Search
در راستای رونق اقتصادی بازار ماهی و کمک به صیادان بومی؛

رها سازی بیش از ۱۸۰ میلیون بچه ماهی در آبهای کاسپین

بیش از 180 میلیون بچه ماهی از گونه های ماهی سفید و چند گونه کمیاب نظیر کولی، کپور، اردک ماهی و ... به منظور کمک به صیادان و رونق اقتصادی بازار ماهی در رودخانه ها و حوزه های مراکز تکثیر دریای کاسپین رها شدند.

۳:۰۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی از ابتدای خرداد ماه سال جاری بیش از ۱۸۰ میلیون بچه ماهی به همت اداره کل شیلات گیلات در آبهای دریای کاسپین رها شدند که از این میان بچه ماهی رها شده در طول سال حدود هشت هزار تن ماهی از منابع آبی گیلان وارد بازار و صید می شوند.

با رها سازی بچه ماهی ها علاوه بر کمک به جامعه صیادی و افزایش توان اقتصادی آنها، برداشت سالیانه ۹۸هزار تن ماهی از دریا نیز تا حدود زیادی ترمیم می شود.

این بچه ماهی ها در رودخانه ها و منابع آبی مرکز و غرب گیلان و تالاب انزلی و بچه ماهیان تولیدی مرکز یوسف پور در رودخانه های شرق گیلان ( سفیدرود، خشک رود ، شلمان رود …) رهاسازی می شنود.

گفتنی است که تعداد ۱۴۰ میلیون از بچه ماهی ماهی رها شده بچه ماهیان سفید هستند و باقی آنها سایر گونه های کمیاب نظیر کولی، اردک ماهی، سس و غیره هستند که در سه مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر ماهیان استان تولید می شوند.

امسال دو میلیون بچه ماهی از سوی مرکز تکثیر شهید بهشتی در رودخانه سفید رود رها می شود، این مرکز به صورت تخصصی و حرفه ای در زمینه تکثیر و پرورش بچه ماهیان خاویاری فعالیت دارد.

به گزارش افق انزلی در راستای کمک به صیادان بومی و با مشارکت خودشان مقداری از این بچه ماهیان از گونه هایی نظیر کپور، کولی، اردک ماهی نیز در تالاب انزلی رهاسازی می شود .

شایان ذکر است که  مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی شهید انصاری از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ افزون بر یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون عدد بچه ماهی سفید در تالاب انزلی و رودخانه های منتهی به دریای خزر به عنوان زیستگاه ماهیان استخوانی حوزه جنوبی کاسپین رهاسازی کرده است.

تکثیر بچه ماهی ها عموما به منظور افزایش قدرت صید و رونق بازار ماهی در انجام می شوند و استان گیلان به دلیل دارا بودن سه مرکز تکثیر ماهی در رشت، سنگر و سیاهکل از جمله مهمترین مراکز تکثیر بچه ماهی در کشور شناخته می شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *