Search
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد:

بهره برداری از ۲ پست اسکله بندر کاسپین تا پایان دی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به صورت 24 ساعته در حال احداث است و تا پایان ماه جاری دو پست اسکله آن قابل بهره برداری خواهد بود.

۸:۵۰ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری افق انزلی ، مهندس رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در دیدار با سفیر ایران در اوکراین، فعال سازی کریدورهای بین المللی آسیا – اروپا و تبدیل شدن به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک را رویکرد سازمان متبوع خود اعلام کرد.

وی در این دیدار به تبیین ظرفیت ها و مزیت های قانونی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و با تصریح بر اینکه برای نیل به موارد مذکور، ایجاد و تکمیل زیرساختهای منطقه نخستین اولویت این سازمان است، افزود: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به صورت ۲۴ ساعته در حال احداث است و تا پایان ماه جاری دو پست اسکله آن قابل بهره برداری خواهد بود و با راه اندازی این بندر آخرین حلقه تکمیل زیرساختهای ترانزیتی فعال سازی کریدور شمال – جنوب تکمیل خواهد شد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به رشد شاخص های اقتصادی و فعالیت شرکت های دانش بنیان صادراتی در این منطقه اظهار کرد: حجم مبادلات تجاری ایران با راه اندازی بندرکاسپین متحول خواهد شد و ما معتقدیم همانند سرمایه گذاری عظیمی که در جهت توسعه بنادر جنوب کشور صورت گرفته است می بایست برای فعالسازی کریدور نوستراک ظرفیت بنادر شمالی کشور را توسعه دهیم و نگاه توسعه گرا در ایجاد زیرساخت های کشور بسیار مهم و ضروری است.

مهندس مسرور با بیان اینکه در حوزه توسعه مناسبات، این منطقه میزبانی نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد را در اردیبهشت ماه سال آینده برعهده دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر کریدور شمال جنوب این سازمان ایجاد کریدور اروم چی چین، اکتائوی قزاقستان و انزلی را پیگیری می کند؛ مسیر تجاری که می توان یکی از مسیرهای جاده ابریشم جدید باشد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه از طریق اجرای بسته های حمایتی علاوه بر رونق فضای کسب و کار تجاری، زمینه فعال سازی ۴۸ واحد تولیدی صنعتی منطقه فراهم شده تاکید کرد: واحدهای صنعتی فعال در منطقه آزاد انزلی طی سه سال گذشته روند رو به رشدی را در صادرات محصولات تولیدی خود داشته به حدی که در ۹ ماهه سال جاری ۳۱ میلیون دلار صادرات صورت گرفته که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه سازمان متبوع وی از طریق ایجاد ارزش افزوده و زیر ساختهای متنوع تفریحی گردشگری بدنبال افزایش ماندگاری گردشگران و توسعه صنعت گردشگری منطقه است، اضافه کرد: در همین راستا بزرگترین آکواریوم ایران در این منطقه از سوی بخش خصوصی و با سرمایه گذاری خارجی  احداث می شود.

مهندس مسرور این منطقه را مکان مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های اوکراینی اعلام و خواستار توسعه مراودات فی مابین اقتصادی و تجاری شد و اظهار امیدواری کرد که سفیر ایران در اوکراین، ظرفیت های متنوع و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه را برای فعالین اقتصادی کشور اکراین معرفی کند.

محمد بهشتی منفرد، سفیر ایران در اوکراین نیز در این دیدار، از ابراز علاقه مندی دولت اوکراین برای توسعه روابط همه جانبه با ایران خبر داد و افزود: دولت فعلی اوکراین علاقه زیادی به توسعه روابط همه جانبه با ایران دارد و این موضوع در سفر روسای مختلف مشهود است.

وی با ابراز خرسندی از روند رو به رشد و تکمیلی زیر ساخت های تجاری و گردشگری منطقه به خصوص مجتمع بندری کاسپین، عنوان کرد: آنچه را که امروز در این منطقه شاهدش بودیم بیانگر تلاش و اقدامات بی نظیر در احداث سریع زیر ساخت ها در حوزه های تجاری و گردشگری بوده و لازم است که این موضوع در سطح وسیع تری اطلاع رسانی شود و پس از بازگشت به اوکراین ضمن معرفی پتانسیل های این منطقه تجاری، صنعتی و گردشگری موارد لازم جهت توسعه روابط تجاری ما بین تجار اوکراین و منطقه آزاد انزلی را فراهم خواهم کرد.

سفیر ایران در اوکراین پیشنهاد خواهرخواندگی بنادر انزلی و کاسپین منطقه آزاد انزلی با بندر اودسای اوکراین را عنوان کرد و گفت: بندر اودسا یکی از قدیمی ترین بنادر دنیا است و نمونه بسیار خوبی برای الگو برداری در زمینه گردشگری و تفریحی برای بنادر ایران در راستای افزایش جذب گردشگران بوده و منطقه آزاد انزلی با ایجاد و توسعه زیرساخت های فرهنگی و گردشگری توانسته است بستر حضور گردشگران خارجی و داخلی را فراهم کند.

بهشتی منفرد به انجام ۷ پرواز بین پایتخت های دو کشور در طول هفته اشاره و خاطرنشان کرد: تا پایان امسال با اضافه شدن پرواز پایتخت اکراین به شیراز، اصفهان و تبریز تعداد پروازها به ۱۰ پرواز افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه امکان برقراری پرواز به صورت چارتر بین دو کشور نیز وجود دارد بیان کرد: اوکراینی ها از اینگونه پیشنهادات استقبال می کنند و در سال گذشته بیش از ۵۰ هزار مسافر به این منطقه سفر کردند و با رشد ۴۰ درصدی، این آمار در طول امسال به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

بهشتی منفرد اوکراین را کشوری اقتصادی با محوریت کشاورزی دانست و تاکید کرد: این کشور به دلیل برخورداری از خاک سیاه و آب و هوای مناسب جزو رتبه های برتر تولید دانه آفتاب گردان، ذرت، کلزا و گندم است لذا شرایط لازم برای اعزام هیات‌های تجاری بین دو کشور وجود دارد./ایسنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *