Search
آنفولانزای پرندگان شهروندان انزلی را تهدید می کند:

انزلی در محدوده مناطق پر خطر آنفولانزای پرندگان/با آنفولانزای پرندگان و راه های پیشگیری از آن آشنا شوید

بندرانزلی به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی در تالابهای میقان ، میانکاله و فریدونکنار در محدوده مناطق پر خطر قرار گرفته است و شهروندان انزلی ضمن آشنایی با علایم این بیماری باید نکات بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

۱:۵۹ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی همه ساله هزاران پرنده مهاجر از نقاط مختلف جهان به تالاب بین المللی بندرانزلی مهاجرت می کنند و به همین جهت انزلی در سال جاری در محدوده مناطق پر خطر آنفولانزای پرندگان قرار گرفته است.

به دلیل ۸۱۲ نوع بیماری مشترک بین انسان و دام و وجود خطرات جران ناپذیر فراوان و همچنین قرارگیری بندرانزلی در مناطق پر خطر نیاز است که جهت پیشگیری از این بیماری پر خطر اقدامات لازم را انجام دهیم.

مراکز دامپزشکی بندرانزلی نیز در ساعات مختلف شبانه روز با شماره تماس ۱۵۱۲ آماده دریافت سؤالات و یا خبرهای شهروندان محترم  هستند.

 

برای آشنایی بیشتر با بیماری آنفولانزای پرندگان و راه های جلوگیری از آن در ادامه با  افق انزلی همراه باشید:

 

آنفلوآنزای مرغی توسط یک نوع ویروس آنفولانزا که به ندرت باعث آلودگی انسان میشود ایجاد می شود. اما هنگامی که آنفلوآنزای مرغی انسانی را آلوده کند اغلب کشنده است .

در سال های اخیر، شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در آسیا، آفریقا و بخش هایی از اروپا رخ داده است و بسیاری از افرادی مبتلا تماس نزدیک با پرندگان بیمار داشته اند..

آنفلوآنزای مرغی به طور طبیعی در پرندگان آبی وحشی رخ می دهد و می تواند به مرغ خانگی مانند مرغ، بوقلمون، اردک ها و غازها هم سرایت کند. این بیماری از طریق تماس با مدفوع پرنده آلوده و یا ترشحات از بینی، دهان و چشم خود منتقل می شود.

بازار در فضای باز، که در آن تخم مرغ و پرندگان در شرایط شلوغ و غیربهداشتی به فروش می رسد، میتواند عامل پخش ویروس باشد .

بزرگترین عامل خطر برای آنفلوآنزای مرغی به نظر می رسد در تماس با پرندگان بیمار و یا با سطوح آلوده به پر و بال خود را، بزاق یا مدفوع انها باشد .در مواردی هم انتقال انسان به انسان هم دیده شده است ولی الگوی انتقال بیماری از انسان هنوز ثابت نشده است .

 

راههای انتقال بیماری 

 

بیماری از طریق تماس با مدفوع ، خون ، ترشحات تازه مجاری تنفسی پرندگان بیمار و محیط زیست آلوده ، انتقال می یابد.

علایم بالینی 

الف) علایم در پرندگان شامل : 

 

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، یک بیماری کشنده با انتشار سریع در پرندگان است که تحت شرایطی مناسب به انسان نیز منتقل می شود. 

بی اشتهایی ، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی ، اسهال سفید و سبز، افت شدید تولید تخم، تیرگی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمردگی شدید پرندگان ، آبریزش از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر پرندگان. 

ب) علایم در انسان شامل : 

 

تب ، سرفه ، گلودرد، درد عضلات ، احساس کسالت، عفونت چشم و ریه ها ، تنگی نفس، خلط خونی و اسهال. 

مخازن بیماری 

 

پرندگان مهاجر به ویژه اردک و غاز، جوجه ها ، بوقلمون ، قو ، چنگر، خوتکا و سایر پرندگان وحشی که می توانند این ویروس را به پرندگان خانگی منتقل کرده و سپس به انسان نیز انتقال دهند. این ویروس می تواند اسب ، فک و نهنگ را نیز آلوده سازد. 

به محض مشاهدۀ موارد مشکوک باید سریعاً آن را به مراکز بهداشتی و دامپزشکی گزارش کرد. 

درمان 

تامی فلو (Oseltamivir) تنها داروی آنفلوآنزای مرغی برای انسان است. کپسول آمانتادین به مقدار ۱۰۰ میلی گرم دوبار در روز در افراد بالغ و به ویژه کسانی که در تماس با مرغداری های آلوده هستند نیز ضرورت دارد. 
واکسنهای متعددی در سراسر جهان توسط دانشمندان در حال تولید و توزیع است. رعایت اصول بهداشتی و توصیه های پیشگیرانه بسیار ضرورت دارد. 

پیشگیری و توصیه های بهداشتی از شکار و صید پرندگان وحشی مهاجر نظیر اردک و غاز، چنگر ، خودکا، قو و… تماس نزدیک با آنها به دلیل احتمال ناقل بودن شان جداً خودداری کنید. 
از عرضه ، خرید و نگهداری پرندگان وحشی مهاجر زنده و ذبح و آماده سازی آنها برای مصرف غذایی و نیز از مصرف فرآورده های پرندگان مهاجر جداً خودداری کنید.

از پراکندن پر، روده و ضایعات پرندگان کشتاری در محیط جداً خودداری کنید. 

از رها سازی پرندگان اهلی در اطراف برکه ها و آب بندانها و کشتزارهای برنج آب تخت شده که می تواند محل تجمع پرندگان وحشی مهاجر باشد خودداری کنید. 

گوشت مرغ مصرفی خود را از مراکز مجاز که به صورت بهداشتی آن را عرضه می کنند تهیه کنید.

از عرضه و خرید پرندگان زندۀ اهلی و وحشی در بازارهای روز خودداری کنید. 

 

به گزارش افق انزلی تالاب های میقان در استان مرکزی، میانکاله و فریدونکنار در استان گلستان درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و انزلی نیز در محدوده مناطق پر خطر قرار دارد به همین جهت رعایت نکات بهداشتی برای شهرودان الزامی است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *