یادداشت| مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی کاندیداها
یادداشت| مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی کاندیداها

«کاندیداها باید از زمان شروع تبلیغات، صداقت در گفتار خود را به مردم اثبات کنند، تا پس از کسب آرای مردم، بتوانند به علت شهره بودن به صداقت در گفتار و عمل، برنامه‌های ملی را با حمایت آحاد اقشار جامعه مدیریت کنند.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی داود عامری در یادداشتی پیرامون موضوع انتخابات و مسئولیت های اخلاقی و اجتماعی کاندیداها نوشت:

وزارت کشور در سال های گذشته به منظور کمک به ایجاد یک فضای سالم انتخاباتی، اقدام به تنظیم منشور اخلاقی کرد که طبیعتاً در آستانه انتخابات، هم کاندیداها آن را مطالعه می کنند و هم این که وزارت کشور به عنوان متولی و مجری انتخابات وظیفه خود می‌داند که این منشور را به نامزدها ابلاغ و متن آن را در اختیار آنها قرار دهد.

فرض بر این است که وقتی فردی برای شرکت در انتخابات نام نویسی و از فیلترهای نظارتی عبور می‌کند، طبیعتاً این فرد یک شخصیت برجسته و آگاه به مسائل جامعه است و بیش از هر کس دیگری پایبند قوانین شرعی، عرفی و اخلاقی جامعه می باشد، لذا با این زمینه، نگاهی کوتاه به مسئولیت های اخلاقی و اجتماعی کاندیداها می کنیم.

هر فردی در جایگاه نامزدی ریاست جمهوری، صرف نظر از این که بتواند رای مردم را برای ریاست جمهوری به دست بیاورد یا نه، در برابر جامعه مسئول است. این مسئولیت به خصوص در حوزه اخلاقی و اجتماعی حائز اهمیت است چرا که هر روزه میلیون‌ها انسان رفتار و گفتار او را زیر نظر می گیرند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند.

پس این فرد دارای یکسری مسئولیت اخلاقی و اجتماعی در برابر جامعه است که آنها را می توان در مواردی چون راستگویی، امانت داری، رعایت انصاف،عدالت، صداقت در گفتار، الگوسازی رفتارهای اجتماعی ارزشمند و … برشمردکه اشاره ای کوتاه به آنها می‌کنیم.

قبل از ورود به هر بحثی، بزرگترین وظیفه و رسالت هر نامزدی، ترجیح منافع ملی بر منافع فردی، جناحی، حزبی و تعلقات سیاسی و هر چیز دیگری است. به عبارت دیگر بزرگترین رسالت کاندیداها، توجه به منافع ملی و تلاش برای حفظ آن در هر شرایطی است.

دومین مسئولیت اجتماعی نامزدهای ریاست جمهوری، مقابله با اغراق و مبالغه گویی در کنار صداقت در گفتار است. باید به اندازه ای دروغ برای کاندیداها و طرفدارانشان مشمئز کننده باشد که به خود اجازه ندهند نه تنها خدای ناکرده مطالب کذب را برای جذب آرای مردم بر زبان بیاورند، بلکه از به زبان آوردن سخنان دارای شبهه و نیز اظهارات مبالغه آمیز نیز پرهیز کنند.

نامزدها به عنوان الگو و نمونه‌ای از انسان‌های مسئولیت‌پذیر باید از زمان شروع تبلیغات، صداقت در گفتار خود را به مردم اثبات کنند، تا پس از کسب آرای مردم، بتوانند به علت شهره بودن به صداقت در گفتار و عمل، برنامه‌های ملی را با حمایت آحاد افشار جامعه مدیریت کنند. طبیعتا رسیدن به جایگاه اعتماد ملی مستلزم صداقت در کلام و عمل است.

سومین مسئولیت اخلاقی و اجتماعی کاندیداها،رعایت عدالت و انصاف است. از حضرت امیر علیه السلام حدیثی به این مضمون داریم که نه در دوستی، آنچنان همه اسرار خود را به همدیگر بگویید که فردا دشمنی پیش آمد، تمام نقطه ضعف هایی در اختیار دشمن توست ونه در دشمنی آنچنان تندی کنید که اگر فردای روزگار دوستی پیش آمد، شرمسار گردید.

لازم است کاندیداها در زمان تبلیغات، بخصوص مناظره ها، در تعریف و تمجید از افراد همسو با خود افراط ننمایند که اگر خلاف و خطایی از نامبرده آشکار شد، نتوانند آن را هضم کنند.

از سوی دیگر مواظب انگ زدن ها و اتهام هایی که برای بیرون کردن رقیب از کورس رقابت دارند، باشند، تاخدای ناکرده از دایره انصاف خارج نشوند و به عنوان یک مرجع رفتار اخلاقی، به اخلاق جامعه آسیب وارد نکنند.

رفتار عادلانه و منصفانه بهترین پشتوانه را برای کاندیدا ها به ارمغان خواهد آورد و مسیر موفقیت آنها را هموار خواهد ساخت.

چهارمین مسئولیت به حوزه امانتداری برمی‌گردد. این امانتداری در دو ساحت قابل طرح است. یکی در خصوص مجریان انتخابات که موضوع بحث ما نیست و دیگری در خصوص نامزدها که با وعده های خود، آرای مردم را کسب می کنند.

در واقع تک‌تک این برگه‌های رای که به نفع یک نفر وارد صندوق می شود، یک امانت و مسئولیت اجتماعی به گردن انتخاب شونده می گذارد. لذا نامزدها، همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید فرمودند: «از سخنان و وعده های فریبنده و بدون پشتوانه فکری و بدون در نظر گرفتن امکانات و یا بدون اطلاع از آنها حتماً پرهیز کنند.»

در واقع وقتی کاندیدایی با وعده های دروغین و غیرقابل اجرا و عملیاتی تلاش می کند آرای مردم را جلب کند، فردای روزگار و پس از انتخاب نمی‌تواند به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند.

در چنین شرایطی ضمن آنکه از دایره امانتداری خارج شده است، علاوه بر آن با پاشیدن بذر بی اعتمادی در جامعه، امکان بسیج عمومی را از دولت در مواقع مورد نیاز سلب می کند و سرمایه های نرم جامعه را تضعیف می کند.

اعتماد عمومی به مسئولین بخصوص در جایگاه های انتخابی از ذخایر بی بدیل ملی و امانت عمومی است، که نباید مورد خدشه قرار گیرد.

بنابراین اگر نامزدها بخواهند در فصل تبلیغات، اعتماد مردم را جلب کنند، باید مسئولیت های اخلاقی و اجتماعی خود را جدی بگیرند که یکی از بهترین راه ها برای حفظ این شرایط، صداقت داشتن در کنار ارائه برنامه های واقعی و عملیاتی در جهت پیشرفت کشور برای ورود به عرصه انتخابات است.

نیازی به گفتن نیست که همه نامزدها باید اصول اصلی و شرایط لازم برای انتخاب شدن که شورای نگهبان اعلام کرده را از قبیل اعتقاد به اسلام احراز کنند تا مورد وثوق مردم باشند و کارزار تبلیغات انتخابات نیز یک معیار برای این سنجش توسط ملت است که امید است با حضور پر شور و امیدوارانه آحاد جامعه در پای صندوق های رای،برگی زرین بر تاریخ پر افتخار میهن اسلامی افزوده شود.

  • منبع خبر : تسنیم