Search

تقدیر مردم ،ارزشمندترین مدال افتخار /عشق به ملوان در خون انزلیچی هاست

۱۰:۵۵ ب٫ظ

آتش نشان اهل بندرانزلی تقدیر مردم پس از تلاش های خالصانه و فعالیتهای شبانه روز برای نجات جان هموطنان را ارزشمندترین مدال افتخار می داند ،این آتش نشان علاقه زیادی به ورزش فوتبال دارد و معتقد است که عشق به فوتبال در خون انزلیچی ها است.

خبرنگار پایگاه خبری افق انزلی به مناسبت روز آتش نشان با یکی از آتش نشانان بندرانزلی که علاقه شدیدی نیز به ورزش فوتبال و تیم ملوان بندرانزلی به گفت و گو پرداخته است.

شرح گفت و گو با مهران رمضانی یکی از فوتبالی ترین آتش نشان بندرانزلی را در اینجا بخوانید.

افق انزلی / چطور به حرفه آتش نشانی علاقه مند شدید؟

مهران رمضانی /  از دوران کودکی انسان ریسک پذیری بودم و آتش نشانی نیز از جمله شغلهای پر خطر است که در ساعات مختلف شبانه روز با حوادث غیر قابل پیش بینی سر و کار دارد و حس ریسک پذیری که هموراه در وجودم باقی است باعث علاقه مندی من به حرفه آتش نشانی شد.

افق انزلی/ کمی از سختی های شغل آتش نشانی بگویید.

مهران رمضانی / این شغل در جهان به عنوان یکی از سه شغل پر خطر شناخته می شود ، کار ما نجات زندگی انسانها و مال آنهاست ، ما نمی توانیم کوچکترین اشتباهی مرتکب شویم ، ما باید تصمیمات لحظه ای بگیریم که اغلب شاید این تصمیم ها به قیمت جانمان تمام شود ، شغل ما پر از ریسک و خطر است اما آنهایی که این لباس مقدس را به تن می کنند همه خطرات و سختی های آن را به جان می خرند.

photo_2016-09-29_22-45-37

افق انزلی/ بدترین و بهترین لحظات کاری شما چه زمانی است؟

مهران رمضانی/ بدترین لحظه برای یک آتش نشان زمانی است که با وجود تلاش خالصانه و همه جانبه خانه ای که سرپناه یک خانواده است در شعله آتش بسوزد ، حال اگر این خانواده بی بضاعت یا کم بضاعت هم باشند که درد ما دو چندان می شود.

لحظه دیدن صحنه دلخراش تصادفات و از دست رفتن جان هموطنان و یا مصدومیت غیر قابل جبران آنها نیز از دیگر صحنه های تلخ برای من به عنوان یک آتش نشان است ، ما سالیانه افراد بسیاری را در تصادفات جاده ای از دست می دهیم که هر کدام از آنها سرمایه ای برای این کشور هستند و مرگ آنها در تصادفات قطعا ضرباتی جدی در زمینه های مختلف انسانی به کشور عزیزمان وارد می سازد.

اما از بهترین لحظات زندگی من در شغل آتش نشانی زمانی است که مردم از نزدیک شاهد تلاش های شبانه روزی آتش نشان ها هستند و پس از پایان ماموریت از ما و همکارانمان در کمال ادب و نزاکت با ملاطفت و مهربانی خاصی تشکر می کنند ، این قدردانی ها برای ما ارزش بالایی دارد و به نوعی مدالی افتخار بر گردن آتش نشان جان برکفی است که جان خود را برای حفاظت از جان مردم در حوادث غیر قابل پیش بینی در کف دستشان گرفته اند.

افق انزلی / بزرگ ترین مشکل یک آتش نشان در شهرستان بندرانزلی چیست؟

مهران رمضانی/ بزرگ ترین مشکل آتش نشانان انزلی عدم وجود امکانات پیشرفته برای اطفای حریق است ، با توجه به تحریم های ظالمانه علیه کشور عزیزمان در سالهای اخیر جامعه آتش نشان کشور نیز از این موضوع متضرر شدند.

از سوی دیگر به دلیل بودجه ناکافی و کمبود نیروی آتش نشان ، شیفت های کاری ما به صورت ۲۴ ساعت شیف و ۲۴ ساعت استراحت انجام می شود که این امر در استانداردهای جهانی و داخل غیر قانونی است ، چرا که در نهایت باعث می شود مشکلات بسیاری از قبیل کمبود ساعت استراحت ،ورزش ، ریکاوری و حضور در کنار خانواده به وجود بیاید. همچنین در بخش بروز رسانی سخت افزاری و امکانات هنوز دچار مشکلاتی برای رسیدت به حداقل استانداردهای در سطح جهانی و داخلی هستیم.

photo_2016-09-29_22-45-45

افق انزلی / حقوق و مزایای یک آتش نشان چطور است ، آیا کفاف مخارج و سختی های زندگی های پرخرج امروزی را می دهد؟

مهران رمضانی/ ببینید وقتی یک نفر جان خود را  در کف دستش می گذارد تا جان یک انسان را که گرفتار دود آتش شده نجات دهد قطعا اعداد و ارقام نمی توانند برای این فداکاری همکارانمان ارزش مادی مشخص کنند ، گرچه باید این موضوع را عنوان کنم که حقوق و مزایای خودم و همکارانم در شرایط بد اقتصادی فعلی کفاف تامین خرج و مخارج زندگی آنها نیست.

افق انزلی/ تجهیزات آتش نشانان در استان گیلان را چگونه ارزیابی می کنید؟

مهران رمضانی: تجهیزات در مرکز استان بهتر از شهرستان ها است ، با توجه به اینکه انزلی مهمترین بندر شمال ایران است باید توجه بیشتری از لحاظ سخت افزاری به آتش نشانی شهرمان شود .

افق انزلی/شما از فوتبالی ترین آتش نشانان انزلی هستید ، کمی از عشقتان به ملوان بگویید.

مهران رمضانی/ این خصوصیت اصلی همه انزلی چی هاست ، ما وقتی که به دنیا می آییم ابتدا لقب انزلی چی بودن را به دوش می کشیم و بعد می آموزیم که ملوانی باشیم ، انزلی چی ها در یک چیز متحد و یکصدا هستند و آن نام ملوان بزرگ است ، عشق به ملوان در خون همه انزلی چی ها است .

افق انزلی/ شما هر روز با دود و آتش سر و کار دارید ، به نظر شما ملوان این روزها در آتش می سوزد و یا خیر باید به آینده این تیم محبوب امیدوار باشیم؟

مهران رمضانی/ پاسخ این سوالتان را باید اینگونه بدهم که ملوان را در آتش سوزاندند ، ملوان سال قبل سقوط نکرد ، پروژه سقوط ملوان از چند سال قبل کلید خورده بود و سال قبل مسائل زیادی به صورت دمینو وار اتفاق افتاد تا ملوان سقوط کند ، ملوان یک مکتب است که هرگز از بین نخواهد رفت ، در ملوان یک انقلاب بزرگ رخ داده است ، انقلابی که باید ۵ سال پیش رخ می داد ، به آینده ملوان بسیار خوشبین و امیدوارم ، ملوان یک تیم سازنده است اما باید مدیران برنامه ریزی درستی داشته باشند که بازیکنان پرورش یافته تیممان به راحتی سر از تیم های دیگر در نیاورند ، قوی سپید با حمایت همه جانبه هواداران و غیرت بازیکنان جوان و جویای نامش دوباره در آسمان فوتبال ایران پرواز می کند.

photo_2016-09-29_22-44-59

افق انزلی/ فوتبال را بیشتر دوست دارید یا آتش نشانی؟

مهران رمضانی/ هر انزلی چی آرزو دارد فوتبالیست شود ، البته فقط عده بسیار کمی موفق می شوند لباس مقدس ملوان را بر تن کنند ، که متاسفانه برخی ها هم لیاقت پوشیدن این پیراهن با ارزش را نداشته اند و این موضوع باعث می شود آنهایی که پتانسیل بسیار خوبی برای ستاره شدن را داشتند از دیدن چنین بازیکنانی در لباس ملوان سرخورده شوند ، برخی از افراد ناپاک در فوتبال انزلی باعث شدند بازیکنان مستعد زیادی فوتبال را کنار بگذارند ، در هر صورت من به آتش نشان بودن علاقه زیادی دارم و شاید حتی اگر فوتبالیست هم می شدم باز هم به آتش نشانی گرایش پیدا می کردم.

افق انزلی/ از  برخورد مردم با شما به عنوان یک آتش نشان که همواره ناجی جان هموطنان است بگوید.

مهران رمضانی/ سوالی جالبی است ، ببینید این موضوع را باید از دو زاویه نگاه کرد ، زاویه اول از دید مردمی است که ایستاده اند و تلاش من و همکارانم را مشاهده می کنند ، در نگاه اغلب آنها ما قهرمان هستیم که دل به آتش زده ایم و از با ارزش ترین دارایی خود که همان جانمان است می گذریم ، زاویه دوم اما باید از نگاه افرادی دید که از لحاظ جانی و مالی خسارت دیده اند ، در اغلب مواقع به من و همکارانم در حین انجام عملیات توهین می شود اما من همیشه به همکارانم می گوییم که اشکالی ندارد آنها مال باخته اند ، گاهی می شود که خانواده ها بر اثر آتش سوزی حتی جهیزیه ای که برای فرزندانشان در طول چند سال جمع آوری کرده اند را در آتش ازدست میدهند.

photo_2016-09-29_22-45-30

افق انزلی/ سخن پایانی؟

مهران رمضانی/ در پایان از شما و همکارانتان تشکر می کنم که این مصاحبه را با من به نمایندگی از جامعه آتش نشانان انزلی انجام دادید ، به عنوان حرف پایانی  از همشهری های عزیز می خواهم که شایعات را باور نکنند ، گاهی وقت ها برخی ها از عملیات مهار آتش سوزی ، از همکارانم فیلمبرداری می کنند و مطالبی را به دروغ در فضای مجازی منتشر می کنند که برای مثال ماشین های آتش نشانی دیر به محل حادثه رسیدند یا مخزن ماشین ها خالی از آب بودند!

همشهریان باید بدانند که ممکن است به دلیل حجم و وسعت زیاد آتش سوزی آب درون مخزن ها خیلی سریع خالی شود و ما مجبور به استفاده از خودروهای دیگر در طول عملیات برای جایگزینی یا آبرسانی باشیم یا به علت حجم ترافیک مخصوصا در ماههایی که مسافران وگردشگران به انزلی می آیند احتمال با تاخیر رسیدن به محل حادثه وجود دارد!

پس به دروغ هایی نظیر خالی بودن مخزن آب خودروهای آتش نشانی و دیر رسیدن به محل حادثه بی پایه و اساس است توجه نکنند ، به هیچ عنوان چنین چیزی امکان نداشته و ندارد ، من و همکاران پر تلاشم در سازمان آتش نشانی انزلی با همه وجود در عملیات های اطفای حریق، امداد و نجات به صورت شبانه روزی در آماده باش کامل و خدمت رسانی به شهروندان  هستیم.

افق انزلی/ ممنون از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما گذاشتید ، به امید دیدار مجدد

مهران رمضانی / خواهش می کنم از هیئت تحریریه افق انزلی بخاطر تهیه این مصاحبه سپاسگزارم
یک دیدگاه در “تقدیر مردم ،ارزشمندترین مدال افتخار /عشق به ملوان در خون انزلیچی هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *