Search

بــا ویــلا ویــلا اقتــصاد شیـرین نمــی شود

۶:۴۰ ب٫ظ

وقتی از جاده رشت و جاده آستارا وارد شهر انزلی می شویم ،تعدادی از اشخاص تابلو به دست توجه ما را به خود جلب می کنند ،افرادی که زمستان و تابستان ،صبح و ظهر و شب برایشان معنا و مفهومی ندارد ، بیشتر ساعات شبانه روز را با تابلو های بزرگ و کوچکی که روی آنها نوشته شده ویلا در ورودی های شهر ایستاده و بدون توجه به پلاک خودرو های بومی و غیر بومی برای خود مشتری جذب کنند .
طی گزارشات و خبرهایی که به دست ما رسیده بعضی از این دلالان مسافر کاشانه های غیر مجاز در طول ایام عید و تعطیلات تابستان حتی از هتل ها هم بیشتر کار می کنند و هیچگونه نظارتی بر روی آنها نیست ،و با اینکه ساعتها کنار خیابانها ایستاده اند هیچکس به آنها نمی گوید شما با چه مجوزی مشغول به انجام اینکار هستی ؟
از همه موارد ذکر شده که بگذریم وجود این افراد تابلو به دست و مسافر کاشانه های غیر مجاز به چند دلیل ضربه ای مهلک به اقتصاد و فرهنگ بندرانزلی وارد می کند :
  1. ترویج فرهنگ دلالی و سو استفاده از عدم آگاهی مسافران نسبت به شهر و در نتیجه خالی شدن هتل ها و ناراضی بودن مسافر هنگام برگشت به شهر خود.
  2. رعایت نشدن شئونات و موازین جامعه اسلامی ،به گونه ای که در بعضی از این مسافر کاشانه ها سرویس هایی به سبک فرهنگ مفسد غرب ارایه می شود.
  3. طبق گزارشات و تماسهای مکرر از جانب مردم بیشتر مشتریان این مسافر کاشانه ها دانشجویان و یا دختران و پسرانی هستند که از شهر های همجوار برای چند ساعت این مکانها را برای اهداف مفسدانه کرایه می کنن .
  4. ایجاد آسیب اجتماعی برای شهروندان و مشکل کمبود آپارتمان برای جوانانی که به تازگی متاهل شده اند.
  5. نا امن شدن فضای محلات و آپارتمان ها برای ساکنینی که در آنجا زندگی می کنند.
  6. وارد کردن آسیب های جبران ناپذیر به بخش اقتصادی به دلیل پرداخت نکردن مالیات و مالیات بر ارزش افزوده.
حال پرسش اصلی این است که چرا با این افرادی که هم به اقتصاد شهر ضربه می زنند و هم باعث ترویج فرهنگ بی بند و باری می شوند برخوردی نمی شود ؟
چرا باید این افراد بدون مجوز ،بدون پرداخت مالیات و نظارت بهداشت و اماکن با خیال راحت برای خود تجارتی کاذب راه بیاندازند؟
و چرا در خصوص اینکه بندرانزلی با دارا بودن بزرگترین هتلینگ کشور از کمترین قیمت تا بالاترین قیمت برای هر مسافری با هر سلیقه و قیمت فضای اسکان دارد ، اطلاع رسانی دقیقی صورت نمی گیرد ؟
(شهرستان بندر انزلی با دارا بودن  مجموع ۶۷ هتل و ۱۲۰ مسافرکاشانه مجاز ۱۵۷۰۰ تخت آماده به خواب ،از قیمت ۲۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بزرگترین مجموعه هتلینگ کشور  می باشد .)

اگر با عقل و منطق به این موضوع بنگریم ،در می یابیم که جایگاه شهر توریستی بندر انزلی ،با وجود چند اداره کل ،و داشتن بیش از صد محفل قرآنی ،بیش از ۱۲۰۰۰ قرآن آموز ،بالاترین تعداد ورزشکاران حرفه ای در سطح کشور که گفته می شود به اندازه ۱۵ استان هستند ،وجود دریایی زیبا ،تالابی جذاب و بین المللی و جاذبه هایی غنی و گسترده بیشتر از اینهاست و این در شان مردم شهر ما نیست و این اشتغال کاذب که با فساد و خلاف و گناه آمیخته شده برازنده این شهر و مردمان قهرمانش نیست .

لازم به ذکر است که طی تحقیقات گسترده توسط خبرنگاران ما و استفاده از نظرات صاحب نظران هتلداری ،جمعی از آنها مشکلات را اینگونه بیان کردند :

دولت ۲.۶ % درآمدش را از راه  مالیات بر ارزش افزوده به دست می آورد که بخش قابل توجهی از ارزش افزوده را هتلها و رستورانها پرداخت می کنند اما به دلیل عدم شیوه راهنمایی و هدایت صحیح مسافر ،مدیران و مالکان هتلها به جهت نداشتن مسافر و ناتوانی در تامین مخارج و هزینه های جاری ناچارند تعداد کارکنان خود را کاهش دهند که این روند موجب می شود تعداد زیادی از شهروندان که نان آور خانواده هستند بیکار شوند و از مشکلات خانوادگی رنج ببرند .
مسافر اگر از فیلتر گردشگری عبور کند و سپس وارد شهر شود با دید بهتری نسبت به شهر انزلی سفر خواهد کرد و تفریح و سیاحت بهتر و سالمتری خواهد داشت ،اما متاسفانه بعضی از افراد سودجود که سواد و تحصیلات گردشگری هم ندارند ،با کرایه کردن ویلاهای مسکونی در سطح شهر و اجاره دادن آنها به مسافران برای خود تجارتی کاذب و غیر مجاز به راه انداخته اند و این خود به دو دلیل دارای اشکال است :
۱. این افراد بیشتر ویلاها و آپارتمانها شهر را جهت کرایه دادن به مسافران برای مدت یک سال و یا بیشتر با قیمت گزاف اجاره نموده و مراتب باعث بالا رفتن صعودی و غیر طبیعی نرخ اجاره بها در سطح شهر شده که باعث می شود ،جوانان دم بخت برای شروع زندگی و اجاره خانه با معضلاتی جدی روبرو شوند .

۲. یکی از آسیب های اجتماعی ویلاهای غیر مجاز و فاقد هرگونه نظارت و کنترل ،اشاعه و ترویج انواع ناهنجاری اجتماعی و اخلاقی بوده که این این امر خود مروج فساد است .
در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اینگونه چالشها باید با یک مدیریت جهادی توسط متولیان امور برطرف شوند ،چرا که این معضلات یک آسیب فرهنگی و اجتماعی بزرگ است که هم به اقتصاد ضربه میزند و هم میتواند تهدیدی جدی برای  فرهنگ شهر و جامعه در سطوح مختلف باشد .
اما برای این چالشهای پیش رو ،راه حلهایی نیز وجود دارد :

– بهترین و کارآمد ترین راه حل این است که در شهر انزلی یک فراکسیون گردشگری از افراد متخصص ،تحصیل کرده ،هتلداران ،سرمایه داران و مسوولین ذی ربط تشکیل شود که در ۱۲ ماه سال فعالیت کنند .
–  برخورد جدی با ویلاهای غیر مجاز توسط نهادهای نظارتی و کنترلی .
– سامان بخشی مسافرکاشانه های مجاز و معتبر .
– اطلاع رسانی مناسب و جامع در زمینه مراکز خدمات دهی ( هتل ،هتل آپارتمان ،مهمانپذیرها ،مسافرکاشانه های مجاز) .
– ایجاد مراکز راهنمایی و پذیرش مسافر در ورودی و خروجی شهر با حضور نمایندگانی از مراکز خدماتی .
– و در آخر اینکه مسوولان و تمامی کسانی که در جذب گردشگر ،و مسافران دخیل هستند لازم است از مشاورانی در زمینه گردشگری بهره ببرند .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *