Search
مدیرکل هواشناسی گیلان خبر داد:

بارش مخلوط برف و باران در گیلان

مدیرکل هواشناسی گیلان از بارش مخلوط برف و باران با ورود سیستم هوای سرد از روز چهارشنبه هفته جاری در این استان خبر داد.

۸:۰۰ ق٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی بهمن کمانگر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  با اشاره به وضعیت هوای گیلان در روزهای آینده اظهار کرد: تا روز چهارشنبه هفته جاری بارندگی پراکنده و گاهی متناوب در استان داریم.

وی، بارندگی در جلگه را همراه با باران عنوان کرد و افزود: در ارتفاعات گیلان بارندگی‌ها به صورت برف است البته سیستم دومی از روز چهارشنبه هفته جاری وارد منطقه می‌شود و احتمال بارش مخلوط برف و باران در استان داریم.

مدیرکل هواشناسی گیلان در ادامه به بارش برف اخیر در استان اشاره کرد و گفت: موج ناپایداری از سطوح فوقانی جو در مدت ۴۸ ساعت قرار بود از گیلان عبور کند و از ویژگی‌های این موج هوای سرد ۵۰۰ میلی‌باری در پنج کیلومتری سطح زمین بود.

*رطوبت برف اخیر ناشی از دریاهای سیاه، مدیترانه و خزر

کمانگر با بیان اینکه موجب هوای سرد مذکور در سطوح میانی جو با نفوذ توده هوای سرد و بارشی در سطح زمین با مرکز قوی یک‌هزار و ۴۴۰ میلی‌باری همراه بود، خاطرنشان کرد: در روزهای ۱۳ و ۱۴ بهمن‌ماه جاری توده هوای سرد از طرف شرق اروپا پس از عبور از دریاهای سیاه، مدیترانه و خزر به منطقه نفوذ کرد و توانست رطوبت کافی و بالایی از این سه دریا جذب کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط جوی در سطح زمین و سطوح میانی با همدیگر همراهی داشتند، انرژی توده هوا بسیار بود و در نتیجه کاهش دما، وزش باد شدید و بسیار شدید و بارش باران و برف از ویژگی‌های بارز این نوع سامانه‌های جوی محسوب می‌شود.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه بیشترین بارش‌ها در مناطق دریا در عصر و شب چهارشنبه هفته گذشته متمرکز بود، بیان کرد: از صبح پنجشنبه هفته گذشته مناطق مرکزی به طرف شرق استان تحت تاثیر توده هوای سرد مذکور قرار گرفت و در عصر و شب پنجشنبه از طرف غرب گیلان خارج شده است.

کمانگر، سامانه هوای سرد مذکور را همراه با ورزش باد شدید و گاهی بسیار شدید در نواحی ساحلی خواند و تصریح کرد: امر مذکور موجب طوفانی شدن دریا و تمرکز بارندگی در نواحی مرکزی و متمایل به غرب استان شد ضمن اینکه در چهارشنبه هفته گذشته بیشتر نقاط جلگه‌ای با بارندگی و در مناطق ساحلی به صورت بارندگی شدید و احتمال آبگرفتگی همراه شد.

وی با بیان اینکه فعالیت هوای سرد مذکور در ارتفاعات استان همراه با بارش برف بود، اظهار کرد: در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته بارش مخلوط برف و باران در جلگه آغاز شد و در نهایت با توجه به مه‌آلودگی هوا شرایط برای رانندگی یا تردد در جاده‌های استان دچار اختلال شد.

مدیرکل هواشناسی گیلان به اقدام‌های انجام شده توسط این اداره برای پیگیری شرایط توده هوا در استان اشاره کرد و یادآور شد: ۱۲ بهمن‌ماه جاری با توجه به شرایط موجود اخطاریه‌های جوی صادر شده است.

*تشکیل کمیته «هواراه» در گیلان

کمانگر از تشکیل کمیته «هواراه» در گیلان خبر داد و افزود: کمیته مذکور با حضور اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، پلیس راه گیلان، جمعیت هلال‌احمر استان، شرکت سهامی توزیع نیروی برق گیلان و شرکت سهامی برق منطقه‌ای استان در محل اداره کل هواشناسی گیلان تشکیل شد و ار طریق کانال‌های مختلف اطلاع‌رسانی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از کار افتادن ایستگاه‌های هواشناسی موجود در گیلان کمیته بحران در اداره کل هواشناسی استان تشکیل شده است، بیان کرد: از صبح چهارشنبه هفته گذشته بارندگی در آستارا، تالش، بندر انزلی و کیاشهر آغاز شد.

مدیرکل هواشناسی گیلان به بارش برف با توجه به برودت شدید هوا در استان اشاره کرد و گفت: از ساعت ۲۱ روز چهارشنبه هفته گذشته بارش برف در فرودگاه رشت آغاز شد و از ساعت ۲۴ در هواشناسی کشاورزی رشت و لاهیجان بارش برف را گزارش کردند.

کمانگر با بیان اینکه سامانه جوی به شکل دلتا مناطق مرکزی و شرق گیلان را فرا گرفت، تصریح کرد: میزان بارندگی بالای ۶۰ سانتی‌متری از نواحی رشت آغاز شد و به طرف دیلمان حرکت کرد اما بخشی‌هایی از لاهیجان، سیاهکل و مناطق جنوبی شهرستان رشت را در بر گرفت.

وی، بیشترین سرعت باد را ۲۱ متر بر ثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت در بندر انزلی دانست و خاطرنشان کرد: موضوعی که اهمیت دارد، تداوم ۱۲ ساعت وزش باید شدید و بسیار شدید در بندر انزلی بود.

مدیرکل هواشناسی گیلان، بیشترین وزش باد در لاهیجان و رشت را ۱۳ متر بر ثانیه معادل ۴۷ کیلومتر در ساعت ذکر کرد و یادآور شد: مدت چهار ساعت وزش باد شدید ماندگاری داشت ضمن اینکه سرعت باد در ارتفاعات به ۵۵ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت رسید.

کمانگر با اشاره به اینکه تمرکز رطوبت از ویژگی فیزیکی و دینامیکی سامانه هوای سرد در هفته گذشته بود، اظهار کرد: هوای گیلان در سطح زمین تا سه کیلومتری جو با توجه به اطلاعات ایستگاه هوشناسی جوبالا در فرودگاه رشت نشان‌دهنده اشباع جو به طور کامل بود.

وی ادامه داد: حرکت صعودی شدید و جریان‌های بالا با سرعت بسیار در لایه‌های پایین به‌ویژه مرکز به جنوب و مرکز به شرق گیلان به طور کامل قابل رصد بود و در نهایت باد شدید و بسیار شدید در سطح زمین و فوقانی جو با جهت‌گیری به طرف مرکز و شرق استان و به طور اختصاصی در گیلان روی نقشه مشخص شده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه با توجه به مشاهده‌های میدانی و اندازه‌گیری‌های انجام شده برف از چگالی بالایی برخوردار بود، تصریح کرد: برف اخیر را می‌توان با برف سال ۸۳ که در بهمن‌ماه اتفاق افتاد، می‌توان مقایسه کرد.

*۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب چگالی برف اخیر در گیلان

کمانگر، چگالی برف اخیر در گیلان را ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب عنوان کرد و افزود: زمان کوتاه بارش از دیگر ویژگی‌های برف اخیر در استان است.

وی، مدت زمان بارش برف اخیر در گیلان را ۱۵ تا ۱۸ ساعت خواند و بیان کرد: کولاک برف با باد بسیار شدید تا ۵۰ کیلومتر در ساعت در مناطق شهری استان اتفاق افتاده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان متذکر شد: در دهه گذشته بررسی‌های ما نشان می‌دهد تنها برف سنگین همراه با کولاک و طوفانی در محدوده شهری در هفته گذشته در استان اتفاق افتاده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *