Search
انزلی نیازمند نگاه تخصصی به صنعت گردشگری است؛

رونق توریسم ورزشی، گره گشای مشکلات اقتصادی انزلی

بندرانزلی به دلیل وجود زیر ساختهای متعدد می تواند به عنوان مرکزی برای رویدادهای بزرگ ورزشی معرفی شود تا علاوه بر ارز اوری و بازده اقتصادی شرایط اشتغال زایی برای جوانان این شهر نیز فراهم شود.

۲:۵۳ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی با رشد علم و تخصصی تر شدن رشته های علمی، قطعا به صنعت گردشگری نیز علمی تر و تخصصی تر از گذشته نگاه می شود، به نوعی که هر حوزه ای می تواند گردشگران خاص خودش را به منطقه محل فعالیتش وارد نماید.

از جمله مهمترین حوزه های تخصصی گردشگری که بندرانزلی زیر ساختهای مورد نیاز آن را دارا است، توریسم ورزشی است، بندرانزلی به عنوان یکی از ورزشی ترین شهرهای کشور و ورزشی ترین شهر استان گیلان می تواند در این راستا قدمهای بزرگی بردارد.

مشارکت در حرکت های مختلف ورزشی فعال و یا غیرفعال و طریق سازماندهی عوامل اقتصادی- تجارتی از کشور مبدأ به کشور مقصد و سفرهای پیش آمده در این میان را توریسم ورزشی می نامند.

توریست ورزشی شخصی است که توسط یک تور ورزشی از رشته ورزشی مورد دلخواه به عنوان تماشاچی همانند بازی های آسیایی، جهانی، بازی های المپیک و یا بازی های ویژه بانوان بازدید نمایند و یا تمایل دارند در رویدادهای ورزشی مشارکت نمایند.

توریست های ورزشی می توانند براساس اهداف ورزشی به ۳ طبقه، مشارکت کنندگان در رویداها (ورزشکاران)، تماشاچیان ورزشی و عاشقان ورزشی تقسیم می شوند.

مشارکت کنندگان ورزشی به آن دسته از اشخاص گفته می شود که هدف از سفر آنها مشارکت در رویدادهای ورزشی سازماندهی شده باشد (رقابتی یا غیررقابتی). تماشاچیان آن دسته از افرادی هستند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی است. عاشقان ورزشی آن دسته از اشخاص هستند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی است که خود تدارکات آن را مهیا ساخته اند.

با توجه به زیر ساختهای مناسب بندرانزلی و همچنین جاذبه های متعدد گردشگری برگزاری رویدادهای بزرگ کشوری و جهانی می تواند نقش بسیاری در ارز آوری و رونق اقتصادی برای این شهر داشته باشد.

در سالهای گذشته مسابقاتی در سطح ملی و بین المللی در منطقه آزاد انزلی برگزار شده است و اکنون نیز این منطقه کاندیدای برگزاری مسابقات بین المللی جام جهانی فوتبال ساحلی نیز هست که این امر مهم آغازی برای افزایش برگزاری اینگونه رویدادهای بزرگ در بندرانزلی است.

بدیهی است وقتی تیمی در شهری اردو می زند، هزینه های مختلفی برای اقامت، خرید سوغاتی، رفت و آمد و … پرداخت می کند و این یعنی این که با رونق توریسم ورزشی می‌توان به افزایش درآمد استان امید بست.

بندرانزلی یکی از بزرگترین مجموعه های هتلینگ کشور را با چند هزار تخت آماده به خواب دارا است که رونق صنعت توریسم ورزشی قطعا باعث رونق کسب و کار این هتل ها نخواهد شد و این رونق کسب و کار هتل ها تنها به سود صاحبان این مشاغل نیست، بلکه با افزایش خدمات دهی هتل ها ناگزیر به افزایش نیروی کار جوان خود هستند که این امر در نتیجه باعث افزایش اشتغال در شهر انزلی می شود.

البته رونق مجموعه هتلینگ انزلی تنها یکی از ده ها موردی است که توریسم ورزشی باعث رونق آن می شود، شما می تواند رونق بازار مدرن و سنتی، گروه های حمل و نقل و … به آن اضافه کنید.

توریسم ورزشی در بعد فرهنگی، زیست محیطی، سیاسی، اجتماعی و …  نیز می تواند تاثیرگذار باشد و فرهنگ و تاریخ  و جاذبه های طبیعی شهر انزلی را به عنوان یک برند معتبر به ایران و جهان معرفی نماید.

به هر حال برگزاری تورنمنت های ورزشی آن هم در سطوح بالای بین المللی و تحولات عظیم و مثبت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی که برای کشور میزبان به ارمغان می آورد، به قدری برای کشورهای توسعه یافته و مترقی اهمیت دارد که بسیاری از دولتمردان این کشورها برای به دست آوردن میزبانی رقابت هایی همچون المپیک، جام جهانی و مسابقات منطقه ای و قاره ای به انواع راه ها و روش ها متوسل می شوند.

 

سید جعفر منصوری/کارشناس ارشد علوم سیاسی

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *