Search
ثبت میراث معنوی انزلی آغازگر راهی جدید؛

ثبت انزلی در شبکه شهرهای خلاق یونسکو، راهی برای توسعه پایدار شهری

ثبت انزلی در یکی از هفت حوزه تخحصصی شبکه شهرهای خلاق یونسکو می تواند آغاز گر راهی جدید برای توسعه پایدار شهری این شهرستان گردشگر پذیر باشد.

۳:۱۰ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی، عنوان شهر خلاق یونسکو واژه ای است که این روزها از سوی افراد دغدغه مند برای توسعه شهری مطرح می شود، مهمترین هدف یونسکو از تاسیس شبکه شهرهای خلاق ترویج همکاری‌های بین‌المللی میان شهرهای عضو و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه خلاقیت به عنوان راهبر و توانمند‌ساز توسعه شهری پایدار و ترویج مشارکت اجتماعی و طراوت  فرهنگی  است.

خلاقیت در حوزه شهری مفهومی انتزاعی نیست بلکه بیانگر ظهور و تجلی توانایی علمی و عملی مدیران و اندیشمندان شهری از یک سو و بهره مندی از ظرفیت موثر وخلاق نخبگان، عامه مردم و نهادهای مردم نهاد از سوی دیگر تفسیر می گردد تا از رهگذر آن بتوان به رشد متوازن و پایدار در همه ابعاد فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی با تاکید بر روح خلاقیت و کارآفرینی پایدار درشهرهای عضو رسید.

شهرهای مختلف با پیوستن به شبکه شهرهای خلاق متعهد به همکاری جهت به اشتراک‌گذاری بهترین شیوه‌ها برای تقویت مشارکت در زندگی فرهنگی و ادغام فرهنگ در استراتژی‌ها و برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی اقدام می کنند.

شهری که به عنوان شهر خلاق در یکی از معیارهای ۷ گانه یونسکو ( ادبیات ، صنایع دستی وهنرهای سنتی، موسیقی، هنرهای رسانه ای، خوراک شناسی، فیلم، طراحی) انتخاب شده است باید در راستای عنوان انتخاب شده ؛  راهکارها و شیوه های خلاقانه ترویج و اشاعه معیار مورد نظر را که در برنامه شهرهای خلاق یونسکو بدان آنها اشاره شده است به کارگیرد.

بندرانزلی در تمامی ۷ حوزه شهر خلاق یونسکو حرفهای بسیاری دارد وی متواند در زمره این شهرها قرار بگیرد، ثبت نام بندرانزلی در میان شهرهای خلاق آغاز راهی جدید است، راهی که فرصت های جدیدی را برای حضور سرمایه گذاران و گردشگران در این شهرستان و ایجاد اشتغال برای شهروندان آن فراهم میسازد، فلذا یونسکو کار خود را انجام می‌دهد و این میراث ارزشمند را ثبت می‌کند، باقی موارد به اهتمام مسئولان و آگاهی مردم بستگی دارد.

ثبت شهر خلاق در یونسکو و توسعه پایدار شهری انزلی دو مفهوم متقابل هستند که همت مردم و مسئولین این شهرستان را می طلبد، بنابراین پیش از ثبت و یا در زمان ثبت انزلی در میان شهرهای خلاق باید بسترها و زیر ساختهای آن برای جلب اعتماد یونسکو فراهم شود.

در شهرهای خلاق وقتی ما به ثبت میراث معنوی خود می‌پردازیم، در واقع از خود و دیگران می‌خواهیم تا پاسدار ارزش‌هایی باشیم که در فرهنگ و تاریخ ما ریشه دارند و هویت ما را می‌سازند و امروز شهر انزلی بیش از هر زمان دیگری نیازمند این اقدام بزرگ است.

برای مثال مجموعه‌ای از عوامل مادی و معنوی، دست به دست هم می‌دهند تا اصفهان به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب شود. یا اگر به نیشابور می‌رویم به این خاطر است که خیام و عطاری هستند که شعرشان را می‌شناسیم.

تداوم یک میراث برای یونسکو، بسیار مهم است. وقتی این نهاد فرهنگی، میراثی را در فهرست خود ثبت می‌کند یعنی به دنبال این است به مردمان محلی و دولتمردان بگوید همه توجه خود را معطوف کنید تا این میراث نسل به نسل حفظ شود و به دست آیندگان برسد.

گفتنی است که شهرداری هر شهری که نامش در شبکه‌ «شهرهای خلاق» ثبت می‌شود، باید یک دفتر با عنوان «دفتر شهر خلاق یونسکو» راه‌اندازی کند تا بتواند برنامه‌های محور خلاقانه‌اش ر ا در طول عضویت در این شبکه پیاده‌سازی کند که پیش تر شهردار انزلی و اعضای شورای شهر از راه اندازی این دفتر در بندرانزلی خبر داده بودند.

 

به گزارش افق انزلی شهر رشت در حوزه غذا و شهر اصفهان  در حوزه صنایع دستی و هنرهای بومی در سال ۲۰۱۶ به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوسته اند.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *