دیدار نساجی – ملوان ؛ یک مسابقه با چند رویا
دیدار نساجی – ملوان ؛ یک مسابقه با چند رویا

نساجی مازندران که شرایط مساعدی در جدول لیگ برتر ندارد و خطر سقوط به دسته یک را لمس می‌کند، امشب فرصت دارد در شهرآورد فوتبال شمال کشور با کسب پیروزی مقابل ملوان انزلی هم به جمع هشت تیم برتر جام حذفی صعود کند و هم پس از دو شکست پیاپی در لیگ برتر، یک بار دیگر بردی روحیه‌بخش به دست آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق انزلی دومین دیدار نساجی در جام حذفی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ امشب در قائمشهر و مقابل تیم دسته اولی و ریشه‌دار ملوان انزلی برگزار می‌شود. دیداری که از آن به دلیل قدمت بالای دو تیم و جو هوادارای قائمشهر و انزلی همواره به عنوان شهرآورد فوتبال شمال کشور یاد می‌شود.

نساجی‌چی‌ها که دقیقا سه سال پیش و در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ موفق شدند با برد پرگل ۶ – ۰ مقابل راه‌آهن جشن تاریخی صعود به لیگ برتر را جشن بگیرند، امشب و در سومین سالگرد لیگ برتری شدن قصد دارند یک صعود دیگر را این بار در شرایطی که خطر سقوط به لیگ دسته یک آن‌ها را تهدید می‌کند جشن بگیرند؛ صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی و هشت تیم برتر این رقابت‌ها.

وجه اشتراک مهم هر دو تیم قدمت و ریشه‌دار بودن و بویژه جوِ هوادارای آن‌هاست. نساجی و ملوان هر دو بیش از ۵۰ سال قدمت دارند و از این جهت در بین قدیمی‌ترین باشگاه‌های ایران قرار دارند. نساجی از سال ۱۳۳۸ و ملوان از سال ۱۳۴۸ پا به عرصه فوتبال گذاشتند. فضای هوادارای دو تیم نیز همواره زبانزد فوتبالی‌های ایران بود. شاید اگر مشکلات و حاشیه‌های دو باشگاه اجازه می‌داد، حضور همزمان هر دو تیم در لیگ برتر می‌توانست بر جذابیت‌های شمالی لیگ برتر اضافه کند. اما ملوان از سال ۱۳۹۵ پس از چندین سال حضور مستمر در لیگ برتر به دسته یک سقوط کرد و دو تیم هیچ وقت فرصت تقابل در لیگ برتر را پیدا نکردند.

وجه اشتراک دیگر نساجی و ملوان به جز بازیکنانی که در تاریخ دو باشگاه سابقه بازی در هر دو تیم را داشتند، زنده‌یاد نادر دست‌نشان است که زمانی روی نیمکت سرمربیگری هر دو تیم می‌نشست. دست‌نشان سابقه بازی در دیدارهای رودرروی دو تیم را هم داشت. او در یکی از دیدارهای دو تیم که اوایل دهه ۷۰ برگزار شده بود دو گل وارد دروازه ملوان کرد و سبب پیروزی نساجی مقابل این تیم گیلانی شده بود.

تقابل با راه‌بلد جام حذفی‌

شاگردان ساکت الهامی که پس از روی کار آمدن او و کادر فنی جدید توانستند پس از یکصد روز نبردن در لیگ برتر با یک پیروزی هیجان‌انگیز مقابل سایپا در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی ، نوار ناکامی‌های خود را پاره کنند، حالا امیدوارند در مقابل تیم ریشه‌دار و قدیمی ملوان یک بار دیگر به برد برسند تا پس از دو شکست پیاپی مقابل صدرنشین‌های لیگ برتر یعنی پرسپولیس و سپاهان، در جام حذفی یک برد دیگر کسب کنند و با انگیزه و روحیه بیشتری به ادامه رقابت‌ها در لیگ برتر بپردازند.

ساکت الهامی برای دیدار امشب احتمالا کار سختی در پیش دارد. تیم او باید مقابل تیمی قرار بگیرد که عملکرد بهتری نسبت به سایر تیم‌های شهرستانی در تاریخ جام‌های حذفی داشت و همین پشتوانه می‌تواند برای ملوان یک امتیاز محسوب شود. ملوان در جدول تیم‌های برتر تاریخ جام حذفی رتبه پنجم را دارد. به بیانی ساده‌تر پنجمین تیم پرافتخار جام حذفی کشور است. این تیم تا کنون پنج بار به فینال رقابت‌های جام حذفی فوتبال کشور رسیده که حاصل این فینالیست‌ شدن‌ها یک قهرمانی و چهار نایب‌قهرمانی بود.

انزلی‌چی‌ها سال ۱۳۶۵ در فینال جام حذفی خیبر خرم‌آباد را ۲-۱ شکست دادند و قهرمان شدند. سال‌های ۱۳۶۶، ۱۳۶۷، ۱۳۷۰ و ۱۳۹۰ نیز فینالیست جام حذفی شدند و تا یک قدمی کسب جام پیش رفتند. افتخارات ملوان در جام حذفی از مجموع افتخارات فوتبال مازندران در این جام هم بیشتر است.

حاشیه‌های ملوان، فرصت نساجی

اما ملوان امشب در شرایطی مقابل نساجی قرار می‌گیرد که با توجه به دو شکست اخیرش در لیگ آزادگان از نظر روانی تحت فشار قرار دارد. محرومیت مازیار زارع سرمربی ملوان به دلیل مصاحبه تندی که پس از بازی با خیبر خرم‌آباد علیه مسئولان فدراسیون فوتبال و اشکان خورشیدی داور مازندرانی آن مسابقه از او منتشر شد نیز شرایط ملوان در دیدار امشب مقابل نساجی را دشوارتر می‌کند. مازیار زارع که در آن مصاحبه پس از اظهارات تندش صراحتا اعلام کرده بود «تا ابد محرومم کنید» اکنون با حکم کمیته انضباطی تا اطلاع ثانوی از حضور تمام مسابقات معلق و محروم است. به نظر می‌رسد شرایط پیچیده کادر فنی ملوان امشب کار را برای این تیم دشوار می‌کند.

ملوانی‌ها مانند حریف مازندرانی خود از دو بازی قبلی دو شکست کسب کردند. آخرین برد ملوان در لیگ دسته یک مقابل تیم مازندرانی لیگ آزادگان یعنی رایکا رقم خورد که ۲۴ فروردین در انزلی به مصاف هم رفتند. ملوان پس از آن دیدار دو شکست را مقابل آرمان‌گهر و خیبر خرم‌آباد پذیرفت و اکنون یکی از پنج تیم ۳۱ امتیازی جدول ۱۸ تیمی لیگ آزادگان است و در رتبه نهم جدول قرار دارد. برد در بازی امشب برای هر دو تیم می‌تواند علاوه بر صعود، روحیه و انگیزه برای بهتر ادامه دادن رقابت‌های لیگ را به همراه داشته باشد.

جنگ گل‌نزن‌ها

نکته دیگری که می‌تواند برای نساجی در بازی امشب یک فرصت محسوب شود، ضعف ملوان در گلزنی است. ملوان از نظر گلزنی شرایط چندان مناسبی بین تیم‌های لیگ دسته یک ندارد. این تیم در ۲۲ مسابقه لیگ یکی خود ، ۱۷ گل به ثمر رسانده و فقط در یک بازی توانسته با اختلاف دو گل پیروز شود. ملوان از نظر گل زده چهاردهمین تیم لیگ ۱۸ تیمی دسته یک است. البته شرایط گلزنی نساجی نیز بهتر از ملوان نیست. این تیم تا کنون در ۲۱ بازی انجام شده ۱۶ گل وارد دروازه حریفان کرده که نساجی را در رتبه یازدهم جدول گلزنی لیگ برتر قرار داده است.

اما عملکرد دفاعی ملوان در لیگ آزادگان نسبت به نساجی در لیگ برتر بهتر بود. ملوان در ۲۲ بازی ۱۹ گل دریافت کرده و دروازه نساجی در ۲۱ بازی ۲۶ بار باز شده است که ۲۳ گل مربوط به بازی‌های پیش از زمان حضور کادر فنی جدید است. البته مصدومیت جدی مجتبی بیژن و حضور نداشتن او در خط دفاعی نساجی ممکن است تا حدودی به سازمان دفاعی نساجی آسیب وارد کند. اما سازمان دفاعی نساجی پس از روی کار آمدن الهامی ساختار گروهی خوبی داشت و حتی با غیبت بیژن، در صورتی که عملکرد دفاعی بازی‌های اخیر خود را در مقابل خط حمله نه چندان قدرتمند ملوان ارائه کند می‌تواند دست‌کم دروازه خود را بسته نگه دارد و با خیالی آسوده‌تر به فکر گلزنی به مهمان ریشه‌دار خود و صعود به مرحله بعد جام حذفی باشد.

بر اساس آمارهای موجود دو تیم دست‌کم چهار بار در انزلی و چهار بار هم در قائمشهر به مصاف هم رفتند که ۳ برد برای هر کدام و دو تساوی حاصل این دیدارها بود. برد ۳-۰ و ۱ -۰ ملوان و برد ۲-۱ نساجی و یک تساوی ۱-۱ در انزلی و همچنین یک تساوی بدون گل، برد ۱-۰ ملوان و دو برد ۲-۱ و ۲-۰ نساجی در قائمشهر بخشی از تاریخچه دیدارهای رودرروی دو تیم است. نساجی و ملوان در فصل‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۶ و ۱۳۹۶-۱۳۹۷ لیگ آزادگان همزمان در این لیگ حضور داشتند. اما با توجه به قدمت دو باشگاه، احتمالا تعداد تقابل‌های نساجی و ملوان بیشتر از دیدارهایی است که در لیگ دسته یک و زمان حضور همزمان دو تیم در این لیگ انجام شد.

نساجی در صورت پیروزی در این دیدار و صعود به جمع هشت تیم جام حذفی باید با برنده دیدار سپاهان و خوشه‌طلایی ساوه رقابت کند. نساجی در مرحله یک شانزدهم جام حذفی موفق شد در استادیوم وطنی قائمشهر سایپا را در ضربات پنالتی با نتیجه ۸ – ۷ شکست دهد و ملوان نیز با پیروزی ۲ – ۱ مقابل ویستا توربین به مرحله یک هشتم نهایی رسید.

دیدار نساجی و ملوان از سری مسابقات مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی فوتبال کشور ساعت ۲۱ امشب -پنجشنبه ۹ اردیبهشت- در استادیوم شهید وطنی قائمشهر با داوری کیوان علیمحمدی برگزار می‌شود و یوسف مغروری و موسی مه‌آبادی نیز کمک‌داورهای این مسابقه هستند.

  • منبع خبر : ایرنا