Search
نامزدهای انتخابات شورای شهر در فضای مجازی افشاگری می کنند:

موج گسترده شبنامه های تلگرامی در انزلی

موج گسترده شبنامه های تلگرامی در گروه ها و ضای مجازی بندرانزلی از سوی نامزدهای انتخاب شورای شهر باعث می شود که مردم در انتخاب اصلح دچار تردید شوند.

۳:۲۶ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی؛ شبنامه، اعلامیه ‏ای که در شب‏ منتشر کنند. شبنامه در ابتدا نام های مختلفی از جمله “اعلان ملتی” و “مقاله ی ملی”‏ داشته است. “روزنامه ی مخفی” ، “نشریه ی پنهانی” ، “نشریه ی زیرزمینی” از جمله نام های‏ دیگری است که بعدها بر این‏گونه انتشارات نهاده‏ اند. 

 شبنامه ها شکل و محتوای ثابتی نداشته و ندارند و شبیه خیلی از نوشتارهای هنری یا فرهنگی ، عناصری ثابت بر آنها حاکم نیست. منتهای مراتب می توان اشتراک عمومی آنها را مخفیانه بودن، تخریبی بودن و غیر قانونی و غیر عرفی و غیر اخلاقی بودن آنها دانست.

 بدین ترتیب، در تعریف شبنامه نه از شکل آن می توان سخن گفت و نه از محتوایش، شبنامه نوشتاری است که آن را برای آگاهی همگان پنهانی منتشرمی کردند و پنهانی می پراکندند.

اما امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رشد گسترده شبکه های اجتماعی شیوه پخش این شبنامه ها تا حدودی تغییر یافته است و آن شبنامه های کاغذی سابق دیگر کاربرد چندانی ندارند.

این روزها با پدیده ای جدید مواجه هستیم، عده ای در ایام انتخابات به منظور افشاگری علیه رقیب انتخاباتی خود نکاتی همراه با توهین و تهمت را هر شب در تلگرام پخش می کنند که از نظر سبک نوشتاری بسیار شبیه به همان شبنامه های قدیمی است.

ابزاری مانند شبکه های اجتماعی راه و فرصتی هستند تا نامزدهای انتخابات برنامه های خود را مطرح کنند و از آینده شهر بگویند اما عده ای این روزها به جای ارائه برنامه از این طریق در حال کاسبی رای هستند.

البته ماهیت پخش این افشاگری ها هم بی شباهت به شبنامه های قدیمی نیست، افرادی با استفاده از شناسه های جعلی تلگرامی اقدام به پخش نکاتی در تخریب رقیب انتخاباتی خود می کنند تا هویت شخص افشا کننده مشخص نشود.

در حقیقت کسانی که دچار عجز در بیان واقعیت های جامعه هستن دست به چنین اقداماتی می زنند، زیرا آن دسته از نامزدهای انتخاباتی و اشخاصی که برای مردم و رضای خدا وارد عرصه انتخابات شده اند قطعا در نظر مردم محبوب هستند و نیازی به چنین اقداماتی به دور از آداب اسلامی و خلاف شرع ندارند.

امید است که روزی در ایام انتخابات شاهد هیچگونه بد اخلاقی سیاسی نباشیم تا مردم بتوانند فارغ از هرگونه هیاهوی سیاسی و تشویش اذهان درست ترین تصمیم را برای آینده شهرشان بگیرند.

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *