Search
یک کارشناس مسائل مذهبی:

مؤمن فرصت ویژه استجابت دعا در شبهای قدر را از دست نمی دهد

سید یعقوب جبار زاده گفت: استفاده و بهره برداری از شبهای قدر از زرنگی های مؤمن است و ما باید با استفاده از سیره اهل بیت (ع) نهایت استفاده را از این شبهای عزیز ببریم.

۴:۱۸ ب٫ظ

یک کارشناس امور مذهبی در گفت و گو با خبرنگار افق انزلی در رابطه با ارزش بالای شبهای قدر اظهار کرد: در روایت داریم المومنُ کیِّس یعنی مومن زرنگ است، یکی از زرنگی ها استفاده از فرصت هاست و چه فرصتی و زمانی مناسب تر از شب قدری که زندگی ما را میتواند متحول کند و پاک کنی بر خطاهایمان باشد.

 

 سید یعقوب جبار زاده با تاکید بر اهمیت نهایت بهره برداری معنوی از این شبها، افزود: حتی برای یک شب هم که شده مخلصانه و بدون هیچ غل و غشی  با خدای خود صحبت کنیم.

 

وی تصریح کرد: همه دوست داریم در این شب ها تقدیر زندگیمان را رقم بزنیم، فلذا برای انجام این مهم باید به سیره اهل بیت توجه کنیم و آنها به ما یاد داده اند که برای استجابت دعاها اول دیگران را دعا کنید.

 

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: خانم فاطمه زهرا (س) به فرزندشان امام حسن (ع) فرمودند “الجار ثم الدار” (اول همسایه ها و بعد اهالی خانه و خود را دعا کن) و چقدر عالی است که این روایت سرلوحه کار ما در شبهای قدر باشد.

 

جبارزاده با اشاره به اینکه در شبهای قدر باید بر روی هوای نفس، منیت و کینه باید پا گذاشت، تصریح کرد: چقدر خوب است اول کسی را دعا کنیم که کمی از او دلخوریم یا اصلا قهر هستیم، رسیدن بخدا نزدیک است و مسافت کوتاه همان “انَّ الراحلَ الیکَ قریبُ المسافه” اما یک شرط دارد. “یک قدم بر خویشتن نِه و آن دِگر در کوی دوست”.

 

وی با اشاره به اعمال شبهای قدر، گفت: غسل در زمان غروب، دو رکعت نماز بعد از حمد هفت مرتبه توحید بعد از نماز ۷۰ مرتبه استغفرالله و اتوب الیه، زیارت امام حسین علیه السلام، گذاشتن قرآن بر سر و اعمال بک یا الله و…، احیا و شب زنده داری با مناجات و دعا تا سحر، خواندن صد رکعت نماز در هر دو رکعت سلام تشهد، از جمله اعمال مشترک این شبها هستند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *