.

از زاویه ی دیگر، این که شهر، شهردار رسمی دارد و با این حال شورایی که هنوز زمان مانده به استقرارش، خبر برکناری او را در بوق و کرنا کرده و در جلسات رسانه ای، وعده ی نفر جایگزینش را هم داده واقعن نوبر است! شورایی ها اصلن به این اندیشه نکرده اند که شهردار مستقر حالا با چه انگیزه و نفوذ کلامی باید در زمان باقی مانده بر مجموعه تحت امرش اعمال مدیریت کند و به امورات شهروندی خلق خدا هم برسد!

از قدیم گفته اند: دیکته نانوشته غلط ندارد. حالا دوستان شورایی ما آن کار ناشدنی را کرده اند. هنوز مشقِ درس شروع نشده خطاکاری شان شهره است!

البته که امید ما با دوستان منتخب، برای شهر، به فردای خوب است. اما واقعیت این است؛
برای اهل معرفت همیشه مجال خدمت هست. عرصه ی مدیریتِ شهری، در جوار تخصص، صبوری می خواهد و بزرگواری و متانت‌ و ‌مناعت طبع. و گرنه نهادِ قدرت برای سوداپیشه گان، حکم همان حلیم را دارد! هول که برشان دارد، دم صبحی جاشان تهِ دیگ است…

به قلم امین حقره

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *