Search

فروش پرندگان وحشی در انزلی ادامه دارد

پیرمرد چشم دوخته به چنگرها و مرغابی هایی که در بساطش ردیف کرده است...

۱۲:۵۶ ب٫ظ

پیرمرد چشم دوخته به چنگرها و مرغابی هایی که در بساطش ردیف کرده است. قیمت که می پرسم، جواب می دهد از ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان. وقتی  با سوالم درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان مواجه می شود، می گوید: من چیزی در این باره نشنیده ام.  

از او می پرسم: آیا ماموری ممنوعیت فروش پرندگان را به شما تذکر نداده است؟

جواب می دهد: تا امروز که چنین موردی پیش نیامده است. در ضمن اگر احتمال خطر هست باید اول جلوی شکارچی ها گرفته شود. در ادامه با نگاهی نگران می گوید: ما به دنبال یک لقمه نانیم.

 همین موقع مرد ماهی فروشی که در کنارش مشغول کسب است، اظهار می کند: من ماموران گشت را دیده‌ام. بعد هم ادامه می دهد: علاوه بر پرنده های شکاری، مرغ های محلی هم در بازار به فروش می رسد.

ممنوعیت شکار

به دنبال اعلام خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان ،شکار و صید پرندگان ممنوع شد؛ اما هنوز مواردی از عرضه و فروش پرندگان به وضوح در انزلی قابل رویت است. مردمی هم که بی محابا اقدام به خرید پرندگانی چون چنگر، مرغابی و خوتکا می کنند یا از شیوع آنفلوآنزای پرندگان بی خبرند و یا از میزان خطری که می تواند گریبانگیرشان شود، بی اطلاع هستند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می کند: از زمان طرح موضوع خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان و اعلام ممنوعیت شکار تا اطلاع ثانوی، پایش های مشترکی در عرصه کل محدوده شهرستان از سوی اداره حفاظت از محیط زیست و شبکه دامپزشکی انجام می شود و همزمان هماهنگی های لازم با فرمانداری و دادستانی صورت گرفته است.

 

پایش های مشترک در بازارهای محلی نیز با همکاری نیروی انتظامی انجام می شود تا پرندگان وحشی به صورت مشهود و گسترده عرضه نشوند. جلسه ای نیز با حضور بخشدار، دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها برای تبیین اهمیت موضوع برگزار شده است.

 

«اکبر میغی» تصریح می کند: در نمونه برداری های انجام شده از سوی دامپزشکی تا ۱۵ دی هیچ مورد مثبتی از آنفلوآنزای پرندگان در حوزه شهرستان انزلی مشاهده نشده است اما آماده باش و انجام مراقبت ها تا رفع کامل این تهدید ادامه دارد.

وی درباره موارد عرضه و فروش پرندگان نیز بیان می‌کند: هر روز پایش مشترک در سطح بازارهای محلی انجام می شود و فروش، مشهود نیست اما به هر حال درزمان هایی که متعارف نیست، ممکن است افرادی سودجو مبادرت به انجام این کار کنند. اما با توجه به هماهنگی های انجام شده با دادستان، دستگاه‌های متولی در صورت مشاهده حتما با تخلف ها برخورد می‌کنند.   

ضرورت اطلاع رسانی مناسب

اطلاع رسانی گسترده در کنترل شیوع بیماری ها و حفظ سلامت مردم از اهمیت بسزایی برخوردار است. بعضی مردم  هنوز به خطر مصرف پرندگان وحشی و اهمیت دقت نظر در تهیه طیور پرورشی واقف نیستند. یک فعال محیط زیست در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: امسال نیز سازمان حفاظت محیط زیست مجوز شکار داد و ابطال آن را منوط به اعلام رسمی سازمان دامپزشکی کشور کرد.

 

«لیلا مسروری» می‌افزاید: سازمان دامپزشکی روز ۲۹ آبان ماه در مورد آنفلوآنزای پرندگان هشدار داد و موضع خود را به صراحت در پورتال این سازمان اعلام کرد ولی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام موضع خود را تا عصر پنجشنبه ۱۱ آذر به تعویق انداخت و طبق آنچه در سایت خود آورد، ابلاغ رسمی به ادارات کل را به شنبه ۱۳ آذر موکول کرد. به این ترتیب پنج شنبه و جمعه آن هفته بازهم شکار انجام شد! جالب این که پورتال اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با تاخیر روز جمعه ۱۲ آذر، خبری در مورد تنویر افکار عمومی درباره پرندگان قابل عرضه و غیر آن را در سایت خود گذاشت.

وی تاکید می‌کند: حتی پس از ابلاغ رسمی متاسفانه اطلاع رسانی عمومی آنچنان که باید قوی نیست. عموم افراد جامعه هنوز به درستی از موضوع مطلع نیستند و برخی باور دارند که یک مرغداری سنتی محدود، با شرایطی مطلوب تر و طبیعی تر طیورش را پرورش می‌دهد. به‌نظر می رسد با وجود زمان از دست رفته، حداقل در این بخش باید خیلی قوی تر کار شود.

 

نویسنده مریم ساحلی/همشهری گیلان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *